Malacijská tapisérie

Poprvé vydáno celosvětově: 1976

Laser-books - 1993
ISBN: 80-85601-54-0

Laser-books (1993) 80-85601-54-0 294

Román Malacijská tapisérie je pro autora nezvyklým výletem do žánru fantasy. Vytvořil v něm postavu renesančního dobrodruha, jenž prožívá četné romance ve městě ohrožovaném tureckými nájezdníky. Nejde však o náš svět, ale o svět alternativní. Vedle vědeckých vynálezů se tu daří rovněž magii, na hradbách města žijí okřídlení tvorové, v ulicích se procházejí ještěrčí lidé a v okolí lze nalézt pozůstatky vymírajících pravěkých tvorů... (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  16. 11. 2014, 16:52
Když si odmyslím těch pár tvorů, které sem autor nastrčil jen tak na oko, aby byla kniha zařazena do fantastického žánru, tak se vlastně jedná jen o úplně obyčejný příběh z nějaké jiné alternativy o herci sukničkáři. Příběh je navíc z neznámého důvodu neúměrně natahovaný a po těch téměř třista stranách skončí tam, kde začal a skoro nic po sobě nezanechá. ===40%
Tomáš Lánský
  24. 11. 2014, 13:55
Rozpačitá knížka. Autorův vypravěčský um i zajímavě stavěné dialogy dělají knihu velmi čtivou, bohužel selhala stavba příběhu a jeho dramatický oblouk. Trochu to působí, jako bychom četli prostřední díl trilogie, kdy první a poslední díl nebyly napsány. Vůbec bych se nezlobil, kdyby příběh Periana pokračoval dál a dozvěděli jsme se víc o tom, co je vlastně ta Malacie zač. Náznaky roztroušené v celé knize svědčí o tom, že jde o svět, kde evoluce dala přednost druhu homo saurus před homo sapiens. Podle mě Aldiss musel plánovat pokračování, z něhož pak sešlo. Tvůrce opusů jako Skleník nebo Nonstop, kde stvořil kompaktní a fungující světy, zůstal v Malacijské tapiserii čtenářům hodně dlužen. Přesto není knížka špatná, milostný trojúhelník, který hrdinové nejprve ztvárňují a pak i sami žijí, je roztomile naivní a jde o podžánr, který ve fantasy není zcela obvyklý.
PPetr
  25. 2. 2016, 21:11
Rozpačitý dojem. Pokus o alternativní historický román nebo jak to nazvat. A nakonec jako by něco chybělo. Ale četlo se to dobře.