Ona

Ona Originální název: Her

Votobia - 1997
ISBN: 80-7198-239-3

Votobia (1997) 80-7198-239-3 137

Snové vize, představy a proplétání skutečného světa s fantazií. Kniha je známá pro svou specifickou literární formu. K první přímé řeči se autor dostává až někde v polovině knihy. Ferlinghetti vypovídá o sobě a o tom jak vnímá svět prostřednictvím nekončících symbolismů a vracejících se obrazů. (Založil/a: YanSboryl)

lusk_lusk
  2. 1. 2013, 19:23
V této knize, i přes onu experimentální formu dochází k vývoji textu. Přibližně první třetina mi připadala nejzajímavější. Právě k ní se nejvíce vztahuje označení „snový labyrint“. Při čtení je možné do tohoto labyrintu upadnout tak, jako upadáme do povrchního spánku s tím rozdílem, že nám po snění zůstávají pouze pocity, které jen stěží vyjádřit dějem, Ferlinghetti však našel slova tak přesvědčivá, že lze jen závidět. V dalších částech rozpoznáváme odlišný autorský přístup, surreálno přechází v útržky reality až nakonec k známé hře na asociace. Mne se jak už jsme napsala nejvíce líbila, respektive mi byla nejbližší první část, po té mi připadalo že kvalita trochu upadá. Věřím ale, že se čtenář a jiným vkusem zastaví u jiné části, nepochybně totiž každý vnímá tyto formy jinak, a nelze posoudit knihu jako výbornou nebo právě opačně, je nutno to nechat na psychice a rozpoložení čtenáře…