Černá krev

Černá krev Originální název: Černá krev

Akropolis - 2011
ISBN: 978-80-7304-138-0

Akropolis (2011) 978-80-7304-138-0 176

Příběh se odehrává na sklonku 18. století za dob panování císaře Josefa II. v hontské župě (okolí Krupiny na Slovensku). Autor se nechal inspirovat skutečnou událostí, kdy bylo 132 cikánů obviněno z údajného kanibalismu a na základě tohoto obvinění popraveno. Na tomto reálném podkladu autor vyfabuloval románový příběh, který je mimo jiné paradoxním předvedením toho jak děsivé důsledky může mít i teoreticky dobře míněný pokrok, protlačovaný shora a špatně chápaný zdola. Ale hlavním námětem příběhu není další historie o pronásledování čarodějnic, středem vyprávění není mučení a krutost, tématem je zneužití nové moci médií, zodpovědnost nezod-povědných novinářů, síla nepravdivé nebo špatně interpretované informace. A pak je to také příběh o lásce (Založil/a: s-reader)

Rames
  17. 9. 2014, 13:40
V tomto povídaní působí dost rušivě neustálé odbočování do minulosti a dokonce i do budoucnosti, tedy současnosti autora. Hlavní postava se jevila nesympaticky a odpudivě ale to byl záměr který měl upozornit na bezcharakterní novináře.
Tosim
  2. 12. 2013, 16:08
Historii moc nečtu, ale Alexe Koenigsmarka mám rád i jako scénáristu a jeho Všechny pánské historky jsou výborné. U téhle knihy mi chybělo nějaké to napětí, nebál jsem se o to, jak to všechno dopadne (nejde o popravené Cikány, spíš o to, co se stane na novinářově misi). Ale při závěru se vzpomínkami mi mráz po zádech docela přeběhl. A filozofické disputace potěšily. 70%.