Originální název: Arkhipelag Gulag

Academia - 2011
ISBN: 978-80-200-1660-7

Academia (2011) 978-80-200-1660-7 566
OK Centrum (1990)

Souostroví Gulag (rusky: Архипелаг ГУЛАГ) je jedním z nejznámějších děl popisujících vězeňský systém Sovětského svazu. Jeho autor — Alexandr Solženicyn — čerpal ze zkušenosti svého vlastního uvěznění i rozsáhlého výzkumu, stejně tak i z dobových autentických dokumentů. Kniha byla napsána mezi lety 1958 a 1968, na západě publikována v roce 1973, v Sovětském svazu oficiálně vydána v roce 1989. Žánrově pak tato kniha stojí na pomezí románu, literatury faktu a autentického dokumentu.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Sabotteur)

nevermore
  7. 7. 2015, 20:06
Souostroví Gulag je pro mě jedna z nejucelenějších obžalob leninsko-stalinského sovětského Ruska. Taková koncentrace hnusu a bezpráví se v civilizovaném? státě nevidí. Povinně by si to měli přečíst všichni nekritičtí obdivovatelé současného proputinovského Ruska (zdravice Aeronetu a dalším), aby jim bylo jasno, z jakých kořenů roste, na jakých základech stojí. I když se obávám, že by pravděpodobně Solženicyna označili za západního agenta a Souostroví Gulag za imperialistickou provokaci. Takové už pak touto tlustou knihou vzít jenom po hlavě a dále ignorovat.
Že nejvrchnější komentář tady hodnotí 2/5, to už mě nemůže ani překvapit. Já jsem po přečtení nechápal, jak je možné, že v tom Rusku vůbec někdo ještě žije, tyto čistky a cílená likvidace opozice si pravděpodobně nezavdají s ničím v historii moderních dějin. Střelba do vlastních řad je pro mě nepochopitelná a Stalda je prostě jednou pro vždy světový grázl numero uno. Pochybuju, že ho někdo ještě můžeme překonat ;)Co se vytýká Hitlerovi, tento pán překonal několikanásobně.
Nemá smysl, cokoliv tu citovat, je to zkrátka to nejnejnejhorší, co si jen umíte představit a dost možná, že spíš neumíte. Nepřekonatelné. To se prostě musí přečíst. Dřív než bude Souostroví Gulag znovu na indexu :)
Rames
  8. 5. 2015, 10:29
Dost špatně se mi hodnotí kniha která je faktická, nevím zda se vyjádřit k obsahu nebo ke stylu zpracování. V každém případě je to působivá zpověď která nemůže nikoho nechat na pochybách o mentalitě tohoto obrovského národa.

......Ideologie! Ta dává zlosynovi kýžené ospravedlnění zločinu i nezbytnou vytrvalou tvrdost. Je to společenská teorie, která mu pomáhá, aby své činy očistil sám před sebou i před jinými a slyšel nikoli výčitky a prokletí, nýbrž pochvaly a pocty. Tak inkvizitoři čerpali posílení v křesťanství, dobyvatelé ve vlastenectví, kolonizátoři v civilizaci, nacisté v rase, jakobíni / časní i pozdní/ v rovnosti, v bratrství a ve štěstí budoucích pokolení. ...........
geofre
  4. 1. 2012, 18:27
Musím se přiznat, že jsem toto dílo skoro nedočetl a k 2. ani 3. dílu se už nedostal. Kdysi mi učitel na gymnáziu řekl, že si myslí, že tuto trilogii (můžeme-li to tak nazvat) už nikdy nikdo nepřečte. V duchu jsem se zasmál a řekl si, že to přečtu. Nejen abych mu dokázal, že se mýlil, ale také proto, že mě dané téma velice zaujalo. Bohužel musím konstatovat, že pokoření zbývajících dvou dílů odkládám na neurčito.
Snaporaz
  11. 11. 2016, 21:05
Bylo to v dobách hluboké totality, kdy jsem měl přístup k jistým kruhům a jistým lidem, kteří mne zásobovali literárními díly a svědectvími rozšiřovanými přepisem na obyčejném psacím stroji. I na tenkém papíru se těch průklepů mnoho pořídit nedalo a rozmnožování tak, jak je zná dnešní generace, za totáče nebylo možné. Cožpak o to, technika byla známá, ale nedostupná, protože v každé firmě byla rozmnožovna chráněna bytelnou mříží a klíče měli k dispozici jen a pouze jedinci vyvolení. A tak mne zaráží ten objem cca 1.700 stran, protože takový objem strojopisu mýma rukama dozajista neprošel. Pokud si pamatuji a paměť dlouhodobá nad tou krátkodobou v mém věku převládá, z hlediska literárních kvalit nic moc, z hlediska faktografie záležitost převratná... Čtení opravdu pro hodně otrlé povahy...
knuP HNF
  7. 10. 2016, 2:51
25 let gulagu bych dával všem co říkají že se za komančů měli líp.
Kniha je obrovským svedectvím zvěrstev, kterych je tento režim schopen...
cachulquin11
  27. 12. 2015, 2:05
Souostroví Gulag se nečte vůbec snadno. Ve spoustě faktů a postav se čtenář snadno ztratí. Podle mě je ale tato kniha úžasným materiálem, který podává svědectví o zločinech, které se ve srovnání se zločiny prováděnými za nacistického Německa v učebnicích dějepisu poněkud ztrácejí. A právě proto stojí za to si tuto knihu přečíst. Především pasáže psané s filozofickým tónem jsou pro mě naprosto úžasně napsané a celkově si člověk uvědomí, že vlastně může být rád za všechno, co v dnešní době má.
Kaneraj
  29. 3. 2015, 12:52
Fascinující. Po dočtení všech dílů se již nemohu zbavit dojmu, že gulag "tam někde stále je". Kniha, která mi bez nadsázky změnila vnímání života. Za čtivý a objasňující považuji i Solženicynův životopis, jak díl první "Trkalo se tele s dubem" tak druhý "Zrno mezi žernovy"
filippesek
  18. 6. 2012, 23:21
Jedna z mých nejoblíbenějších knih, která má podlě mě nesmírnou obsahovou hloubku i literární kvalitu. Poprvé jsem slýchal úryvky ze "Souostroví" na Svobodné Evropě jako teenager (někdy začátem 80 let?), celé dílo se mi podařilo přečíst až po roce 1990, kdy u nás ofifálně vyšlo. Již předtím jsem znal Solženicynovu novelu Jeden den Ivana Děnisoviče, která u nás vyšla v 60tých letech, takže jsem již věděl, že Solženicyn je pozoruhodný autor ... ale teprve jeho Souostroví na mě zapůsobilo opravdu hluboce a v celé šířy. Uznávám, že toto veledílo se místy opravdu obtížně čte, protože se často střídá dokumentaristický, beletristický, místy i poetický a jindy až suše faktografický a historický styl ... dílo je také velké rozsahem atd. atd. Nicméně kdo má trpělivost a otevřenou mysl, musí se nechat tímto dílem unést a prožít spolu s autorem znovu utrpení tisíců a milionů lidí, jejichž osudy jsou duší této knihy. Podle mě nejde jen o odsouzení sovětské (nebo obecněji každé) diktatury a "otevření očí" pro budoucí generace - kniha pro mě má nadčasovost a obecně lidskou hloubku přinášející svědectví o utrpení, ale zároveň i o odvaze, víře a naději.. Je napsaná velmi úspornými prostředky, ale přesto velmi umělecky působivě. Opravdu doporučuju přečíst... Filip
HellFish
  15. 4. 2012, 23:26
Vas ucitel se mylil!! Prave jsem docetla i s doslovem. Pravda, cele mi to trvalo ctyri mesice, behem kterych jsem si strihla nejake odlehcenejsi knizky, ale Gulag pokoren. Hluboce smekam pred autorem a modlim se za duse tech, kteri knihu necetli, ale prozili a bohuzel nekteri stale prozivaji (!). Cele dilo je opravdu dost narocne, zvlast prvni stovky stan, na kterych Solzenicyn lici dejiny Souostovi. Dalsim ctenarum drzim palce!