Drood

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Plejáda - 2009
ISBN: 978-80-904369-8-5

Plejáda (2009) 978-80-904369-8-5 512

V červnu roku 1865 se většina vagonů vlaku, v němž cestoval spisovatel Charles Dickens se svou milenkou a její matkou do Londýna, zřítila z železničního mostu. Jejich vůz zkáze unikl. Slavný spisovatel začal ihned pomáhat raněným. Tady se poprvé setkal s tajuplnou a děsivou bytostí, která si říkala Drood. Měla hrozivý umrlčí zjev, byla oděna v dlouhém černém plášti, mluvila nepřirozeným hlasem, připomínajícím syčení hada. Navíc se zdá, jako by se spíše vznášela, než kráčela po zemi. Dickens se rozhodl, že musí za každou cenu odhalit jeho tajemství.
Vypravěčem příběhu není Dickens sám, ale jeho přítel a spolupracovník Wilkie Collins, kterého Dickens požádá, aby mu asistoval při pátrání po podivném Droodovi. Collins je však rovněž gambler, který se potýká se závislostí na opiu. Vydejme se s nimi nejen do těch nejtemnějších a nejnebezpečnějších londýnských čtvrtí, kam je honba za tajemnem opředeným Droodem zavede, ale rovněž do chmurných zákoutí lidské mysli. Zjistěme, co z jeho pamětí je skutečnost a co výplod fantazie. (Založil/a: Tanmut)

illy
  18. 12. 2012, 8:52
To byla ale kláda. V předvánočním čase, kdy čtu opravdu jen v emhádé, těchto 500 stran popsaných drobným písmem dalo zabrat. (v originále má kniha 800 stran a věřím že se čte lépe) Simmons dokazuje pověst mistra, který by mohl vyučovat dané téma s kterým pracuje. Udělejte si čas, tento román ho vyžaduje. Stojí to za to.
Ghoulman
  25. 4. 2016, 17:26
Ještě jsem se nesetkal z knihou, ve které by bylo šílenství tak umně „všito“ do samotné podstaty její struktury. V mnoha ohledech mistrovské dílo a jedna z nejtemnějších knih, které jsem kdy četl.
vitakoski
  18. 2. 2012, 23:31
Velmi dobrá kniha. Autor dokazuje precizní znalost prostředí a dobových reálií. Díky tomu je hranice mezi fikcí a skutečností opravdu tenká. A pokud jste při čtení o některých scénách přesvědčeni, že zrovna ony jsou smyšlené, vzápětí vás napadne, zda to přece jen nemohlo být ve skutečnosti takto. Nebo alespoň podobně :-)
CrowT
  1. 1. 2011, 15:49
Tato kniha představovala mé první setkání s Danem Simmonsem. Zvolil jsem si ji k přečtení především proto, že prostředí viktoriánské Anglie patří mezi mé nejoblíbenější, a musím říct, že v tomto ohledu Drood rozhodně nezklame. I přes svou značnou rozsáhlost (v originále má kniha takřka 800 stran, v českém vydání byla zvolena zhuštěnější sazba)se krásně čte, protože autor dokázal Anglii šedesátých let devatenáctého století vylíčit neskutečně plasticky, takže máme pocit, jako bychom mlžnými a ponurými ulicemi Londýna kráčeli spolu s protagonisty románu. Zápletka tu stojí spíše na vedlejší koleji, odvíjí se pomalu a pozvolna. Ač nehraje zásadní roli, je vcelku originální, pozoruhodná a skvěle promyšlená. Točí se především kolem hypnózy a jistého nesmírně nebezpečného zlosyna, který vyznává staroegyptské bohy. Poutavé jsou i příběhy o vzniku děl obou hlavních postav, Wilkieho Collinse a Charlese Dickense.
Dan Simmons musel dozajista věnovat nesmírné množství času sbíráním podkladů pro tento román. Zařadil do své knihy ukázky Dickensových děl, jeho korespodenci, různé dobové recenze apod. Hranice mezi skutečností a fikcí je v Droodovi skutečně velice tenká, což mu ještě dodává na pozoruhodnosti.
Román má potenciál zaujmout každého čtenáře, zejména však ty, kteří mají rádi strašidelné a podivuhodné příběhy ze staré dobré Anglie.