Tajemství porodní báby

Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-242-5022-9

Euromedia Group (2016) 978-80-242-5022-9 552
Knižní klub (2011) 978-80-242-2976-8 552

První díl německé tetralogie z temného středověku.

Hradní pán Wulfhart chce dát mladé porodní bábě Martě useknout ruce a nohy, protože se jeho syn narodil mrtvý. Na poslední chvíli se dívce podaří uprchnout z rodné vesnice. Aby na útěku přežila, přidá se k výpravě kolonistů směřující na východ země, do dnešního Saska. Osadníci si tam chtějí zúrodnit půdu a vybudovat nový, svobodný život. Vede je statečný a čestný rytíř Christian, kterého Marta okamžitě okouzlí. Ale její krása a léčitelské schopnosti vzbudí pozornost také proradného rytíře Randolfa, Christianova úhlavního nepřítele. V Christianově vesnici jsou navíc objevena bohatá naleziště stříbra… První díl trilogie z raného středověku (Založil/a: Barborelka)

Reliance
  16. 1. 2014, 20:35
Já nějak nevím no.. Asi mi úplně nedělají dobře knížky plné bezpráví, bezmoci, beznaděje obyčejných lidí, když si šlechta mohla dovolit VŠECHNO.. V jedné pasáži sem to docela nedávala.. A to zase nejsem úplně slabší povahy.. Netroufám si soudit středověk, jak moc byl či nebyl ukrutný, ale tohle mi přišlo místy docela dost ukrutné.. Jestli si přečtu další díl si ještě hodně hodně rozmyslím, ale zatím to moc nevidím.. Každopádně nepopírám, že se může jednat čistě o věc vkusu. Nemůžu té knize v každém případě odpárat čtivost a je i napínavá.. S přečtením samotným jsem neměla sebemenší problém. A končí happy endem, což trochu zmírňuje prodělaný šok a uklidňuje vylekanou dušičku.. :D
Jadelaine
  18. 12. 2015, 13:18
Celkem hezký příběh, čtenáře dokáže vtáhnout do děje, příjemně se čte. Historické pozadí. Ale vadí mi černobílé postavy, předvídatelnost děje, konec knihy až červená knihovna. Přesto si další díl přečtu, jako celek mě kniha celkem bavila.
smajlinka
  4. 5. 2014, 12:34
Knížka se mi líbila moc,některé scény byly opravdu drastické, ale řekla bych, že středověk byl ještě daleko horší. Hodně čtivě napsáno, doufala jsem v pohádkově šťastný konec a už teď se těším, až budu číst pokračování. A takového Christiana bych brala hned ;-)
melilotka
  19. 11. 2012, 20:54
Kdo má rád středověk, ten by tuhle tetralogii (resp. pentalogii?) neměl minout. Za porodní bábou, která je hlavní hrdinkou, se totiž skrývá historie saského města Freiberg. Pro mě tohle nemělo chybu! Čtivé, psané svižnou formou, která vás vtáhne do děje od první stránky a pak už vás nepustí. Sabine Ebert stačilo málo a rázem se stala jednou z mých neoblíbenějších spisovatelek :-) Druhý díl už mám připraven a hořím nedočkavostí, co se bude dít dál :-)
Jednu poznámku si ale neodpustím: člověk, který dělal korekturu překladu, by měl dostat za uši! Je sice hezké, že nakladatelství nám teď hrnou jednu knihu za druhou, ale za jakou cenu! To množství pravopisných a gramatických chyb se nedá přehlédnout :-/
pegerren
  2. 3. 2012, 16:49
Kniha byla dobrá, nevím jestli v porovnání s jinými si zaslouží 4 hvězdy, ale přesto jsem je dala. Až na někdy naivní chvíle byla knížka napínavá, drsná ale i romantická. Po prvním překonání jmen šlechticů a obeznámení o politické situaci v které jsem zezačátku trochu motala, jsem si velmi dobře početla.
Faltuska
  1. 10. 2013, 15:20
Zpočátku jsem se nedokázala soustředit na nic jiného, než na to, že mi román připomíná dívčí román pro náctileté slečny a spisovatelka nejspíš nebude žádná profesionálka - jednoduché zápletky, vyřešené mávnutím proutku, podle knihy léta plynou, vy ale nepociťujete žádnou změnu, atd. Na druhou stranu zbožňuji historické romány a celkově postavy i příběh mě chytly a nepustily až do konce. 70 %.
Kimon
  17. 3. 2013, 10:24
První díl tetralogie (mimochodem v neuvěřitelně nechutné ceně okolo 1000,-Kč) zdaleka není klasickým historickým románem. Osobně řadím tuto tetralogii k běžné, dobrodružné, přehnaně akční literatuře určené mladým či i dospělým, poněkud naivním čtenářům. S historií mají tyto knihy společné jen to, že děj se odehrává v době středověku. Pokud se čtenář spokojí pouze s akčností a dobrodružným obsahem, nechť svých 1000,- Kč investuje. Já osobně to považuji za vyhozené peníze. Po přečtení prvního dílu s touto tetralogií končím. Jistě, středověk byl krutý, ale jistě ne tak, jak nám ho zde podbízivě akčně popisuje Sabine Ebert. Za opravdu historické romány považuji např. knihu "Brněnské nevěstky" od Nadi Horákové, či "Pilíře Země" i "Na věky věků" od Kena Folletta, dále "Koperníkova kletba", "Nero,císař a bůh" či "Odlévač zrcadel"od Philippa Vandenberga atd. Co se týká "tajemství porodní báby", souhlasím s komentářem uživatele john.irving.
Sklicko
  12. 11. 2015, 15:25
nějak jsem si slibovala víc a 100% se ztotožním s názorem Reliance
ale knihu od V. Vondrušky SBĚRATELÉ OSTATKŮ jsem četla tak nějak líp
Viki725
  5. 10. 2014, 13:58
Podle mého názoru je to jedna z nejlepších historických knih této doby. Ukazuje pravý život chudých lidí. Bezpráví, které bylo v raném středověku témeř na denním pořádku je v knize popsáno velmi dobře. Příběh Vás vtáhne do děje a nedokážete se odpoutat. Zaujal mě jak první, tak i 5 následujících dílu. Knihu vřele doporučuji všem co mají rádi dějiny středověku ve 12.století.
luccil
  2. 2. 2014, 17:04
Kniha je úžasná. Nemohla jsem se odtrhnout. A už se těším na další díl. Občas jsem nemohla rozdýchat to bezráví, ale byla to prostě taková doba. Nedokážu to popsat tak odborně jako ostatní. Ale kdo má rád historické romány by neměl tuto knihu vynechat.
Elae
  27. 9. 2013, 17:29
Nemůžu si pomoct, ale knížku jsem nedokázala dočíst. Přijde mi že autorce nestačí naznačit a myslí si, že čtenář potřebuje spíše kopnout. Jakoby chtěla jenom poodkrýt roušku situace, bojí se ale, že si čtenář nedomyslí zbytek a tak radši roztáhne oponu celou a to mě vůbec nebavilo.. Podle hodnocení určitě oblíbená knížka, vůbec ale ne můj šálek kávy, ráda u knížky i trošku přemýšlím.
Elietta
  5. 9. 2013, 12:38
Čtivá kniha, která byla nad mé očekávání napínavá. Přestože mě první díl hodně bavil, číst další se (prozatím) nechystám, protože děj skončil v takovém místě, že nemám potřebu číst dál - obávám se, že další osudy porodní báby by mne mohly, podle anotací dalších dílů, zkazit pohled na první knihu.
kozisek1
  27. 8. 2013, 18:49
Právě čtu, středověk mě neoslovil a příliš jednoduchý a naivní děj také ne. Spíš doporučuji mladším čtenářům.
Kaptahová
  14. 4. 2013, 11:57
Historická fakta jsou v knize opsána jen velmi velmi okrajově. Jedná se o docela obyčejnou červenou knihovnu, u které předem víte co a jak dopadne....Dost jsem se na konci knihy už nudila, ale pro klid duše jsem ji dočetla :-).
jasta
  17. 1. 2013, 13:28
Již od první stránky velmi čtivé a dějově bohaté. Když ale pominu hrúzy a krutosti, které patří ke středověku, připomíná mi to také spíše pohádku pro dospělé. Nemohu proto dát plné hodnocení. Četla jsem již mnohem lepší historické romány.
Jerruska
  15. 7. 2012, 13:52
Úžasná knížka. Nádherný příběh. Nyní čtu druhý díl a vývoj je opravdu zajímavý. Doporučuji si přečíst
john.irving
  4. 5. 2012, 16:29
Má to být tetralogie, ba prý dokonce pentalogie. Mně bohatě stačil první díl (2. díl Osudy porodní báby). Dobře napsaná pohádka pro dospělé, napínavé, místy brutální, v závěru vše sklouzne až k červené knihovně.
Po všem tom drsném mučení (mužů) a znásilňování (žen) konečně hlavní hrdinka spočine v láskyplné a něžné náruči milovaného rytíře.
Hlavní zloduch byl v závěru příběhu odklizen na nějaký čas mimo, aby se později mohl vrátit a pokračovat v páchání zla...
Díky, další vývoj si dokážu představit :-)

kotina
  20. 10. 2011, 22:32
Kniha byla napínavá od začátku až do konce. Hlavní postavy byly sympatické a nakonec vše dobře dopadlo. V takto laděné knize dobrý konec není nikdy jistý :-) Líbí se mi autorčin doslov. Je fajn, když autor odhalí prameny a spolupráci s historiky a vědci.