Pan Valéry a logika

Pan Valéry a logika

Půvabná knížka jednoho z nejuznávanějších současných portugalských spisovatelů je něco mezi Malým princem A. de Saint-Exupéryho a Saroyanovým Tracyho tygrem. Není určena primárně dětem, ale v Portugalsku ji doporučují v rámci osnov žákům šestých tříd. Dospělí zase v hlavní postavě rozeznají slavného francouzského spisovatele Paula Valéryho, který přece psal o „panu Testovi“, podobně jako H. Michaux stvořil „pana Pluma“ neboli „Pápěrku“. Gonçalův pan Valéry má velmi originální způsob uvažování, ilustrovaný jednoduchými kresbami. Ponoříme-li se do jeho bizarních úvah, dokážeme se možná jako on radovat z maličkostí či naopak smutnit pro hlouposti, ale hlavně se podíváme na jeho i náš svět z úplně nové perspektivy, odlehčené, ale zároveň vedoucí k zamyšlení. (Založil/a: jamalka)

Gonçalo M. Tavares Gonçalo M. Tavares
*1970

Esty
  4. 1. 2012, 11:36
Kniha se mi velmi líbí. Nejvíce první příběh pana Valéryho. V mnoha příbězích je skryto poučení, které autor přibližuje i menším dětem prostřednictvím postavy pana Valéryho. Doporučuji přečíst se zamyslet se :-)

---------------------