Nula stupňů volnosti

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Domino - 2011
ISBN: 978-80-7303-611-9

Domino (2011) 978-80-7303-611-9 441

Agent 007 James Bond odhalí během tajné operace v Srbsku informace o plánované masové vraždě několika tisíců osob. Stopy vedou k Severanu Hydtovi přezdívanému Hadrář – britskému obchodníkovi, jehož firmy rozeseté po celém světě se zabývají odpadovým hospodářstvím.

Bond je Hydtovi v patách, ale protože objekt jeho zájmu se nachází v Británii, je agent 007 vázán povinností dodržovat tamní zákony i během tajných operací – namísto naprosté nezávislosti, na niž je zvyklý při svých zahraničních misích, má nyní „nula stupňů volnosti". Pouze s nasazením života a díky spolupráci se spřízněnými tajnými službami se mu nakonec podaří rozkrýt Hydtovy hrůzné plány.

Anebo snad ne? Co přesně má Hadrář v úmyslu? Jakou katastrofu může způsobit jeho chorobná mysl? A kdo je onen tajemný Ir po jeho boku? Bond musí proniknout až do podnikatelovy bezprostřední blízkosti, aby rozpletl všechny nitky důmyslného plánu a na poslední chvíli se pokusil zabránit nejhoršímu.

V románu Nula stupňů volnosti se James Bond představuje v nejlepší formě. Stále je to prvotřídní profesionál, znalec vín a milovník krásných žen, který se s nonšalancí přesouvá z jednoho konce světa na druhý, avšak v podání Jefferyho Deavera jako by získal další rozměr. (Založil/a: Barborelka)

LuciusWlk
  8. 4. 2012, 20:02
Tady jsem trochu na vážkách. U agenta 007 jsem čekal nějaké opravdu vychytané hračky a pekelně svižný příběh. Bond si zde vystačí pouze s CHYTRÝM telefonem. Celý příběh se převaluje líným tempem, Bond navíc působí jako změkčilý "policajt". Je mi záhadou, proč se Deaver rozhodl pro takovouto koncepcí a prezentací agenta 007. Pro mě zklamání.
ondrasek
  6. 10. 2015, 8:15
Deaver je zaškatukován jako detektivkář. Pardón, jako skvělý detektivkář, to je pravda a já podepisuji v plném rozsahu. Nicméně je obrovsky osvěžující přečíst si od něj něco jiného než detektivku (viz skvělá Zahrada bestií z nacistického Německa) a na chvíli si odpočinout od Rhymů, Sachsových a Danceových.
A podle mě se mu špionážní thriller pod hlavičkou 007 povedl. James je samá akce, samá ženská a při čtení jsem si představoval Dana Craiga a přál si, aby se této bondovky chopili filmaři.
A ještě jedno plus dávám za zvolenou lokaci Kapského města. JAR žeru i díky knihám Wilbura Smitha a pokud bych se někdy mohl podívat někam za exotikou, Cape Town by byla jasná volba.
Takže: asi to nebude nejlepší "deaverovka", jakou jsem kdy četl, ale uřčitě je to nejlepší "bondovka", jakou jsem četl.
A četl jsem dvě. :-)
huttershofen
  1. 11. 2014, 11:26
Deaver je v těžké situaci, napodobovat Fleminga nebo ne... vychází z tradice, ale zároveň jako by se od ní chtěl odpoutat, popravdě mě příliš na svou stranu nevtáhnul, necítil jsem z knížky pravou "bondovku". Z pokračovatelů se mi výrazně víc líbilo Faulksovo Peklo pro zvané, které přiznaně šlo v přímých Flemingových stopách.
cheyene
  18. 9. 2013, 15:45
Jeffery Deaver napsal opravdu důstojné a zdařilé bondovské pokračování. Přenáší agenta 007 do moderní doby, do 21. století, kde se to hemží moderní technikou a je nutno říct, že i tato doba knižnímu Bondovi pasuje. Vedle Faulksova Pekla pro zvané je Nula stupňů volnosti nejlepším pokračováním Flemingové postavy. Příběh této knihy je řádně zamotaný, plný zvratů a zajímavých lokací. Líbilo se mi, že se tu cestuje a děj se odehrává v krátkém časovém úseku. Potěšila mě přítomnost Felixe Leitera, Billa Tannera a René Mathise. Deaver píše Bonda ve stylu, ve kterém ho psával i Ian Fleming, což dodává na poutavosti. Vždy jsem se těšil na Bondovy vnitřní úvahy a vyhodnocování situací. Myslím, že si tato kniha zaslouží 5* a doufám, že nás někdy ještě Deaver obšťastní nějakou bondovkou.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 12:58
Přistupoval jsem k tomu velmi nedůvěřivě, neboť nemám rád pokračování zavedených věcí pod jinou taktovkou, a také celkově nemusím příběhy s Bondem. Přesto jsem se nakonec přiměl k četbě a rozhodně nelituji. Deaver se ukázal jako důstojný pokračovatel Fleminga.
Ondras
  23. 8. 2012, 15:10
Nektere nenadale zvraty v deji, ktere ctenar nemohl absolutne zadnym zpusobem vytusit trosku kontrastovali naopak s dalsimi, az okatymi voditky. Celkove ale pekna knizka. S Bondem.

---------------------

okularo
  27. 4. 2012, 20:04
Dlouhou dobu jsem nevěděla,co si o téhle knize myslet.No a nakonec mi došlo,že je to dobrý Deaver,ale málo Bond.