Rovníková romance

Rovníková romance Originální název: A Romance of the Equator: Best Fantasy Stories

Laser-books - 1999
ISBN: 80-7193-052-0

Laser-books (1999) 80-7193-052-0 438

V roce 1988 vyšly nejlepší SF povídky Briana W. Aldisse pod názvem Člověk svého času. A měly velký úspěch. Proto autor přistoupil k sestavení této sbírky, která představuje Briana W. Aldisse i jako autora povídek fantasy – žánru tak odlišného od SF. Sám autor o této své sbírce říká: „…některé z povídek v tomto svazku byly koncipovány jako science fiction. Nakonec se ukázalo, že jsou fantastické. Některé povídky byly napsány jako fantastické a změnily se v science fiction. Osvětlete prudce tmu a spatříte obnažené světlo. Jedním z principů fantasie je nechat kouzelnou událost, aby se odehrála kdesi daleko. Neboť i vzdálenost propůjčuje kouzlo, protože fakta jsou hůře ověřitelná. Tyto povídky se přesunují z Barnstaple, sychravého města, ve kterém jsem kdysi žil, a z Prahy do New Yorku, Řecka, Indie, na Kythéru, do souhvězdí Kozy, do Malacie, na Helikonii a jinam. Ty cesty jsou samozřejmě jen imaginární, ale obrazotvornost je cennější, než si umíme představit. Tento svazek je protějškem ke sbírce povídek science fiction. Jeho obsah je vybrán z asi tří set povídek publikovaných během let…“

Starý stý
Králův soudný den
Zdroj
Vesnický podvodník
Červ, který létá
Okamžik zatmění
Tak daleko od Prahy
Den, kdy jsme se nalodili na cestu
Zámecká scéna s kajícníky
Hra s velkým těžkým mečem
Tvorové apogea
Kamínky pana Tu Fu (Založil/a: Tanmut)