Terror

BB art - 2016 Nově vyjde 12.10.2016
ISBN: 978-80-7507-651-9

BB art (2016) 978-80-7507-651-9 648
BB art (2007) 978-80-73812-14-0 648

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý" horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu" a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií. (Založil/a: Tanmut)

CarolineS
  29. 8. 2012, 23:17
Začátek těžkopádný, zmatený, ale když se příběh konečně rozjede, stojí to za to. Výborně napsané, kniha opravdu umí vtáhnout do děje, připadáte si jako odříznutí od světa v ledové pustině. Těsně po dočtení bych asi měla pár výhrad, ale teď všechny odezněly a zůstal jen báječný zážitek.
Nestea
  27. 9. 2012, 13:06
tak tuto knížku jsem četla poměrně dlouho. Musím uznat, že se mi líbila, ale do hororu bych ji nezařadila. Četla jsem od Simmonse ještě Hladové hry, ale toto mi přišlo napínavější. Výborné vykreslení povah jednotlivých postav, ale nakonec celkové hodnocení tři hvězdičky - zbytečně moc dlouhé na to kolik se toho dozvíte.
illy
  11. 10. 2011, 14:02
Vynikající kniha vynikajícího spisovatele. Četl jsem v Thajsku a i tam mi po večerech byla zima. Autor je (jako vždy) perfektně obeznámen s historií i reáliemi a na dílu je to sakra znát. Mohu jen doporučit!!
HPL
  4. 3. 2015, 17:56
V naprosté zkratce bych mohl jen citovat: "Vynikající kniha vynikajícího spisovatele" a odkývat všechny prohlášení o mrazivé atmosféře, která nemá obdoby, dobových detailech, atd. Není však pro každého, stejně jako cesta do arktidy samotá.

Ale teď pěkně popořadě. Na hranici hororu a historického románu se nám představuje mrazivý epos o hledání bájné severozápadní cesty Franklinovou výpravou. To, co najde je, má ale jiné plány...
Hned v první větě se do mě zahryzla atmosféra hustší než velrybí tuk. Skutečný příběh hledání severozápadní cesty je mrazivý sám o sobě, tak jsem byl zvědavý, co si k tomu maestro Simmons domyslel, neboť prostoru k manévrování mu historie poskytuje víc než dost. Hned první den četby se mi o Terroru zdálo, a že to stálo za to. Trošku mě ze začátku štvalo skákání v čase, ale zvykl jsem si rychle. Atmosféra uprostřed nekonečného ledu a temnoty pro horor přímo vybízí a Dan ji rozhodně nepromrhal. Byl jsem tam totiž s nimi! Všechny postavy jsem si zamiloval (s vyjímkou těch, co Dan nechtěl). Nejvíc jsem si ale určitě oblíbil Francise (který si toho taky užije nejvíc). Velmi povedené bylo jeho intermezzo u jezírka ptakopysků. Goodsir byl dobrej, ale z ostatních jsem asi nejvíc fandil Blankymu. Teda vlastně nejvíc ze všech jsem fandil Tuunbaqovi (Tornarssukovi, nebo kolik-to-má-jmen), a hned po něm Mlčenlivé. Vlastně všechny části s inuity byly moc povedené a promyšlené, a jsou důležitou součástí děje (i když to tak nemusí hned vypadat). Je ale škoda, že inuité nedostaly trochu víc prostoru. Těch několik málo inuitů v příběhu však mluví svým jazykem, takže jsem se při jejich luštění dokonce i něco naučil (palec nahoru Dane!).
A teď k nápisu na přebalu - přestože jsem se na Terror moc těšil, kdo by to byl řekl, že klišoidní prohlášení na zadní obálce bude mít pravdu. Míra a kvalita historických detailů je vysoce nadprůměrná - až na několik nevyhnutelných změn (v rámci dramatizace děje) se příběh skutečně striktně drží dochovaných historických záznamů (v době napsání knihy).
Měl jsem obavu, že jakmile bude "příšera" odhalena, budu zklamaný. V momentě prvního naznačení mě to naopak nakoplo jestě víc, její identita je totiž umně zvolena a výborně zapadající do příběhu.
Překlad zachovává barvitou větnou skladbu a dost se povedl, ale na druhou stranu je v textu časté špatné skloňování jmen. Dál už snad jen zbývá ocenit povedené narážky na Darwina a Poa, a dodat, že popis kurdějí v pozdější fázi knihy je dost brutální a rozhodně nic pro slabší povahy. Konec byl totální psycho a přiznám se, že rozhodně nápaditý, originalní a hlavně nečekaný! (...Tak schválně, bude happyend?) Přesto bych si přál jestě několik odpovědí, místo náznaků. Posádka obou lodí mi k srdci přirostla víc, než bych vůbec tušil! Díky Dane! A díky Francisi! Byla to jízda!

PS:
• Čteno v zimě, a těm našim -5 jsem se musel venku vždycky smát.
• Většinou mě lodě a námořnická tématika dost prudí, toto je velká vyjímka.
• Při četbě jsem poprve v životě pocítil nesmírnou chuť navštívit polární kruh, a na vlastní smysly spatřit auroru borealis a ta ledová pole! (a po nějaké době to vypadá, že ze mě tato touha ne a ne vystřízlivět).
• Přestože má kniha 650s, má leviatanskou vazbu, takže v rozumnějším formátu by mla 1000 jistých! Přes určitou nepraktičnost však tato velikost ke knize a příběhu tak nějak patří. Musíte ji zkrátka udržet až do konce!
Venceslao90
  28. 7. 2012, 16:30
Ufff...tak konečně dočteno. Pocity mám však velmi smíšené. První třetina knihy pro mě byla utrpení. Strašně nezáživné, nic se nedělo, dějové linky přeskakovaly v jednotlivých obdobích, velké množství vedlejších postav apod. Opravdu jsem se musel do čtení hodně nutit. Pak se ale něco zlomilo a kniha mě začala docela bavit a do některých kapitol jsem se dokázal konečně začíst. Tak to zůstalo až do konce. I tak mi ale některé pozdější kapitoly přišly jako vata a moje zaujatost příběhem kolísala. Samotný závěr se mi pak líbil hodně. Vyšší hodnocení ale rozhodně nedám, protože si nedokážu představit, že bych tuto knihu doporučil s klidným srdcem někomu jinému.

PS: Oceňuji snahu autora držet se dobových textů a i práci s nimi.
Tyet
  5. 1. 2015, 20:20
Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Hluboká, mrazivá, pro mě neobsahuje žádná slabá místa. Konec byl naprosto uchvacující a dokonalý. Hladové hry byly proti téhle knize plytká strašidelná báchorka, zato Ílion je srovnatelně dobrý, možná dokonce i lepší. Rozhodně doporučuji.
ondrasek
  19. 3. 2013, 7:16
Hlavními klady knihy je mrazivé prostředí kolem severního pólu a dobrodružná výprava podepřená skutečnými historickými fakty.
Záporem je spousta stran a roztahanost na tak málo děje a jen velmi málo zodpovězených otázek.
Kniha mě bavila v etapách - 100 stran ničeho zajímavého vystřídalo 100 stran napětí, akce a skvělých dialogů a vzápětí opět dlouhé nezáživné pasáže - skoro jako by to psali dva spisovatelé.
LadysR2
  16. 2. 2013, 19:37
Je mi líto, že musím dát hrůzu a kazit tak jednotnou chválu knihy, ale absolutně mě to nebavilo. Spíš je to cestovatelský román, než horor. Nedočetl jsem
Casey
  28. 3. 2014, 15:26
Je to zvlastni, tuhle knizku jsem zacal cist cca pred 6 lety a po nejakych 200 strankach jsem ji odlozil, protoze me vubec nebavila. Lezela mi v knihovne a po onech zminovanych 6ti letech mi to nedalo a zacal jsem ji cist znovu a totalne me pohltila. Nedokazu si to vysvetlit, asi jsem dospel nebo co :-)Vazne naprosto brilantni pribeh, skvele popsane prostredi vcetne utrpeni v mrazu a bezmocnosti. Do toho skupinu namorniku trapi ruzne nemoci a v ledu neco bloudi a pomalu je likviduje. Konec me trochu zklamal, ale jinak skvela knizka. Urcite si ji budu chtit precist znovu.
Methat
  6. 6. 2015, 15:54
Jedna z najlepších kníh, ktorú som kedy čítal. Survival horor ako sviňa a Simmonsov masterpiece. Čo viac písať? Prečítajte si to. K tomu je to podľa skutočnej expedície, ktorá sa stala, pán Simmons tam pridal len nejaké prvky naviac. Ani raz som sa za tých viac než 600 strán nenudil a naozaj mi bolo ľúto, že príbeh už skončil. Veľmi sa mi páčilo, že autor nenechal dejové linky nevysvetlené ale dorozprával ich a tým vo mne ešte väčšmi potvrdil, že je to PÁN spisovateľ.
Kocharowski
  15. 9. 2012, 14:39
Z knihu na vás doslova dýchne mráz. Dokonalá atmosféra nehostinného prostředí za polárním kruhem a brilantní prolínání faktů a fikce s nádechem eskymácké mytologie.
haluma
  9. 2. 2010, 22:58
Opravdu mrazivý horor a také jeden z nejlepších hororů co jsem četl od doby kdy už mám přelouskané ty nejlepší věci od Kinga. Simmons napsal knížku, která se může směle měřit s nejlepšíma Kingovkama. Doporučuju číst v zimě.
MysteryMan
  11. 6. 2014, 10:11
Tak, kniha konečně přečtena, ale trvalo to u mně nezvykle dlouho. Rozhodně to není dílo, které člověk nemůže odložit, dokud ho nedočte. Alespoň tedy z mého pohledu. Opravdu bavit jsem se začal asi až po přečtení tří čtvrtin knihy. Tím ale nechci tvrdit, že je román špatný. Hodnotím jako lepší průměr.
Childe
  25. 3. 2012, 10:26
Příběh možná smyšlený, možná ne. Místo a čas jsou reálné, až moc. Není to horor ale dokonalý příběh lidského hrdinství ve jménu pokroku, zároveň ale lidské malosti a slabosti. Jestli kapitán Crozier přežil, pak začnu věřit ve spravedlnost.
jarmus
  2. 1. 2016, 22:28
Neskutečná kniha, přes počet stránek přečtena jedním dlouhým, dvouměsíčním, dechem.
Proměna charakterů postav v průběhu, vžívání se do jejich situace za chladného počasí a tak nějak vyhlížet a toužit po té zrůdě. Adrenalin. Tahle kniha mě pohltila, rozhodně stojí za to přečíst, s větším požitkem za chladných zimních večerů!
Khabar
  2. 11. 2015, 20:02
Naprostý souhlas se všemi pětihvězdičkovými komentáři. Nejlepší kniha od Simmonse, nejlepší spojení literatury faktu s literaturou fikce, které jsem kdy četl. Tu reálnou část jsem snad " hltal" ještě rychleji než-li tu fiktivní a to nejsem žádný velký fanoušek literatury faktu. Kloubouk dolů před autorem, který musel nastudovat opravdu neskutečné množství dokumentů.
Starkan
  21. 8. 2015, 7:11
Knihu jsem přečetl již několikrát i přes její rozsáhlost a počítám, že ještě několikrát ji přečtu. Dle mého nejlepší kniha od Dana Simmonse. Neskutečná atmosféra, zoufalství a mráz. Ta "trocha" mystiky mi vůbec nevadila, právě naopak. Doporučuji!
Lakart
  17. 2. 2014, 16:02
Neskutečně dobře napsané s vynikající atmosférou. I přesto, že se na tak rozsáhlou knihu nestane tolik událostí, člověk trne hrůzou s každým otočením další stránky. Úžasná četba, vřele všem doporučuji.
Jan Janku
  28. 11. 2013, 12:55
Poutavý dej, je vyprávěn s citem Simmonsovi vlastním, ikdyž cestopisy nečtu, po zdolání terroru jsem si některé informace o této ceste googlil. Je super se i něco dozvědět a ještě si perfektně začíst.
Po stopách mystické potvory, s tajemnou eskymačkou se prodíráme tunou sněhu, nebo nás, uvězněné v lodi, drtí led. Nutno dodat, že ten závěr jsem si přál, ať tak dopadne.
milunka4
  25. 4. 2013, 12:55
Úžasná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Příběh byl podán naprosto bravurním způsobem. Konec mě překvapil, ale vlastně mile. Knihu řadím mezi své nejoblíbenější.
immorcat
  18. 7. 2011, 16:18
Troufnu si říci, že Terror je jedno z nejlepších děl, co kdy bylo napsáno. Simmons je skvělý vypravěč a velmi inteligentní člověk, který má všechno do detailu prozkoumáno, a dokáže to podat takovým stylem, že vás přimrazí k židli. Jakmile začnete číst, nebudete chtít přestat.
vitakoski
  2. 6. 2011, 9:29
Vynikající román, ve kterém autor uplatnil schopnost dokonale spojit fakta a fikce. Osudy výpravy sira Franklina jsou do dnešního dne opředeny tajemstvím. Simmons přidává jednu hezkou (byť nereálnou:-) hypotézu...
krkavecek
  23. 12. 2010, 8:20
Tato kniha mi zůstala zmražena v hlavě na 1. pozici mého osobního TOPžebříčku. Tolik faktů zapletených do čtivého příběhu s tolika postavami se kterými se člověk dokonale vžije do jejich osudů... Jedním slovem: fascinující
metal_messiah
  3. 9. 2010, 18:25
V reakci na komentář uživatele "HALUMA" bych si, z pozice fanouška který přečetl 51 Kingových knih, troufnul tvrdit, že Terror je mnohem lepší než cokoli co King kdy napsal. Nejlepší Kingova díla jsou s Terrorem srovnatelná možná pouze z hlediska zábavnosti, případně čtivosti.
End3R
  10. 7. 2010, 12:06
Podle mě se tahle kniha ke 'kingovkám' přirovnat nedá. Jde v ní mnohem víc než o vyvolání samoúčelné hrůzy zručnou vypsanou rukou Stephena Kinga. Je to neuveřiteně propracovaná kniha opírající se o skutečné události, Simmons díky načetl neskutečné množství dokumentů a zápisků (výčet vyjde na dvě strany), a jeho styl psaní je mnohem...umělečtější. Vřele doporučuju