Trofej

Trofej

Podtitul: Detektivní román z doby Jindřicha VIII.

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7381-930-9

BB art (2011) 978-80-7381-930-9 551

Píše se rok 1545 a Anglie je ve válce. Invaze krále Jindřicha VIII. do Francie se nezdařila a obrovská francouzská flotila se chystá na protiútok. V Portsmouthu na ni čekají anglické válečné lodě a po celé zemi se armáda i domobrana připravují na krutý boj. V této situaci Matthew Shardlake dostává od královny Kateřiny Parrové k řešení zapeklitý právnický úkol, který ho přivádí do temných zákoutí korupcí prolezlého Poručenského soudu. Zároveň se Shardlake snaží odhalit tajemství, skrývající se v minulosti choromyslné Ellen, pacientky londýnského Bedlamu. Obě pátrání se navzájem proplétají právě v okolí Portsmouthu, kde se náš hrdina setkává se starými přáteli i nepřáteli a musí riskovat život ve snaze odhalit pravdu. (Založil/a: mix2x)

Richie
  29. 1. 2013, 15:58
Páty díl Sansomovy detektivní série z tudorovské Anglie a musím říci, že se mi asi nejméně líbil. Už jen to, že je příliš dlouhý, rozvláčný, a přitom se toho zase tolik neděje.
První polovina knihy byla skoro nudná - Sansom je neúměrně pečlivý v popisech scén, okolí, postav apod. Např. když má mistr Shardlake navštívit královnu, tak se musíme nejdříve seznámit s celou cestou - koho potkal, viděl, co dělal, okolo jakých domů jel a s jakými okny, popis paláce, jeho výzdobu, nábytek, obrazy, jaké kytky byly ve vázách, kolik místností prošel .... Obvykle než Shardlake někam dorazí, tak už ani nevím, proč tam jel :-)
Druhá polovina románu už byla trochu svižnější a děj se trochu rozhýbal. A závěr už byl zase až příliš akční, skoro uspěchaný, jakoby se Sansom lekl délky románu a chtěl to už rychle ukončit. Myslím, že knize by prospělo, kdyby autor ubral 200 stran z úvodu a přidal 20 stran na závěr.
Tento díl byl více detektivní než historický (i když byla nastíněna válka s Francií z let 1544-46), z toho důvodu mě to také méně bavilo než předchozí díly (detektivky obvykle nečtu). Nicméně i tak je to kvalitní čtení s výborně popsanou dobou tudorovské Anglie.
janeicka
  19. 6. 2014, 11:43
Obsahuje spoiler spoiler

Ohledně pátého dobrodružství Matthewa Shardlaka si také myslím, že by prospělo příběhu tak 150 stránek ubrat, ale i přesto se mi kniha líbila. Závěr byl opravdu až moc akční, vždyť vlastně autor celý příběh nastavil tak, aby jeho závěr pasoval do bitevní vřavy v Portsmouthu :-) Kdysi jsme si ve škole o Mary Rose říkali, ale i tak byl pro mne konec velmi emotivní. Celá série se mi prostě moc líbila, i když první tři romány byly nejlepší.
achilles
  28. 9. 2015, 16:46
Asi nejméně napínavý příběh Shardlaka. Záplatka není nijak zajímavá a přitom je kniha poměrně dlouhá. Každopádně tato série je super a Sansom si může v pohodě dovolit trochu zvolnit.
Pend
  12. 9. 2016, 18:37
Tenhle díl je podle mě trochu slabší, protože Shardlake "tak trochu" neumí řešit své osobní problémy, což se projevuje během pátrání. Oceňuji, že autor se nebojí nechat zemřít některé celkem významé postavy...
MaryO
  26. 9. 2011, 16:11
Podle mého zatím nejslabší ze Sansomových knih. Docela často mi chyběla alespoň ucházející logika v chování postav. Kdyby na knize autor ještě měsíc, dva pracoval, jen by jí to prospělo. Chválím již tradiční důraz na detaily a důraz na to, aby příběh zapadl do celkového dění ve středověké Anglii. Také prokreslenost emocí (když pominu jejich občasnou nelogičnost a násilnou zakomponovanost do děje) u jednotlivých postav potěší.