Pondělí začíná v sobotu
Originální název: Ponědělnik načinajetsja v subbotu
Poprvé vydáno celosvětově: 1965

Triton - 2005
ISBN: 80-7254-584-1

Triton (2005) 80-7254-584-1 256
Mladé létá (1988)
Lidové nakladatelství (1984) 293

Mladý programátor Privalov přijíždí do severského městečka Solovec, kde se má sejít se svými kamarády a užívat si dovolenou. Místo toho je odvlečen do Výzkumného ústavu čar a kouzel a stává se mágem. Mluvící sklerotický kocour, slabozraká kouzelná rybka (vlastně štika) a čarodějnice Naina, něco mezi exponátem a správcovou, se stávají součástí Privalovova života. A protože se nacházíme na půdě výzkumného ústavu Akademie věd, jsou všechny záležitosti rozebírány, katalogizovány, zpracovávány a publikovány svérázným způsobem… Kniha je satirickým zobrazením sovětského vědeckého prostředí, zejména poměrů v mnohočetných výzkumných ústavech. Je bohatě zabydlena celou řadou vědeckých pracovníků, zosobňujícících (místy velmi schématicky) nejčastěji se vyskytující typy vědců a administrativních pracovníků. Dění čtenář sleduje očima „nového člověka zvenčí“ Alexandra Privalova, kterému dva z předních výzkumných a vývojových pracovníků učinili během dovolené nabídku, která se neodmítá. (Založil/a: Tanmut)

Zhabza
  2. 9. 2012, 16:04
Hravá kniha plná zajímavých nápadů. Trochu hůře se čte a občas je zmatená, ale za přečtení určitě stojí. Problémy jsem měl i z odkazy na ruskou literaturu, ale těch není moc a nejsou příliš zásadní. Koneckonců, jsou vysvětleny v doslovu.
Ances
  10. 11. 2013, 14:14
Zezačátku jsem byla zmatena, v půlce jsem se dostala k jádru pudla, na konci jsem se smála, až jsem se za břicho popadala. Teď už chci jen mluvícího kocoura a štiku a budu v sedmém nebi. Nádhera!
Daniel Víta
  14. 9. 2016, 18:01
Tento styl dle mého Strugackým vůbec nesvědčí. Ač se zde objevuje spousta zajímavých vynálezů a narážek či svébytných postav, knížka mi přišla strašně zdlouhavá a doslova jsem se v některých pasážích nudil. Nejzajímavější bylo prvních pár kapitol a posledních 20 stránek.