Lidé od jezera

Lidé od jezera Originální název: People of the Lake

Mladá fronta - 1984
ISBN: 23-060-84

Mladá fronta (1984) 23-060-84 248

Americký paleontolog Leakey a biolog Lewin se ve své – dnes již v mnoha ohledech překonané, nicméně stále působivé – knize snaží s pomocí kosterních nálezů, nejstarší hmotné kultury ale i z chování současných zvířat, převážně primátů, odvodit syntetický pohled na vývoj člověka, hlavně jeho kultury, ekonomiky, jazyka, sexuality a agresivity. Pro zkoumání společnosti a kultury je pro nás podstatných hlavně posledních 6 kapitol.

K odhadu poměrů, které mohly panovat v pravěké společnosti využívají autoři příkladu „primitivních“ afrických kmenů, které se stále živí sběrem a lovem, a snaží se vyvrátit některé mýty, které o nich panují. Ukazují, že jejich členové žijí v malých otevřených skupinkách, jejichž území se navzájem překrývají, což umožňuje pohotově řešit vzájemné konflikty a zároveň to dovoluje vyrovnávání místních přebytků a nedostatků potravy. Hlavními rysy jsou v rozporu s předsudky soudržnost, sdílení a spolupráce. (Založil/a: Antonín)

Richard Leakey Richard Leakey
*19.12.1944