Paměti
Originální název: Histoire de ma vie

XYZ - 2007
ISBN: 978-80-87021-75-0

XYZ (2007) 978-80-87021-75-0 232

Giacomo Casanova, jeden z nejzajímavějších mužů 18. století, sepsal své Paměti v Duchcově, kam se ke stáru uchýlil jako knihovník hraběte Valdštejna. Zde také 4. června 1798 zemřel. Podle literárních historiků patří Paměti mezi nejhodnotnější díla, která tento vzdělaný a sečtělý muž vytvořil.
Zkrácená a lehce upravená verze Casanovových příběhů v podání Hany Primusové je velmi čtivým a živým vyprávěním, které si navíc zachovalo výrazné rysy původního textu. Seznamuje čtenáře s dobovým pohledem na svět, zachycuje morální a hospodářský stav společnosti i každodenní život lidí z různých společenských vrstev. Casanova se v knize představuje nejen jako známý svůdce a protagonista erotických dobrodružství, ale i jako myslitel a vtipný glosátor. Jeho ironie je o to sympatičtější, že ji dokáže namířit rovněž proti sobě. Čtenář, s nímž Casanova udržuje kontakt po celou dobu vyprávění, ať už pomocí přímých oslovení, nebo jen vhodně zvolených narážek, provází hrdinu téměř celým jeho životním příběhem.

Kniha začíná v době, kdy se devítiletý Giacomo vydává do Padovy, aby zde zahájil svá studia. Sledujeme pak jeho profesní dráhu, kdy si Casanova vyzkouší povolání duchovního, vojáka a dokonce i lékaře. Jsme také svědky jeho putování po Itálii i cesty do Cařihradu a na ostrov Korfu. (Založil/a: Neschtvi)

vladislaus
  24. 1. 2015, 8:24
Casanova byl pravým renesančním člověkem. Byl též skvělým vypravěčem ve společnosti a je dobrým průvodcem v popisování života doby, tak odlišné od naší. Pro nás je třeba nepředstavitelná skutečnost cestovat do Říma 4 dni dostavníkem a každou noc přespávat na jedné posteli s cestujícími dostavníku. Casanova toho samozřejmě využil k milostnému dobrodružství.
Introvert
  6. 11. 2016, 19:41
Popravdě, styl vyprávění Casanovova životního osudu mi moc nesedl. Kdyby se nejednalo o autobiografii, ale o vyfabulovaný příběh, asi bych hodnotila ještě o trochu hůře. Ale má to být popis jednoho ne právě klidného života... Nu dobře tedy...