Doba jedová

Doba jedová

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-469-8

Triton (2011) 978-80-7387-469-8 295

Knížka Doba jedová nabízí poutavé čtení o látkách a věcech, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěšné. Její autoři Anna Strunecká a Jiří Patočka, vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie s dlouholetými zkušenostmi z vysokoškolské výuky i publicistiky, vysvětlují jasnou, přístupnou a srozumitelnou formou, jak nám škodí mnohé z toho, co považujeme za zdravé, a jak odmítáme to, co zdravé je, z obavy, že nám to uškodí. Na mnoha příkladech ukazují, co nám škodí v potravinách, nápojích, kosmetice, potravinových doplňcích i v životním prostředí. Značná pozornost je věnována možným rizikům očkování, jež v současné době vyvolávají zvýšený zájem veřejnosti. Zaujmou nové pohledy na toxicitu hliníku, na doporučované očkování kojenců i návody pro rodiče, jak mohou přispět k bezpečnému očkování dětí. Autoři kriticky rozebírají nežádoucí účinky vakcín, o kterých rodiče nemají zpravidla informace.

Sedm kapitol této knížky představuje brilantní, erudovaný a současně velice zábavný pohled na nejrůznější látky, ale i předměty, které nás doprovázejí od „kolébky do hrobu“. Hlavním cílem autorů bylo demystifikovat a podrobit kritickému rozboru různá pravidla a poučky týkající se jednak životosprávy jedince, jednak životního stylu jako takového. U každého jednotlivého příběhu na základě nejnovějších odborných poznatků citlivě zvažují všechna „pro“ i „proti“. Autoři neváhají přiznat, že absurditou doby, ve které žijeme, jsou i protikladné názory odborníků nebo nedostatek relevantních informací o věcech, které nás obklopují (například mikrovlnné trouby nebo pružinové matrace). Každá kapitola je proto doplněna odkazy na populární i vědeckou literaturu.

Knížka je určena pro zvídavé čtenáře, kteří hledají poučení a vysvětlení mnoha současných problémů, jako je třeba melaminový skandál, kontaminace masa a vajec dioxiny, amalgamové plomby nebo široce doporučované očkování dívek ve věku 9–15 let proti rakovině děložního čípku. Mnoho rad a poučení naleznou rodiče kojenců a batolat, ale i senioři při hledání způsobů ke zkvalitnění vlastního života. Doba jedová by měla představovat doporučenou četbu pro studenty i profesionální zdravotníky, neboť obsahuje mnohé informace, které nejsou v učebnicích obsaženy. Čtenářům se tak nabízí zcela ojedinělá příručka pro každodenní orientaci v nepřehledné oblasti ovládané zájmy trhu, lobbingu a zisku, s náměty, jak se bránit před mnoha zdravotními riziky a rádoby vědecky podloženými radami. (Založil/a: ssuva)

Richie
  27. 3. 2013, 19:52
Zajímám se o správný životní styl a tak jsem si s chutí přečetl tuto zajímavou knihu. Člověk je jako nádoba a za svůj život nasbírá mnoho dobrého, ale i špatného. Toxiny určitě nepatří mezi prospěšné látky v našem těle a tak je dobré vědět, jak se jim pokud možno vyhýbat. Kniha Doba jedová je jedním z návodů, jak své zdraví udržet v dobré kondici - dozvíme se, co nám v našem každodenním životě může škodit nebo naopak prospívat (jak nám může být k prospěchu nebo ke škodě třeba očkování, zda škodí perspiranty a deodoranty nebo amalganové plomby v zubech, zda je vhodné spát na matracích pružinových či z přírodních materiálů, jaké éčka v potravinách škodí apod.). Autoři knihy ve mně vzbudili dojem, že jsou ve svém oboru odborníky a tak i většinu jejich závěrů jsem přijímal s větší důvěrou než podobné informace od jiných autorů v jiných knihách.
Buřinka
  24. 9. 2016, 12:30
Knihu jsem si pořídila hned po jejím vydání v roce 2011. Spousta popsaných faktů je velmi zajímavá. Neříkám, že všemu popsanému věřím, ale minimálně k zamyšlení kniha vhodná je. Kniha nám nabízí zajímavosti o škodlivých látkách, které jsou všude kolem nás (v jídle, kosmetice, lécích atd.). Každý ať si ji přečte a názor na jednotlivé záležitosti si udělá sám...
Darwinista
  1. 8. 2013, 15:03
Mohla by to být dobrá kniha nebýt ignorace základní fyziky (mikrovlné trouby), přebírání zaručeně vědeckých objevů (aspargan jako bojová látka) ze serveru osud.cz, počítání bezpečné denní dávky na člověka a ne na kilogram hmotnosti (u metanolu tudíž uvedla bezpečnou denní dávku pro člověka vážící jedno kilo :-) ) .... prostě celkem jak by kniha neměla vypadat, primitivní a často lživé strašení - škoda že na toto téma není pořádná publikace jelikož opravdu žijeme nezdravě a farmaceutické lobby se stará hlavně o svůj zisk ale to není omluva pro lži a falešné poplachy a podivným mixem pohledu vědy s pohledy homeopatie, čínské medicíny a jiných šarlatanství.
SaraG
  4. 1. 2013, 18:08
Jsem moc ráda, že se mi tato kniha asi před rokem dostala do rukou, protože mi tak trochu změnila život, lépe řečeno životní styl. Je plná velmi zajímavých a mnohdy šokujících informací a měl by si ji přečíst každý. Věřím, že někomu daná témata mohou připadat poněkud kontrovezní a dostatečně neprověřená, ale to není můj případ, takže knihu hodnotím kladně.
Prometheus.Nox
  13. 7. 2013, 11:24
Chápu cíl autorů jako snahu o otevření diskuze o soudobém životním stylu, o látkách a chemikáliích kolem nás a jejich vlivu na člověka a jeho zdraví a myslím si, že toho se jim ve formě této knihy podařilo dosáhnout. Dobrá věc je, že se kniha netváří jako dogmatický návod na všechno a že i sami autoři poukazují na nejednoznačnost mnoha závěrů. V takových případech jde tedy o prezentaci především jejich vlastního odborného názoru. Některá témata mě bavila více, jiná méně. A s některými názory souhlasím a k jiným mám výhrady, ale jsem přesvědčen, že tak to má být :-) Zkrátka a dobře toto dílo za přečtení rozhodně stálo.