Originální název: Michel Strogoff

Návrat - 1995
ISBN: 80-7174-218-X

Návrat (1995) 80-7174-218-X 316
Vilímek (1923)

Jeden z nejlepších autorových románů se odehrává v carském Rusku za fiktivního povstání Tatarů proti v knize nejmenovanému ruskému carovi (z historických souvislostí v knize vypsaných však vyplývá, že se příběh musel odehrát někdy kolem roku 1862 a že tedy muselo jít o cara Alexandra II.). Během tatarského nájezdu dojde k přerušení telegrafického spojení mezi evropskou částí Ruska a jeho asijskými guberniemi. Za této situace je nutno poslat velkoknížeti v Irkutsku, který je zároveň carovým bratrem, zprávu, že ho chce zavraždit zrádce Ivan Ogarev.

Tento úkol je svěřen kapitánovi carských kurýrů Michailu Strogovovi, udatnému muži, který nezapomněl na své prosté kořeny a který miluje svou vlast. Michailova poslání využívá Verne k detailnímu popisu Ruska, neboť Strogov cestuje vlakem, lodí, povozem a nakonec pěšky. Na své cestě se setká s dívkou Naďou, která rovněž putuje do Irkutska, neboť tam žije ve vyhnanství její otec.

Při cestě po Sibiři jsou však všichni zajati Tatary a Strogov se mezi dalšími zajatci setká také se svou matkou. Ivan Ogarev označí Strogova za špióna. Na rozkaz tatarského emíra je Strogov přes zoufalé prosby jeho matky oslepen rozžhavenou čepelí meče. Přesto se mu za pomoci Nadi, která ho miluje, podaří uprchnout a dostat se včas do už obleženého Irkutska. Zde Strogov odhaluje své tajemství. Není slepý, neboť jeho oči před žhavou čepelí ochránili slzy, které uronil, když viděl jak je jeho matka nešťastná z toho, že bude oslepen. V závěrečném souboji zabije Strogov Ivana Ogareva, čímž zachrání nejen velkoknížete před smrtí, ale také Irkutsk před obsazením Tatary. Nakonec se Strogov s Naďou ožení. (Založil/a: annie.902)

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

Eradin
  9. 4. 2013, 18:48
Výborná myšlenka, která však nebyla využita tak, jak by si zasloužila. Na jednu stranu je to dílo nabyté akcí, zvraty a dobrodružstvím, na druhé má však trestuhodné chyby. Prvně musím vytknout zdlouhavý úvod, který je jednak dosti otravný (přeci jen, koho baví číst sáhodlouhé vyjemnovávání kmenů, měst, hor a kdo ví čeho všeho ještě) a na první pořádnou zápletku jsem vlastně musel čekat celých 100 stránek.
Dále jsem byl zklamán některými událostmi, které se mi zdály popsány velmi ledabyle a ze kterých se jistě dalo vytěžit mnohem víc. Samotný konec mě, napsáno diplomaticky, velmi překvapil. Po 300 stranách strastiplného putování jsem přeci jen čekal trošku propracovanější a dramatičtější vyvrcholení, ke kterému celá kniha nezadržitelně směřovala. Navíc 200% hepyjend se k osobě Michaila Strogova, ocelového muže ze Sibiře, který by kvůli splnění povinnosti i Smrti namlátil, prostě nehodí.