Duch Děvky I.

Duch Děvky I.
Originální název: Harlot´s Ghost I.

Jota - 2005
ISBN: 80-7217-353-7

Jota (2005) 80-7217-353-7 691

Hugh Tremont Montague - známý též pod krycím jménem Děvka - je jedním z nejdůležitějších a nejzkušenějších členů CIA. Je posedlý svou prací a jeho genialita hraničí až s šílenstvím. Vypravěčem Děvkova příběhu je Harry Hubbard, hoch z dobré rodiny a s dobrými styky, jenž je svým otcem i svým učitelem Děvkou uveden do Firmy. Román zobrazuje Harryho začátky u Firmy a uvádí na scénu zcela nová fakta z doby studené války, přes neúspěšnou invazi v Zátoce sviní a berlínskou krizi, do atentátu na prezidenta Kennedyho. Je však také příběhem velké a komplikované lásky mezi hlavním hrdinou a jeho krásnou ženou Kittredge. Román Normana Mailera vyniká rozsáhlým studiem materiálu, do děje uvádí skutečné postavy historie - AIlen a Dullese, Williama Harveyho, E. Howarda Hunta, Johna F. Kennedyho, reálné kulisy Ameriky padesátých a šedesátých let stejně jako Berlína, Montevidea a dalších. "Špionážní román, který zastiňuje všechny ostatní špionážní romány," napsal americký recenzent a je nutno dodat, že zdaleka ne pouze svým rozsahem, ale převážně filozofickým a ideologickým vhledem do zpravodajských služeb v období studené války po konec osmdesátých let dvacátého století. Román se od běžné špionážní literatury liší naprostou absencí obvyklých žánrových rekvizit, staví se jako nepřikrášlené a upřímné memoáry a profesní bilancování svého vypravěče, řadového člena Firmy, který s rukopisem (překopírovaným na mi~ kro film) v bezvýchodné osobní a profesionální situaci prchá do Sovětského svazu. Mailerovy schopnosti, zkušenosti a nesmírný přehled, stejně jako pečlivé studium materiálů dosud nepřístupných veřejnosti povyšují fiktivní skutečnost na realitu, která díky zvoleným literárním postupům působí reálněji než samotné dějiny. (Založil/a: petuushkaaa)

rt12
  8. 4. 2015, 11:15
Četba nemá tolik potřebný náboj, kterým je napětí. Nejsou zde ani odhaleny nějaké novinky, které se týkají samotných operací na Kubě nebo o konkrétních osob, jak slibuje anotace. Na průměr se kniha dostává pouze některými dialogy mezi Děvkou a vypravěčem převážně v druhém dílu. Pro mne nic moc.
mamba511
  24. 6. 2013, 0:13
Tak tento román mě absolutně nezaujal,první díl jsem sice po nějaké době dočetl,ale druhý nebudu ani začínat.Pro mě nezáživné,zdlouhavé a nudné.