Jumaroro

Jumaroro

Van Aspen - 2011
ISBN: 978-80-904933-0-8

Van Aspen (2011) 978-80-904933-0-8 248

Karolína se vydává na dobrodružnou cestu do Jižní Ameriky, aniž by tušila, co přesně ji čeká. Její přítel Lukáš se nevrátil z dovolené a pátrání po jeho stopách hlavní hrdinku zavede až do brazilského deštného pralesa. V exotickém prostředí povodí amazonské delty se odehrává téměř mystický příběh s překvapivým vyvrcholením.
Román Jumaroro v sobě spojuje napětí, exotiku a tajemno. S postupujícím dějem před čtenářem vyvstává spousta otázek, stupňuje se jeho představivost, zvědavost a očekávání, stejně jako pocit čehosi nepojmenovatelného, aby se mu ve finále zatajil dech, když na své otázky získá odpověď.

Jumaroro je kniha, na kterou čekají všichni příznivci Sylvy Lauerové, nejkontroverznější osobnosti české literární scény. Třetí próza (a v pořadí již pátý titul) české spisovatelky a básnířky je věnována „všem zvědavým“. (Založil/a: brid)

Introvert
  4. 9. 2014, 13:59
Úžasně tajemný příběh plný mystiky odehrávající se v kulisách nádherné amazonské přírody. Vše, co anotace slibuje, lze v knize skutečně najít - patří k těm, které se velmi těžko, byť jen na moment, odkládají. Originální, poutavé, napínavé a nesmírně čtivé dílo.
A ten závěr, ten závěr... Fantazie...
janeicka
  4. 11. 2013, 9:46
Knížky od současných českých autorů moc nečtu, ale Jumaroro mě tedy ihned uchvátilo a až do konce nepustilo :-) Chvilku mi trvalo zvyknout si na moderní (občas nespisovný) styl psaní, ale když se příběh náležitě rozjel, ani jsem nestačila dýchat a poslední kapitola mi skoro vyrazila dech, určitě můžu knihu jen doporučit.
Venceslao90
  30. 7. 2012, 13:29
Takové odlehčené čtení na víkend. Bohužel mi tak úplně nesedl autorčin styl psaní - hovorová mluva, anglická slova a fráze, vulgarismy...z tohoto důvodu mi ani hlavní hrdina nebyla zrovna dvakrát sympatická. Příběh jako takový je ale zábavný, kniha je čtivá a ani na chvíli nenudí. No a závěr, který veškeré předchozí dění postaví na hlavu, je taktéž vynikající. Mám ale pocit, že o něco více "serioznější" přístup by tomuto příběhu (této knize) velice pomohl, protože nápad a pointa tam byla na výbornou. Je to celé možná až příliš odlehčené a určené pro víkendové čtení na chatě nebo u pláže.
Pim
  14. 6. 2014, 17:46
Knížka mi až tak úchvatná nepřišla. Moc náročná nebyla a něco mi tam chybělo. Vlastně jediné, co mě na knize více zaujalo, byl závěr. Teprve s ním pro mne dostala kniha smysl. Ale proč ne? Pointa byla dobrá...
Patolog
  21. 9. 2012, 22:47
Před několika dny jsem Jumaroro přečetla...a pořád na ni musím myslet. Konec knihy jsem musela číst třikrát. Co dodat...??? Úžasná kniha! Všem doporučuji!
Noctua
  10. 4. 2014, 12:18
Wooou, tak to byla jízda dámy a pánové. Troufám si říct, že tahle kniha by k meditaci v přírodě dovedla i skalního sparťana. Já si rozhodně vyzkouším alespoň večeři po dobu jedné svíčky. Zpočátku jednoduchá zápletka se rozvinula do neuvěřitelně krásného popisu deštného pralesa a pocitů hrdinky. Navíc napsané tak lidským a blízkým způsobem, že máte pocit jako by se to celé odehrávalo ve vaší hlavě. Máte stejné otázky, stejnou potřebu vtipných komentářů.... Asi 5 stránek před koncem mi docvaklo, jak tenhle příběh skončí, ale i tak jsem nemohla věřit. Moc pěkné čtení. Díky S.L.
Francesco
  28. 1. 2014, 8:36
Super kniha. Děj přímo neskutečný, nevím kam na to paní Lauerová chodí. Prostě originální, čtivé, nepředvídatelné s úžasným závěrem. Jedna z mých nej knih.
Sandalkar
  12. 2. 2016, 21:05
Nejdříve jsem z knihy nebyla nijak odvázaná, po půl roce si ale vždy vzpomenu na vůni Amazonie, tajemno a skvělý závěr, který prostě není pro každého čtenáře. Jen více takových českých knih! :-)
Klarisa
  8. 6. 2013, 11:51
Příběh samotný je napínavý od začátku do konce. Pořád jsem si říkala, jaké bude vyvrcholení, toto by mě nenapadlo, i když zpětně si říkám, že něco podobného se klidně mohlo dříve dít...co se ale týče pravopisu, tak ten si měla autorka nechat zkontrolovat.
Reeeniiik
  12. 3. 2016, 19:09
Silný příběh s popisem všech pocitů, které hlavní hrdinka prožívá. Amazonka, džungle, komunita, kam se Karolína dostane a postupně se pozorováním snaží pochopit fungování tohoto společenství. Mluvené slovo se zde skoro nepoužívá, 18 dni strávených meditací, očistou duše, ale i těla, mysteriózní lidé s pronikavými pohledy, které vidí až do hloubi duše.. Účel této komunity a vysvětlení, co je Jumaroro na konci vyrazí dech... Dobré číst s kulisou zvuku džungle v pozadí :)
kappa
  3. 1. 2013, 8:26
ups!!! tak to bylo něco! dočetla jsem ji včera skoro o půl noci a pak jsem z toho nemohla spát. Naprosto šokující závěr. Perfektní!

---------------------

naprosto úžasná kniha! hlavně ten závěr....dočetla jsem ji večer a nemohla jsem pak spát. Pořád se mi o ní zdálo.
Lucky83
  11. 8. 2013, 22:46
Nečekaný závěr. Dobrodružný, ezotericky laděný příběh. Hltala jsem a byla mile překvapena. Doporučuji! :)
olala
  13. 12. 2016, 8:27
Začátek příběhu vypadal slibně. Hned od prvních stránek jsem byla zvědavá, kam se Lukáš poděl a já čekala, jak budu vtažena do děje a budu knížku hltat. Nicméně dobré dvě třetiny knihy, popisující pobyt v Amazonii se vlekly a k pokračování mě nutila jen zvědavost jak to dopadne a to, že mám ve zvyku rozečtené knihy dočíst. Nutno poznamenat, že pointa je opravdu dobrá, takže konec knihy jsem ocenila, ale dost mi nevyhovoval styl autorčina psaní (zvolání pomóóóct mě vyloženě nutilo skřípat zuby) a něco mi na tom prostě nesedělo.
misazavadilova
  7. 11. 2016, 17:07
Od knihy jsem nečekala nic moc mimořádného. O to větším pro mě byla překvapením. Příběh Karolíny mě pohlil doslova od první stránky a já knihu "přelouskala, " jedním dechem za dva dny. Napínavý děj, krásné exotické prostředí Amazonie, tajemné vzrušující příhody, kterými si Karolína musela projít a výborně domyšlená pointa... To vše ve mě vyvolávalo spoustu emocí, které se mnou neskutečně zamávaly a já čtení opravdu prožívala. Bavil mě i styl, kterým byla kniha napsaná. Knihu zařazuji mezi mé nejoblíbenější a mohu jí s klidným srdcem doporučit všem, kteří při čtení rádi zažívají dobrodružství, napětí i vzrušení...
Bei
  1. 6. 2016, 21:56
Největší můj osobní paradox spočíval v tom, že jsem si celou dobu říkala, jak je hl. hrdinka sympatická tím, že je chytrá a knížka tak není zbytečně natahovaná ( co jí mohlo dojít, měla udělat atd.), čímž děj svižně a zajímavě utíkal. O to víc byl pro mě nečekaný až šokující konec, který byl mmch dost dobře vypointovaný. Exotika prostředí je příjemným kořením celého příběhu.
Milan Keršláger
  7. 3. 2016, 21:14
Začátek dobrý, úplný konec zajímavý. Vnitřní dvě třetiny jako kdyby psal někdo jiný, je to roztahané, bez jiskry, příliš prkenné, technické, popisné. Škoda.
petra.kanajlova
  1. 1. 2015, 19:44
Kniha opravdu napínavá. Přečetla jsem za necelý týden. Příběh poutavý. Oceňuji detailnost, opravdu jsem si vše dokázala živě představit. Závěr nebyl až tak překvapující. Od této autorky vždy očekávám radikální řez. Bohužel jsem po půli knihy měla dost opakujících se výrazů "usádlit", "užuž" a "o překot". Opravdu to tam bylo mockrát a od autorky bych čekala, že když má tak bohatou fantazii, mohla by na tom být stejně i se slovní zásobou. :-( Stejně tak mě rušily vulgární výrazy. Jako třeba u obrazu, kdy Amintas stál s Agamou na prostranství - "to mě poser". Opravdu se tam tyto výlevy dle mého názoru nehodily. Ale moje kniha to není že. :-)
bebla
  20. 4. 2014, 20:04
Knížka super, ale ... Jak bylo zmíněno v jiném komentáři - poslední kapitola mi vyrazila dech... u mě se střídaly různé pocity - udivení, šok, lítost, znechucení, beznaděj, nepravedlnost. Ani jsem nevěděla, co převládalo. Je to 5 dnů, co jsem knihu dočetla, a pořád na ni musím myslet. A to jsem mezi tím přečetla 2 vtipné knížky. Stále se k ní vracím. Kniha je tak působibě popsaná, že člověk přemýšlí, jestli to není pravdivý příběh. Co když.... :)
Antoanet
  27. 10. 2013, 15:25
Hodně dlouho sem nad koncem musela přemýšlet... Ze začátku příběhu "chybí smysl", ale později, když se člověk dočte k zásadnímu zvratu.. No prostě wow!
Ivyli
  1. 9. 2012, 20:34
Dlouho mě tak žádná knížka neuchvátila. Doporučuji, já ji přečetla za pár hodin a nemohla se odtrhnout :)
ivaifka
  24. 5. 2012, 17:06
Nemohu vymazat tuto knihu s paměti a prosím prosím o Jumaroro II To je tak čarovná kniha že slova dochází.Díky za takové knihy:-))))
M4rtina
  22. 1. 2012, 15:33
Ačkoliv podobný žánr nikdy nečtu, Jumaroro mě doslova uchvátilo! Skvělá knížka, musí dostat každého..
honza.h.
  17. 6. 2011, 17:23
Dočetl jsem teď. Nenávidím S. Lauerovou nebo ji miluji. Po přečtení jejího románu souhlasím jednoznačně s hodnocením, že Jumaroro je dosud tím nejlepším, co paní spisovatelka vytvořila. Nezbývá mi než doufat, že přijde Jumaroro II.
brid
  17. 6. 2011, 12:21
Opravdu skvělá kniha, tajuplná, napínavá, přečetla jsem jedním dechem! Člověku při čtení doslova běží před očima film. Asi nejlepší knížka od Lauerové, psaná dynamickým stylem, nemohla jsem se od ní odtrhnout :) A ten konec - typická Lauerová, nikdy nevíte, co můžete čekat!