Řídil jsem Třetí říši

Originální název: Erinnerungen

Grada - 2010
ISBN: 978-80-247-3178-0

Grada (2010) 978-80-247-3178-0 592

Českému čtenáři se konečně dostává do rukou naprosto unikátní dílo - paměti předního nacisty, který se na vrcholu kariéry stal druhým mužem Třetí říše. Tento Hitlerův oblíbenec, architekt a ministr zbrojní výroby Albert Speer, vám ve svém vyprávění odhalí samotnou podstatu fungování nacistického Německa. Čtenář z přímého svědectví i doslovných přepisů rozhovorů pozná Hitlerovy plány, osobní názory a povahové rysy, skrývané skutečnosti a osobnostní profily ostatních významných nacistů od Josepha Goebbelse po Hermanna Göringa, princip koncentračních táborů a nucených prací, zbrojní výrobu v tajných podzemních továrnách a v neposlední řadě i budoucí podobu Evropy, kterou měl Speer pro Vůdce vybudovat. Albert Speer byl norimberských tribunálem odsouzen k dvaceti letům vězení, které si odpykal ve věznici Spandau. Po svém propuštění napsal tuto knihu, která obletěla svět a byla přeložena do desítek jazyků. (Založil/a: knihomlok)

Albert Speer Albert Speer
*1905 - †1981

vladislaus
  28. 7. 2013, 16:33
Knize dávám jen dvě hvězdičky, protože je málo čtivá. Přece jen to psal architekt, a tak první část knihy je hodně o architektuře a druhá část je věnována jeho ministerské práci ve zbrojním průmyslu. Kniha je obsáhlá a to zajímavé se v ní ztrácí.
Adam Walder
  28. 7. 2013, 23:37
Knihou jsem byl nadšený. Je pravda, že první kapitoly o dospívání mladého Alberta a jeho kariéře architekta nejsou extra záživné; ale další dvě třetiny knihy jsou pro fanouška historie a WW2 zejména naprostá lahůdka!! Autor velice civilním způsobem popisuje poměry panující okolo Adolfa Hitlera, chování tohoto diktátora na nesčetně příhodách, v jeho vyprávění ožívají historické postavy jako Goering, Goebbels, Bormann, Keitel, Jodl, Guderian, Rommel a mnoho dalších; jedná se o neskutečně čtivý exkurs do historie tohoto pohnutého období; kniha popisuje válečné úsilí Třetí říše, způsob jakým se vypořádávala s akcemi spojenců, čím dál větší zmar v momentě, kdy již bylo zřejmé, že válka pro Německo nedopadne dobře. Pro mě jedna z nejlepších knih o druhé světové válce z pohledu Němce, ne-li nejlepší!