Závoj Isidin

Závoj Isidin

Podtitul: esej o dějinách ideje přírody

Originální název: Le Voile d’Isis

Vyšehrad - 2010
ISBN: 978-80-7429-013-8

Vyšehrad (2010) 978-80-7429-013-8 368

Významná esej francouzského znalce novoplatónské filosofie.
„Nikdo ze smrtelníků neodhalí můj závoj“, stálo prý na podstavci sochy bohyně Isidy v Egyptě. Tento romantiky oblíbený motiv, symbolizující odhalení tajemství přírody, spolu se slavným Hérakleitovým výrokem o přírodě, která „se ráda skrývá“, se stává mottem rozsáhlého „eseje“ známého francouzského znalce novoplatónské filosofie.

Hadot zde v širokém závěru, sahajícím od literatury přes filosofii, ikonografii a technologii od antiky až po současnost, zabývá pojmem přírody či přirozenosti a jeho vývojem v evropských dějinách.
Autor, s nímž se český čtenář mohl už před nějakým časem seznámit prostřednictvím jeho pozoruhodného textu věnovaného Plótinovi, odhaluje ve své nové knize často překvapivé myšlenkové souvislosti. Pierre Hadot v dějinách nachází dva základní postoje k přírodě: „prométheovský“, vedoucí k mechanizaci přírody, a „orfický“, kontemplativně-poetický. Jejich vzájemný vztah či převahu jednoho z nich barvitě ilustruje mnoha příklady z dějin lidského myšlení, umění a jednání. Hadot opět prokazuje, že myšlenkově podnětný text může být i literárně působivý. (Založil/a: ssuva)

Pierre Hadot Pierre Hadot
*21.02.1922 - †24.04.2010

Hochturn
  1. 12. 2012, 11:45
Chce-li se čtenář dovědět o čem kniha je a přitom nechce otáčet více, jak dvě stránky, pak mu postačí, když si přečte „Závěr“ této knihy. Ze všeho nejvíce mě zaujaly pasáže o Aristotelovi a Rousseaovi. Mrzí mě však, že se Pierre Hadot Rousseauovi nevěnuje více. Přece jen se jedná o jeho krajana, který o přírodě psal více, než pasáže o kterých se autor v souvislosti s Rousseauem zmiňuje. Mohu souhlasit, že Rousseau se vyznačuje poznáváním přírody nevědeckého ražení: zkoumáním jednotlivin se učí člověk podmaňovat si přírodu. Je-li člověk v nesnázích, obrací se na lékařství. Využívat přírodu prakticky: v tom je člověk nejlepší. Nelze si však myslet, že by Rousseau byl a priory proti poznávání přírody. Velmi zjednodušeně lze napsat, že jednou z hlavních myšlenek (co se týče přírody) je městského člověka zatratit, aby jej pak mohl poučit. Zatracení spočívá v řečení jeho neduhů, odhalení jeho pravého jednání. Nejedná se o zvláštní knihu, jen zajímavou. Vždyť doporučená cena knihy je 398 Kč; já ji však pořídil za 69 Kč...