Carevna

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 2004
ISBN: 80-205-1058-3

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (2004) 80-205-1058-3 495

Životopisný román barvitě líčí na pozadí dobové atmosféry život Kateřiny I., druhé ženy cara Petra Velikého, od 80. let 17. století až do okamžiku její smrti.

Kateřina I. vypráví nad ložem umírajícího cara příběh svého neobyčejného života. Narodila se roku 1684 jako Marta Skawronská na území tehdejšího Lotyšska v chudé rodině a do konce života se nenaučila číst ani psát. Díky své kráse a chytrosti vystřídala po boku cara jeho první zavrženou manželku a prožila vedle něho život plný vzrušení, násilí, lásky i zrady. Po carově smrti v roce 1725 byla na ruský trůn dosazena carskou gardou, zemi však ve skutečnosti vládla tajná rada vedená A. D. Menšikovem až do carevniny smrti o dva roky později. Autorka v barvitém historickém eposu kreslí v kulisách tehdejšího Ruska plastický portrét neobyčejné ženy, která jako manželka Petra Velikého i jako pozdější carevna se dlouhá léta podílela na řízení osudu celé země. (Založil/a: al-ma)

Ellen Alpsten Ellen Alpsten
*??.??.1971

Ducii
  3. 5. 2014, 10:23
Zpočátku se to četlo samo, ale jakmile se Marta dostává k carovi, tak mi příběh v mnoha ohledech přišel zbytečně zdlouhavý a už ne tolik čtivý jako prvních 100-200 stran.
Ilmatar
  29. 9. 2012, 20:30
I když v pár pasážích zdlouhavá, je tato kniha o pozoruhodném a drsném životě carevny Kateřiny poutavá. Milovníkům historických románů vřele doporučuji.