Dějiny druhé světové války

Dějiny druhé světové války Originální název: History of the second world war

Jota - 2000
ISBN: 80-7217-117-8

Jota (2000) 80-7217-117-8 776

Kniha Lindella Harta, považovaného za "nejvlivnějšího armádního spisovatele Británie", přináší ucelený pohled na dějiny druhé světové války z hlediska vojenského. Na necelých tisíci stránkách se autorovi podařilo vytvořit vynikající dokument pojednávající o vojenských operacích celé druhé světové války. Velmi přehledně po kapitolách analyzuje situaci na jednotlivých frontách, vojenskou strategii a taktiku a podává ucelený obraz vojenské problematiky tohoto šestiletého období. Doplněno bohatou obrazovou přílohou a pětapadesáti podrobnými mapami vojenských operací. (Založil/a: Justýna:3)

Basil Henry Liddell-Hart Basil Henry Liddell-Hart
*31.10.1895 - †29.01.1970

vladislaus
  30. 10. 2011, 17:38
Lahůdka pro milovníky dějin druhé světové války. Autor se některým válečným událostem věnuje více, a to především těm, které jsou českým čtenářům známé méně. Já jsem toho třeba o válce mezi USA a Japonskem věděl málo.
Gallienus
  27. 6. 2015, 14:39
Je to velkolepé dílo, bohužel jeho nevýhodou je doba napsání. Autor tak neměl přístup k odtajněným materiálům a jeho práce pak obsahuje chyby a tím jí činí zastaralou. To nicméně nic nemění na tom, že je to jedna z nejvyváženějších prací jaká byla na toto téma napsána. Liddell-Hart nikdy netrpěl předsudky vůči svým nepřátelům a tak jim vždy dopřával sluchu, to mu umožnilo pochopit problematiku války i z pohledu Němců. To je rozdíl mezi ním a jeho soudobými kolegy, jejichž práce jsou napsané jednostranně a tím ztrácí objektivitu. Tato kniha se čte velmi dobře, neumožní vám zcela podrobně nahlédnout do dané problematiky, ale jistě umožní získat představu o tom, co se odehrávalo na bojišti 2. světové války.
Cinik
  12. 1. 2016, 16:23
Přiznám se, že to není kniha, které bych si nějak zvlášť vážil. Jistě, coby přehledové dílo má svou cenu pro toho, kdo se druhou světovou válkou příliš nezabývá. Jinak ale je kniha velmi nevyvážená, zatímco akce západních spojenců jsou brány snad až zbytečně podrobně, východní fronta je zanedbávána a části jí věnované jsou plné nepřesností. Proto bych knihu hodnotil tak, že části pojednávající o akcích západních spojenců by si zasloužily čtyři hvězdičky, části týkající se východní fronty tak dvě hvězdičky. (Zmínky o zimní válce bych pak zhodnotil jako vyložený odpad, nicméně uznávám, že to je jen hodně malý výsek knihy...)