Originální název: Josef Mánes

Československý spisovatel (1987) 511
Obzor (1985)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1977) 524
Naše vojsko (1958) 598

Dá se říci, že postava Josefa Mánesa jako by přímo volala po biografistovi Kožíkova typu: jeho talentu se podařilo šťastně zvládnout spojení všech poloh umělcova života: má tu místo intimní citová oblast i tvůrčí zápas o osobitý výraz i snažení národnostně politické, které svedlo malíře dohromady se všemi významnějšími duchy jeho doby. Tento český Parnas a také neobyčejná rodina Mánesů, jichž do dějin malířství vstoupilo celkem pět, tvoří v této knize pozadí veliké a svým způsobem tragické postavy, která v Kožíkově pojetí jako by byla symbolem osudu českého umělce v době zápasu o naše národní bytí.
(Z obálky knihy) (Založil/a: Francoa)

Skřítek
  6. 1. 2013, 18:56
Monografie největšího z rodu Mánesů, Josefovi. Je tu vedle životních peripetií a osudů, charakteru malíře skvěle zachycená doba umělcova života. Nádherné perokresby a reprodukce dělají knihu perlou.
Mivla
  26. 4. 2013, 8:35
Snad jsem nejdřív příliš srovnával s knihou Kámen a Bolest Karla Schulze, nicméně jsem se dokázal odpoutat a užít si příběh dalšího malíře - tentokrát českého. Kožík píše jednoduše a přímočaře, takže má knížka spád a dá se i s poutavým příběhem přečíst téměř jedním dechem.