Originální název: Výchova dívek v Čechách

Druhé město (2008) 978-80-7227-272-3 166
Petrov (2001) 80-7227-095-8 221
Český spisovatel (1994) 80-202-0523-3 / 80-202-0507-1 183
Petrov (1971) 80-85247-90-9 221

Mladý učitel Oskar je na tom finančně bídně, a tak přijme doučování dcery milionáře Krále. Dvacetiletá kráska Beata má potíže se světem i sama se sebou. Život učitele se mění v milostné šílenství a zběsilé kličkování mezi milenkou, manželkou a dcerou.

Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:31
Bohatý podnikatel Král si neví rady se smutkem své dcery a rozhodl se jí najmout učitele, který by jí dával lekce tvůrčího psaní. Beáta vše nejdříve odmítá, učitele ignoruje, pak se do sebe ovšem zamilují.

Považuji to za průměrnou knihu, neurazí, ale ani nenadchne.
jehlaspichlas
  15. 8. 2011, 15:26
Bezvadně zcharakterizovaný příběh ženy, která neví, co chce. Myslím, že by měl každý,
ať už se mu stalo cokoliv přijít i na jiné možnosti, než je sebevražda na Nuselském
mostě, drogy, chlast a útěky do virtuálního světa.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 22:55
Knižní podoba mě zrovna moc nezaujala, spíš zklamala. Ale splňuje podmínku oddechové knihy, člověk se nenamáhá, jen čte a časem zapomene.
ondrasek
  14. 1. 2014, 21:29
Celkem pohoda čtení, místy vtipné, místy přemýšlivé a zvláště pak u dobré poloviny citátů jsem si lámal hlavu, proč tam vlastně jsou, když s dějem ani s tématem nemají zdánlivě nic společného.
A taky mi přišlo, že v poslení třetině se kniha zadrhne a zbytek je už jen tak nějak nastavování děje, aby to nebylo tak krátké.
Ale celkem dobrý, film mě neláká, Aňa nepatří mezi mé oblíbenkyně.
Topka
  26. 8. 2015, 15:59
Nejsem žádný rychločtenář, ale knihu jsem přečetla velmi rychle. Děj byl obohacen humornými situacemi a zajímavými citáty. Hlavní hrdina mi byl sympatický a nevadil mi. Je to skvělá oddechová kniha.
Ruxandra
  1. 11. 2012, 13:10
Moje první "vieweghovka", kterou mi vnutila spolužačka na střední škole. Moc mi z ní toho v hlavě nezůstalo, ale přivedla mě k tomuto autorovi (pro mě) oddechových knih.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 19:48
Hrozně moc se mi ve své době líbil film a přečetla jsem si po několika letech i knížku, která se mi zdála do detailů stejná jako film nebo spíš naopak:)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:04
No, četlo se mi to hůř, než Báječná léta pod psa, ale příběh je to zajímavý. Nejvíc se mi na tom líbí, že je to hodně o Vieweghovi, jak sám říkal, nikdo neví, jak moc, když tam vložil i fiktivní postavy a my nezasvěcení nevíme, které :D Na základě této knihy se s ním rozvedla žena (aby taky ne, když zjistila to...co tam píše. To se mi líbily ty jeho rozpaky, jak má to něco proboha napsat před svojí matkou, babičkou, ženou, dcerou...jak se na něj budou dívat?) a taky to prostě není jen příběh, ucelenej, ale ten spisovatel tam vkládá i svoje řeči, který si myslí, když to píše apod...takový volnější. Zajímavý, to jsem myslím nikde jinde neviděla.
Buřinka
  23. 9. 2016, 12:02
Asi je jen málo čtenářů, kteří nečetli tuto knihu M. Viewegha. Četla jsem ji, tuším, hned v roce 1994 na SŠ. Docela mě tenkrát "vzala" povaha hlavní hrdinky, přišla mi hrozně drzá a nevychovaná. Hned od počátku mi byla nesympatická. Film mě nezaujal už vůbec, nemám ráda herečku, která hrála hlavní roli (i když ji jistě zahrála s nejlepším svědomím). Stačilo přečíst jednou, víckrát bych se k této knize nevracela.
1307_A_0507
  21. 4. 2013, 21:52
film jsem neviděla, kniha mě lákala dlouho a nakonec? Nic moc si z ní nepamatuju, což mě na jednu stranu nepřekvapuje, protože jsem od Viewegha četla víc knížek a moc mi nesedl jeho styl. Příběhy má dobré, ale tak nějak...no nevím. Není to špatný, ale abych se k tou vracela, to zase taky neeee
Ilunka
  13. 10. 2013, 22:25
Řekla jsem si, dám tomu Vieweghovi šanci! A to jsem neměla dělat. Prvních pár stran docela fajn, rychle mě to vtáhlo do děje, často jsem se nahlas smála. Potom přišel rychlý zvrat. Přibližně s první souloží Beáty a pana učitele. Ten mi čím dál víc připadal arogantnější, drzejší a moc sebejistý. Citáty byly otravné a určitě by se to bez nich obešlo. I když už nám ze startu vyklopil, že se Beáta zabije, takže jste knížku mohli v první třetiny směle odložit, stejně jsem chtěla vydržet do konce, ale to jsem taky neměla dělat.
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 13:14
Podle mě jedna z jeho knih, která se dá považovat za tu lepší ....U něj je prostě poznat, kdy knihu psal, ještě to neni tak přehršle komerční a trapné.
Terinacz
  6. 4. 2016, 10:18
Kniha průměrná, neurazí ani nenadchne.
Možná je to mnou, nemám ráda české spisovatele, nesedí mi:)
Jiří Felsenberg
  14. 3. 2014, 19:07
Kdybych byl býval byl v mládí neučil, tak by tato kniha pro mě měla pouze sexuální kouzlo. Takhle má i pedagogické. I přes obě kouzla to není nic světoborného. Co říkáte Vy?
lenisko
  24. 10. 2012, 7:40
V době, když jsem tuto knihu četla, jsem možná nepatřila do mládeže, kterou popisoval autor ve své knize. Nemohu jinak a dávám proto dílku jednu hvězdu... Možná, že se časem dokopu, abych ji přečetla znovu a možná ji i pochopila a dala více hvězdiček... ale spíš asi ne. Od autora jsem četla také Povídky o lásce. To je trochu jiné kafe.. A tak si myslím, že tohle byl autorův jen opravdu velký úlet.
jorick
  28. 4. 2011, 19:04
mám za dobrou knihu. Vlastně zatím vrchol jeho díla, bohužel od té doby sestup a sestup. Jenže trochu chápu. Autobiografické tema ve své atraktivitě po této knize skoro vyčerpané, odhalovat už dál není co a to lákadlo být dobře prodávaným spisovatelem, který dává lidu, co lid chce a za slušné peníze, kdo by odolal? V koutě duše doufám, že jednou nás spisovatel ještě překvapí, jenže šance je s každou další knihou-klišé menší a menší. Ve "výchově" je nadsázka a karikatura nosná a za ní se skrývá tragedie lidské samoty. První, kdo to nepochopil je hlavní hrdina sám a hl. hrdina je bohužel příliš totožný s autorem. Podle toho vypadají další knihy.
Film byl špatný, bere z knihy přesně jen ten povrch a možná autora přesvědčil, kam se má dále ubírat, co že to ten lid chce.. dobře se pobavit a cíti se lepší než je.
kittyMITTY
  2. 10. 2010, 11:29
Jediné od Viewegha co se dá číst. ................................................................................................................................................................................................................
ČtenářH
  12. 3. 2016, 12:27
Přidám se k zastáncům tohoto díla. Líbila se mi uvěřitelnost a napínavost příběhu. Dalo by se říci, že jsem to přečetl v kuse. Připadalo mi jako by část psal autor geniální a část podprůměrný. Tento kolísavý styl a ještě přítomnost příliš mnoha citátů mi jako jediné vadilo. Jinak super počteníčko.
Kris Vaňková
  9. 1. 2016, 0:35
První knížka, co jsem četla od Viewegha. A celou dobu jsem si říkala: sakra, ten tak kopíruje Irvinga! Ten TAK kopíruje Irvinga?! Nebo se mi to zdá? A ono ne. Bim. Najednou pasáž, kde o něm výslovně píše. Je mi jasné, kde se inspiroval. Později jsem od něj četla další knihy a byla jsem dej-me to-mu spokojenější, ale tahle mi připadala ultra blbá. Děj odsýpal, ale to je tak všechno. Hlavní postavy jsou dvě mladá telata a taky se podle toho chovají. Vrátila jsem se k ní z nutnosti před maturitou, abych zaplnila seznam něčím, co jsem už četla a co není náročný.
civrss
  2. 1. 2016, 11:53
Další z řady doporučených knih k maturitě, kterou jsem byl nucen přelouskat. V tomto případě to bylo ovšem k nevydržení. Viewegh píše přesně tím stylem, který se mi absolutně nelíbí. Máloco mě tolik iritovalo, jako tenhle škvár.
veronika164
  4. 10. 2013, 18:22
Moje první a asi i poslední "vieweghovka". Děj často přerušovaný citáty, podle mě některé i "mimo mísu" až jsem si začala myslet, jestli autor nebyl placený "od stránky" :-/ Velké trápení, než jsem splnila své předsevzetí, že to dočtu.
Kachniczka
  2. 10. 2013, 7:19
Poslední šance, kterou jsem dala spisovateli jménem Viewegh. Autor mi přijde neotesaný, hrubý, nečtivý. Možná je to jen výběrem knih, které jsem od něho četla, ale přijde mi, že to prostě nemá nápad, myšlenku, ucelený příběh. Ti, co mají rádi Viewegha - Klobouk dolů před Váma :)
Ke knížce samotné bych řekla asi tolik, že mě vůbec nezaujala, děkovala jsem bohu, že má jen 219 stránek. Některé přechody v ději jsem nepochopila a celkový dojem skoro nula....
Lucii9
  1. 6. 2013, 12:52
Nadmíru spokojená. Nevím, zda patří k nejlepším knihám pana Viewegha, protože jsem jich doposud nepřečetla mnoho. Ale nejde tu o prvenství, ale o celkový dojem, který hodnotím jako výjimečný a čtivý. Celková propojenost s jinými autory, citáty, povídky a parafráze. Rozhodně doporučuji učitelům, rodičům, dospívajícím a všem, kteří se chtějí pobavit a prožít příjemné čtenářské chvilky.
v.kubac
  27. 12. 2012, 23:32
Nijak mě to nenadchlo.Přečetl jsem to do konce jen proto,že jsem to potřeboval dočíst kvůli maturitě.
Sparhawk
  17. 4. 2012, 20:08
Povinná literatura pro kvartu - divíte se? Pravděpodobně ne. Důvody k zařazení tohoto skvostu do doporučené literatury pro nás, rozdivočelé puberťáky? Rádobyumělecký postmoderní styl, potažmo související s "chytrými" citacemi typu "." (Jan Hus) a sebeobdivnými autorskými poznámkami. Prý toto "dílo" popisuje naši dobu - a také že ano (jednodušší je však nemít oči a uši zavřené, rovná se žít a obrátit přirozenou peristaltiku směrem vzhůru...), ale nezaujatý nevieweghofil si prostě nemůže nevšimnout (násobné negace, jsem borec - autorská poznámka), že pan spisovatel (miláček mnoha farizejských srdcí maloměstských učitelek), se staví k faktu zkaženosti své jakožto i školáků nestranně. (ufff, to je větná konstrukce, že by z toho jednomu explodoval mozek). Některé vážné patologické jevy ve společnosti autor bagatelizuje, veškerou aktivitu odsuzuje se slizce blazeovaným šklebem člověka, který chválí bažiny zvířeckého pudového žití - spát, jíst, mít peníze a pohodu (o reprodukci, pro vědecké ateisty tak důležitou nemá smysl u Viewegha hovořit, lze mluvit o pouhém snu průměrného člověka, tedy o rozkoši tělesné, „beze zbytečných starostí”).
Všechny tyto aspekty samozřejmě zajišťují skvělou komerční úspěšnost této ubohé slátaniny; a není divu! Průměrný čtenář nechce, aby ho autor káral za jeho vážné morální nedostatky. Skandální reklama společně s p-----(doplňte vhodně) motivy dokonají dílo zkázy: mladý člověk, často plný naivních (přesto krásných!) ideálů, si má povinně přečíst toto bahno české literatury. Pana Viewegha můžou zlaťáčky i tak krásně hřát u srdce; těch pár odpůrců označí za pseudointelektuály, pokrytce, či křesťany, kde podle něj a nevylučuje b, ba naopak. SPN by za zařazení tohohle „skvostu” do čítanky pro 9. třídu by si zasloužilo. Přece jenom ještě nejsme všichni z naší generace zkažení a nuceně číst o pohlavním rozmnožování z pohledu zvrhlíka nás uráží. Ať jsem tedy radši pokrytec, který Viewegha nepochopil!
Chali
  23. 2. 2012, 1:07
Nevím, kniha mě neoslovila, děj si moc nevybavuji, ani styl vyprávění mě neoslovil. Ale je pravdou, že Viewegha jako takového stejně nevyhledávám.
Sedmikraska4
  3. 2. 2012, 11:42
Tak tohle je opravdu podprůměrné dílo naprůměrného spisovatele. Tedy, nadprůměrného v očích ostatních lidí. Osobně si nemyslím, že by měl tento román být nějakým zázrakem. Bohužel, neoslovil mě a zřejmě neoslovil ani kolegyni, která má knihu půjčenou a rozečtenou již čtvrtý rok a možná mi ji ani vracet nemusí...
petik.vety
  26. 4. 2011, 17:58
Opravdu povedená knížka podle mého názoru. Viewegh je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a u tohoto díla se mi líbí i zfilmovaná verze... Vřele doporučuji k přečtení i ke zhlédnutí
GaGabriella
  24. 10. 2010, 18:41
Je to snad jediné, co jsem kdy od Viewegha četla a opravdu se mi líbilo. A že k němu mám sakra blízko - moje matinka ho zbožňuje a má ho plnou knihovnu !!