Josef Balsamo I-II

Josef Balsamo I-II Originální název: Joseph Bolsano I, II Mémories d´un médicin

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1969

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1969)

Tento 4dílný historický román čerpá látku z doby vlády francouzského krále Ludvíka XV. Odehrává se v letech 1770-74. Hlavní, rámcovou postavou je dobrodruh a čaroděj J. Balsamo, známý též jako hrabě Cagliostro. Jakožto náčelník tajného zednářského spolku, který si vzal za cíl svržení monarchie, zasahuje do osudů mnoha lidí a skrytě pomocí svých nadlidských schopností a černé magie ovlivňuje události ve Francii. Román je zaplněn množstvím postav, historicky skutečných i vymyšlených. Tak např. vedle Ludvíka XV. a XVI. zde vystupuje Marie Antoinetta a madame Dubarry, kardinál Rohan, maršál de Richelieu, filozof Rousseau a jiné zajímavé postavy. (Založil/a: Majdule)

Maca20
  26. 1. 2013, 18:33
Pár stránek před koncem jsem to vzdal... Josef Balsamo - neuvěřitelně nesympatická postava kdykoli v románu vstoupil do děje, měl jsem chuť přeskakovat stránky. Jinak pletky mezi šlechtici u králova dvora byly velmi čtivé.
Ironfood
  25. 1. 2012, 11:32
Čekal jsem, že to bude víc o magii a tajných spolcích. Balsamo je tu nicméně v podstatě okrajová postava, jejíž absence by nic výraznějšího nezměnila. Dumas se v knize soustředí zajména na intriky na královském dvoře, což mu jde velice dobře.