Originální název: Limes Inferior

Triton - 2012
ISBN: 978-80-7254-678-7

Triton (2012) 978-80-7254-678-7 270
Odeon (1989) 80-207-0027-7 232

Limes inferior je sociální sci-fi, kde v příběhu plném napětí i humoru oceníme paralely se světem naší doby.

Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně“. Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní. * A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat“ vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy. * Sneer je jedním z těchto „veksláků“, který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí. * Janusz A. Zajdel se stal počátkem osmdesátých let 20. století nejvýraznějším kritikem režimu v rámci science fiction a Limes inferior je jeho vrcholným dílem v tomto směru. * Kniha je doplněna dvěma autorskými povídkami Živá torpéda a Vyšší zájem. (Založil/a: Tanmut)

Janusz A. Zajdel Janusz A. Zajdel
*15.08.1938 - †19.07.1985

janeicka
  18. 2. 2014, 12:26
Jsem moc ráda, že se ke mně tato nenápadná kniha dostala, románů o totalitních systémech není nikdy dost. Perfektně vykreslená lidská společnost rozdělená do sedmi tříd podle inteligence, kde se vše dá dostat pomocí automatů. Začátek a popis totalitního systému mě opravdu nadchl, ne tak ale samotný konec a vyznění knihy, bohužel, to si mohl autor odpustit. Přesto nelituji četby, kdyby byl román o 300 stran delší a měl jiný konec, hodnotila bych ještě výš, takhle pěkné 4*
Tanmut
  13. 3. 2011, 14:52
Mohla to být i perfektní antiutopie, promyšlenost knize nechybí. Snad úlitba době, snad žánru - s pointou vytane na mysli úvaha o její samoúčelnosti...
humumbus
  6. 7. 2011, 16:50
"Geniální" systém s žlutými, červenými a zelenými body, který se snaží "napasovat" zásady komunismu na reálný život. Kniha, která donutí přemýšlet...