Originální název: Andělé všedního dne

Druhé město - 2014
ISBN: 978-80-7227-352-2

Druhé město (2014) 978-80-7227-352-2 160
Druhé město (2007) 978-80-7227-256-3 124

Pro dvaapadesátiletého Karla z pražských Nuslí je úterý 5. září 2006 posledním dnem jeho života, ale to zatím vědí jen andělé... Mladá vdova, učitel autoškoly, sebevrah a čtyři andělé — to jsou možná trochu překvapiví protagonisté nové knihy Michala Viewegha. Nejčtenější současný český spisovatel v ní s obvyklou fabulační a kompoziční bravurou vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako "svižnou story o lidech, andělích a umírání" či "knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně".

Introvert
  10. 2. 2014, 10:40
Je zajímavé, jak se některé myšlenky z knih v člověku zabydlí. Pokud mají lidé předtuchu, jedná se vlastně o ,,špatně odvedenou práci andělů". To je přece nádherné...
jehlaspichlas
  2. 5. 2011, 19:12
Myslím si, že většina autorů (M. V.) nevyjímaje se opičí po jiných úspěšnějších autorech.
Stačí, když si přečtete Nicka Hornbyho nebo Irvina Welshe. Vieweghův román Andělé všedního dne je podobným obrazem jako Hornbyho román Dlouhá cesta dolů, která je daleko čtivější než pan Viewegh, který vě většině svých románů zatahuje zákulisí totalitní politiky, protože v ní žil. Podle mne je to průměrný autor, který má na víc než svým stylem kopírovat jiná díla.
Rames
  3. 2. 2013, 17:06
Nevíme kdy a jak náš život skončí, bylo by milé myslet si, že někdo bdí nad naším štěstím a do posledních okamžiků našeho života se snaží naše endorfiny vyplavit. Bohužel to tak není a my to víme, proto se to tak dobře čte.
Reliance
  29. 5. 2011, 12:24
Tato kniha patří podle mého názoru určitě mezi to nejlepší co Viewegh kdy napsal napsal. Zároveň se mi zdá, že se vymyká jeho obvyklé tvorbě.. Je prostě jiná..
vanous95
  22. 5. 2012, 19:36
Někdo může tuto knihu hodnotit jako fantasmagorii, ale co se mého názoru týče, tak mi se moc líbila. Vede člověka k jistému zamyšlení - když jsem se tak procházel po venku a přitom četl tuto knihu, říkal jsem si, jestli třeba taky někde kolem nesedí ,,ten můj anděl" a jestli vůbec já dneska dojdu domů - což právě nahrává zastáncům toho názoru, že toto je jistý druh fantasmagorie. Ale myslím, že to, co nám M. Viewegh chce tímto dílem říci, je, že člověk tzv. nikdy neví...
smajlinka
  14. 1. 2015, 9:51
Knížka mě moc nebavila. Možná kdyby byla zaměřená jen na jednu z postav, takhle se skákálo z jedné na druhou, chvilkama jsem nevěděla o kom čtu. Z celé knížky si taky odnáším především příběh mladé vdovy. A taky si myslím že inspiraci hledal autor ve Městě andělů nebo v něčem podobném
Radka Pařízková
  23. 5. 2015, 16:47
Tato kniha mě úplně dostala. Je zvláštní jak některé knihy člověku úplně změní vnímání a pohled na svět. Viewegha obecně nemám moc v lásce. Ani jako člověka ani jako autora. Ale tato kniha mě plně oslovila.
Alaglesia
  7. 12. 2012, 13:26
Po tomto autorovi sáhnu vždy, když si chci odpočnout. Zaujal mě název knihy a její obsah mě nezklamal. Trochu mi to přípomínalo film Město andělů, především úvodní scéna, kdy andělé sedí na mostě a rozmlouvají. Kniha i myšlenka se mi líbila a překvapilo mě, že autor zabrousil do těchto vod. Na českém trhu jsem neobjevila zatím nic podbného nebo lepšího, proto dávám 100%.
Weetr
  6. 11. 2012, 19:38
Možná netradičně vysoké hodnocení na tak komerčního spisovatele pro mě. Ale tím chci vyjádřit, že mě svým způsobem tato kniha dostala. Andělé ponechám stranou, daleko více mě upoutalo vyprávění mladé vdovy, která musela snášet umírání svého manžela až do konce. Vytrpěla si zřejmě vše, co měla. Zaujalo mě, jak to Viewegh umí velmi dobře popsat, ten zmar a tu zbytečnost na světe bez milované osoby, která odešla... Jedna z jeho lepších prací, poučení si z toho bohužel moc nebere :)
Babsi
  12. 6. 2012, 16:34
Asi nejlepší kniha od Viewegha podle mého názoru, ale nebyl by to on, kdyby tam i v pro mě naprosto nevhodných okamžicích nevsunoval prasácké vtípky.
Halalí
  25. 6. 2010, 23:27
Viewegh není můj oblíbený autor, ale na pár jeho knih nedám dopustit, a sice na Vybijenou (kterou mi podepsal;), Báječná léta pod psa a tak trochu i Andělé všedního dne - ve kterých se pokusil o letmé fantasty prvky a kniha tak alespň trochu vybočuje z jeho klasických "vztahovek".
Margret
  14. 8. 2015, 16:56
První chybou bylo koupit si knihu s přebalem, na kterém je fotografie z filmu. Postavy přejaly podobu herců a mé fantazie dostala utrum. Byl pro mě problém se občas orientovat v příbězích, kterých tam bylo dost, i když víceméně propletených. Rozhodně mě někdy čeká druhé přečtení, napoprvé jsem Anděly prostě nedokázala vstřebat...
Lenitschka
  1. 5. 2011, 14:19
Viewegha čtu ráda, jen jako odpočinkovou četbu, u které se zasměju, přelouskám knížku za jeden den... Souhlasím, že tato kniha jako by ani nebyla jeho. Útlounká knížečka popisující příběh konce jednoho života. Moc dobře napsaná, doporučuji i autorovým nepříznivcům
martinek69
  18. 6. 2015, 19:45
Od pana Viewegha jsem přečetl jen pár povídek, které nebyly nic moc.. Pak mi byla doporučena tahle kniha a na mém názoru na autora nic nezměnila.. Vše co jsem od něho kdy četl mi zkrátka připadala naprosto zbytečné..
irýna
  26. 11. 2014, 7:00
Od této knihy jsem čekal asi něco víc,občas jsem se v ní ztrácela.Kdo je kdo a o koho tady vlastně jde......ale jsem ráda že si jí můžu zařadit do PŘEČTENÝCH
Nelis
  15. 11. 2015, 20:09
Je to první kniha od Michala Viewegha, kterou jsem dočetla - u jeho ostatních knih mi bylo líto času. Má nápad, udržuje čtenáře v napětí, předává poselství.
hero.piggy
  18. 9. 2010, 14:51
FRAKIRA, souhlasím. Několikrát jsem se musela podívat na obálku, zda to opravdu psal on. Styl odpovídal, ale příběh byl orginální a oproštěn o typických mileneckých zápletek.
r.picasso
  22. 8. 2010, 18:16
Nevěřil jsem, že z knížky pořízené za účelem zkrácení cesty na dovolenou se vyklube něco tak podařeného. Knížka, kde každý z osudů všech literárních postav je jako dílek z mozaiky, který do dalšího dokonale zapadá, aby nakonec vyústil ve skvělou pointu.
Samantha
  18. 6. 2010, 13:58
Pro mě spolu s Vybíjenou nejlepší kniha od Viewegha. Že by si měl člověk uvědomit, že může kdykoli umřít a podle toho se svým životem nakládat a těšit se z něj, je sice milionkrát otřepané moudro, ale přesto neškodí si ho naustále připomínat. A tato kniha to činí s půvabem, lehkostí a smutkem.
Rézi
  4. 6. 2010, 9:22
Dle mého je většina z tolik líbivých počinů pana Viewegha nezajímavé plýtvání papírem a tento mezi ně patří. Vážím si ho za to, jaké prodejnosti svých knih dokázal dosáhnout a kolik polic zabírají jeho knihy v běžných knihkupectvích, což byzpochyby není jen tak - určitě je dobrým manažerem a umí prodat, co umí. Na druhou stranu, v naší zemi se odjakživa nejlépe udá kýč. Vezměte si Evu a Vaška. ;)
Frakira
  9. 4. 2010, 14:50
Podle mě jedna z nejlepších Vieweghových knih! Je vidět, že tentokráte ho ovlivnili i jiné věci než ženy a vztahy mezi muži a ženami :) Tímhle mi dokázal že psát umí...