Prázdné cesty

Originální název: Tyhjän tien paratiisit, Unohdettu vartti

Volvox Globator - 1997
ISBN: 80-7207-066-5

Volvox Globator (1997) 80-7207-066-5 111

Výbor z povídkových sbírek "Zapomenutá chvíle" (1986) a "Ráj prázdných cest" (1989). Příběhy, postřehy, ale i pouhé anekdoty či torza lidských okamžiků, texty rozehnané s citlivým pozorovacím talentem, smyslem pro stručnost, přesnost vyjádření i pointu. Hluboký průnik k nejtemnějším zákoutím lidských povah, ale i tužeb, snů, prožitků a skrytých spodních proudů. Osudy nejen obyčejné a všední, ale i atypické či pohybující se kdesi na okraji. Hutně a výstižně zachycené postřehy, v nichž se prolíná láska a smrt, násilí a sexualita, všednost s abnormalitou. Příběhy odehrávající se v prostředí dráždivé výstřednosti, pro středoevropana umocněné nezvyklou kulisou drsného severu. Bytostně finská záležitost s příměsí černého humoru, groteska vypovídající o povaze nám tolik vzdáleného národa způsobem, který leckdy šokuje, ale nikdy nefabuluje, nelže ani nepředstírá. (Založil/a: Katchavra)

Rosa Liksom Rosa Liksom
*07.01.1958