Originální název: Non-Stop

Laser-books (2008) 978-80-7193-250-5 256
Laser-books (2000) 978-80-7193-084-9 240
Odeon (1989) 80-207-0372-1 208 přeložili Veronika a Jaroslav Veisovi
Odeon (1979) 01-088-79 240

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické. Nonstop zpracovává novým, originálním způsobem oblíbená téma světové sci-fi literatury – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací. (Založil/a: Tanmut)

vladislaus
  16. 11. 2012, 14:42
Z komentářů Aldissových knih jsem vyrozuměl, že je Nonstop jeho nejlepší kniha. Mně se teda líbila a vřele doporučuji. Originální byl i konec a vysvětlení celé anabáze lodi.
Richie
  22. 2. 2013, 2:43
Když jsem jako mladý scifista poprvé četl Nonstop, tak jsem zpočátku přemítal, co má tato kniha společného se scifi. Postupně jsem se prokousával dějem, objevoval důležité souvislosti až k překvapivému konci a pochopil jsem, proč je kniha považována za skvost scifi literatury. Aldiss měl výborný nápad a převedl ho perfektně do románové podoby!
Obdobné téma zpracoval i Stanislaw Lem v knize K mrakům Magellanovým.
jehlaspichlas
  2. 5. 2011, 19:29
Myslím, že kniha Nonstop patří mezi nejlepší knihy, které B. Aldiss napsal s vynikající
pointou, kterou byste ani nečekali. Kniha, jíž se nechali inspirovat i španělští filmaři.
Místo kosmické lodě či města se děj odehrával v budově nemocnice. Šlo o nemocné lidi, které zanechali v kosmické lodi na pozorování, aby zjistili, s jakým cizincem co mají do činění, podobně vyzněl i reportážní horor Rec.
zoro2
  18. 6. 2015, 20:59
První setkání s p. Aldissem a dopadlo na výbornou. Skvělý sci-fi román, který vás od začátku do konce ani chvíli nenudí, postupně nabírá slušné tempo a navíc finální rozuzlení je poměrně originální. Za mě ein hundert.
Rames
  8. 10. 2013, 16:01
Na začátku příběhu sledujeme život primitivních kmenů které si myslí že žijí na palubě lodi. Náboženství je poněkud jiné, / pravda a láska tady nemá místo/ vstek je hlavní hnací silou života. Lidé by ale nebyli lidmi kdyby se nezajímali o to, co je nepostižitelné a nehledali něco víc a ejhle, je to tady, oni opravdu žijí na lodi! Na vesmírné lodi!
HPL
  23. 11. 2015, 10:20
Již úplný začátek mi dal pocítit, že tohle bude něco velkého. A při zohlednění data vydání nelze než dát Aldissovi prostor pro jeho ego!
Škatulka sci-fi je knize vyloženě malá! Obsahuje povedené slovní obraty - drž hubu ty jikro z kurvy, nebo bohajebho!
Vše je zkrátka brilantně vymyšleno i napsáno. Epické. A děj postupně nabírá na síle. Odhalení přímo parádní. A Laura, ach ta Laura... Celé mě to až neskutečně chytlo za srdce! Zasloužený plný počet a materiál do oblíbených. MUST READ!
A konec (jak všichni uvádí) skutečně naprostá bomba, i když za "nečekaný" ho nemůžu označit ani náhodou, naopak - je to přesně ten správný konec, jaký si kniha zaslouží.

PS: nemohu se ubránit pocitu, že např. takovému Glukhovskému se knížka musela moc líbit a vlastně vůbec faktu, kolik dalších knih (a filmů) toto dílo inspirovalo (z těch posledních bije nejvíc do očí např. Pandorum) – nicméně si upřímně myslím, že by si Nonstop zasloužil vlastní zfilmování!
PPS: nesnáším překlad "rukověť"!
jaryj07
  14. 10. 2014, 9:29
Kniha si zaslouží místo ve skupině mistrovská díla SF žánru. Příběh je velmi čtivý, který se pozvolna rozjíždí. Čím víc se budete blížit ke konci, tím rychleji se vám kniha bude číst. Tou rychlostí jsem měl opravdu pocit, jako kdyby všechny události směřovali k tomu poslednímu momentu stále rychleji, až do nevyhnutelného ukončení. Možná to pro někoho bude působit až moc zmatečně, ale někdy se věci prostě semelou rychleji, než jsme si schopni uvědomit a možná o tom ta kniha je. Rozhodně základ SF žánru.
HELLBOY-DB
  7. 7. 2013, 9:32
Když jsem se do knihy pouštěl, tak po spíš pozvolnějším dobrodružném úvodu, jsem nečekal, jak moc originální příběh se v ní skrývá. Po té co mě příběh pohltil a od poloviny se stal akčnějším s postupným odkrýváním tajemství lodi, to bylo už jen lepší a lepší. ===100%
svenny
  6. 3. 2013, 1:25
Nonstop je super knizka s uzasne originalnim nametem - dost mozna jedna z nejzajimavejsich knizek, co jsem cetl (asi se k ni vratim, abych nacerpal dusevni silu po precteni Hunger Games).
Rozhodne doporucuji precist, stoji to za to!

Prostor pro Vase ega!
Novinha
  14. 9. 2012, 15:13
Aldiss v románu Nonstop zpracovává klasický sci-fi námět generační lodi. Přiznám se, že ze začátku jsem se trochu nudila. Roy mi na můj vkus přišel příliš zemitý a vysvětlování kdo a proč a co příliš okaté. Ale ve chvíli, kdy se Roy s Marapperovou výpravou pustí do neznáma, jsem předchozí pocity hodila za hlavu. Děj má spád a postupné odkrývání věcí minulých i současných je velice zajímavé. Romantická zápletka mi přišla poněkud zjednodušená a občas mě napadaly různé myšlenky jako: "A zbraně nepotřebují dobíjet?"... Ale to vše jsou jen drobnosti, které se vzhledem k roku publikace 1958 dají přehlédnout. Jinak je Aldissův nonstopový svět velmi propracovaný a uvěřitelný. A konec samozřejmě nečekaný a skvělý! Právem román Nonstop vyšel v edici Mistrovská díla SF.
nečik
  20. 10. 2011, 11:10
Aldissův pohled na vesmír mám opravdu rád. Nonstop je parádní knížka a pro mě osobně asi jedna z jeho nejlepších.
Methat
  9. 6. 2015, 14:00
"Smrt je ta nejdelší část lidského života."

Výborné sci-fi - na to, v ktorom roku vzniklo, klobúk dole. Zo začiatku čitateľ musí veľmi dobre čítať medzi riadkami a rozmýšľať, do akej dimenzie nás to autor vtiahol a aké bizardné sú jeho predstavy. V strede knihy už budete približne vedieť plán autora, kto sú vlastne obri, Greeni a Votrelci. Na konci všetko do seba krásne zapadne a vám sa zodpovedajú skoro všetky otázky. Škoda, že kniha skončila tam, kde skončila, bol by som za pokračovanie, no na druhej strane by som nechal záver otvorený taký, aký je, aj keď som z neho nebol nadšený. Ak by vás odradil už hneď začiatok a bol by na vás príliž zložitý, všetko je jednoduchšie, než na prvý pohľad vyzerá. K postavám som sa nevedel prispôsobiť - môj vzťah k nim sa niekoľkokrát počas knihy menil, no Royovi Complainovi som držal palce, pretože tam z nich bol asi najnormálnejší (až na tie jeho výbuchy zlosti). Úplne najhoršie je potom niekomu vysvetľovať, o čo sa v knihe jedná, aby ste danému človekovi nevyspoilerovali nejaký fakt. Najlepšie vysvetlenie asi je: "Prečítaj si anotáciu". :) 90%!

"Lepší je ďábel, kterého dobře znáš, než ten, kterého neznáš vůbec."
Lucielle
  25. 9. 2016, 0:54
Nonstop je pravdepodobne jedna z prvnich sci-fi knih, ktere jsem v rannem mladi cetla. Byla nam doporucena k povinne cetbe na zakladni skole, coz me nyni zpetne docela udivuje. Vzpominam si, jak jsem byla prekvapena obsahem, nadsena a hlavu plnou myslenek po nekolik dalsich rydnu. Povazuji to za pocatky me lasky ke sci-fi. Tohle je klasika, ke ktere se v budoucnu urcite zase nekdy vratim. Doporucuji.
maillard
  19. 8. 2016, 17:49
Za komančů, kdy moc sci-fi knížek nevycházelo, byl pro mě Aldissův Nonstop hotové zjevení (vyšel v nakladatelství Odeon jako Čtení na dovolenou v roce 1979). Je to jedna z mála knih, které jsem četl dvakrát. "Putovat s nadějí je lepší než dorazit k cíli."
mumin
  28. 9. 2015, 2:27
První setkání s Aldissem dopadlo výborně. Autor vytvořil fantastický a originální svět obrů, vetřelců, mutantů a lidí uvězněných v rozlehlé vesmírné lodi. Napětí pomalu graduje, Aldiss čtenáři postupně odkrývá překvapivá tajemství vesmírného korábu a rozuzlení je pak fenomenální tečkou za skvělou knihou. Ačkoli román vyšel již v roce 1958, jedná se stále o čtivé a napínavé dílo.
matylda86
  31. 5. 2014, 16:29
Začátek knihy je na můj vkus dost nezáživný ale pak mě autor vtáhl do děje a nelitovala jsem její přečtení.
k0dl
  7. 5. 2011, 19:54
Moje první setkání s autorem. Tuto knihu jsem si koupil jako paperback na vlakovém nádraží, aniž bych měl ponětí do čeho se to pouštím. Naprosto skvělá četba od začátku až do konce, s geniálně vygradovanou pointou.
slipka
  9. 6. 2016, 11:51
Ze začátku jsem měl problém jak si mám děj představovat...džungle,chodby,místnosti.Nějak mi to nešlo dohromady,ale čím dál jsem se v knížce dostával tím mě k sobě poutala víc a víc.
Duke
  7. 4. 2012, 17:54
Velice čtivá kniha, která vybudí fantazii čtenáře, takže si představíte tu malou postapocalypsu na lodi.
Century21 Sever
  27. 2. 2012, 22:20
Velice čtivá kniha, na kterou svedl mou pozornost velmi zajímavý film Pandorum (scifi-horor), který se ústředním tématem knihy volně inspiroval.

Obdivuji autorovu představivost a jeho moderní pohled - novela Nonstop byla poprvé publikována v roce 1958.
detskekonto
  6. 8. 2011, 19:54
Tuhle knihu jsem začal číst trochu s nedůvěrou, neboť jsem se dříve s tímto autorem nesetkal. Teď už vím, že jsem o hodně přišel. Prostě kniha dle mého gusta...
Sart
  27. 11. 2010, 14:27
Pro zájemce a fanoušky této knihy: Činoherní studio v Ústí nad Labem udělalo velice povedenou divadelní inscenaci této knihy. Toto představení se řadí mezi velice povedené, které nadchne nejednoho diváka.
metal_messiah
  9. 11. 2010, 22:05
Tak napodruhé to s Aldissem vyšlo. Po zklamání u Helikonie, tady jsem pochopil proč je Aldiss řazen k elitě. Četlo se to skvěle. Kniha má lineární spád děje s gradací na konci. Děj se vyvíjí postupně a stále je odhalováno další a další tajemství, detektivním způsobem. V určitém okamžiku celkem snadno přijdete na to jak vše dopadne, s lodí, obry i vetřelci...ale příběhu to nic neubere. Bravo