Škola milostných chutí

Škola milostných chutí

Podtitul: jemná a něžná oslava jídla a přátelství

Originální název: School of Essential Ingredients

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-836-0

Jota (2011) 978-80-7217-836-0 221

Lilian má vášeň pro vaření už od okamžiku, kdy byla malá dívka. Tehdy si poprvé uvědomila, že její zájem může být i něčím víc. Příběh sleduje osudy osmi studentů, kteří chodí pravidelně každé pondělí do Lilianiny restaurace na kurzy vaření. Brzy ale vysvitne, že každý hledá kromě vaření ještě něco jiného... (Založil/a: al-ma)

Erica Bauermeister Erica Bauermeister
*??.??.1959

chrispe
  20. 6. 2014, 18:52
Opravdu velmi milá kniha, která by si zasloužila mnohem lepší obal (a asi i název :-). Přiznám se, že kdybych na ni nenarazila za pár kaček ve slevě, tak by mě ani nenapadlo si ji koupit. Je to nenáročné čtení, které ale nabádá k zamyšlení a mně osobně lákalo k "pořádnému" vaření a vychutnávání si jídla (na což mnohdy zapomínám). Jeden inspirativní úryvek za všechny - je to z první lekce, kde se skupina učí připravovat kraby:

,,Musíme je zabít?" zeptala se dívka s černě orámovanýma očima.
,,Ano, Chloe. Toto je první, základní lekce." Lillianina tvář byla klidná, nevzrušená. ,, Když se nad tím zamyslíte," pokračovala, ,,pokaždé, když připravujeme jídlo, přerušujeme něčí životní cyklus. Utrhneme mrkev nebo zabijeme kraba, nebo jen zastavíme růst plísně na sýru. Z těchto přísad vaříme jídla a dáváme tak život něčemu jinému. To je základní rovnice, a pokud budeme předstírat, že neexistuje, nejspíš přijdeme o důležitou lekci, která spočívá v respektu k oběma stranám rovnice. Takže začneme tady."
...
,,Vím," dodala Lillian, ,, je toho na vás hodně. Ale v tom, co děláme, je poctivost - neotevřeme si plechovku krabího masa a nepředstíráme, že to spadlo z nebe. A když je člověk poctivý v tom, co dělá, pak snadněji přijde i pečlivost a respekt."
Knihovnice25
  13. 2. 2013, 20:42
Kniha zase z trochu jiného soudku. Dobře se to čte není potřeba nad tím nijak dlouze přemýšlet a ještě se třeba něco přiučíme o vaření :)
venclicka
  3. 8. 2014, 22:52
Ideální prázdninové počtení a motivace při rutinním vaření. Když u toho přemýšlíte, vážně to chutná jinak.