Greta Garbo

Profil knihy je v jiném jazyce

Greta Garbo Originální název: Greta Garbo
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Smena - 1991
ISBN: 80-221-0192-3

Smena (1991) 80-221-0192-3 168

Filmová kritička a novinárka Judit Csengeryová sa podujala na neľahkú úlohu. Napísať knihu o živote a umeleckej kariére superhviezdy filmového neba, o slávnej Grete Garbo, bolo nevšedným a smelým podujatím, ak máme na mysli to množstvo literatúry, životopisov a článkov, ktoré na rozličnej úrovni a z rozličných hľadísk rozoberajú ľudský a umelecký profil tejto výnimočnej herečky, ktorá patrila nielen k najtalentovanejším, ale vari aj k najkrajším ženám filmového plátna vôbec. Čitateľ sleduje rozvíjajúci sa talent, osudné i osudové peripetie veľkej herečky od začiatkov jej kariéry až po jej odchod z umeleckého sveta.
Dnešná generácia vie pomerne málo o Grete Garbo, ktorá od začiatku storočia až po prvé roky druhej svetovej vojny svojím nevšedným zjavom, krásou a talentom držala v neustálom napätí a horúčke celý umelecký svět. Autorka nepodľahla rozličným bulvárnym a lacným senzáciám, ktoré sa zjavujú v publikáciách o veľkých filmových hviezdách. Neprehŕňala sa v intímnom živote Grety Garbo. Podala o nej autentický obraz, usilovala sa ju priblížiť čitateľovi takú, aká naozaj bola, predstaviť ju cez jej umenie, talent a ľudské vlastnosti. Pri vykresľovaní životných osudov a umeleckej kariéry využila, prirodzene, príležitosť aj na to, aby predstavila jej partnerov v živote a vo filme - M. Stillera, J. Gilberta, L. Stokowského a iných.
Pri príprave knihy do tlače nás zastihla správa o smrti Grety Garbo. Judit Csengryová pohotovo dopísala poslednú kapitolu knihy, ale aj života tejto legendárnej a toľkými záhadami opradenej Grety. (Založil/a: pauline.pokorna)

#biografia  #film

NinadeL
  7. 10. 2014, 14:02
Moje první Gretina biografie. Bratislavská Smena vůbec vydávala svého času dříve a lépe atraktivní tituly, než se obdobná témata dostala také do češtiny (pokud vůbec). Podobně napřed byly také s memoáry Marlene Dietrich, které vyšly nejprve pod názvem Berte len môj život... (1985) a až po té se objevila česká verze To jsem já (1991).