Originální název: Piknik na obočině

ISBN: 80-7254-259-1

Triton (2002) 80-7254-259-1 176
Mladá fronta (1985) 141
Mladá fronta (1974)

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje... (Založil/a: Tanmut)

s-reader
  1. 8. 2010, 21:00
Patřím k lidem, kteří Piknik u cesty pokládají za jednu z nejdůležitějších knih žánru sci-fi. Musím se jí zastat, musím se zastat konce, který ERAZILA zklamal. Ten konec je přesně takový, jaký má být. V průběhu knihy nam autoři dávají dost indicií k tomu, abychom závěru rozuměli bez toho, že by jej bylo potřeba "polopaticky" vysvětlit. Osobně dávám přednost knihám, která nechávají prostor pro přemýšlení a třeba i pro vlastní fantazii než těm, které nam na konci vše důkladně objasní.
Skřítek
  26. 2. 2013, 12:55
Ano, klasika sci-fi s naprosto originální myšlenkou " co když si nás vůbec nevšimli". Úchvatná knížečka. A souhlasím s s-readerem, netřeba popisnějšího konce.
LuciusWlk
  21. 2. 2012, 12:08
Zajímavá kniha a skvělý příběh, který by si zasloužil více děje, nebo další části. Konec ale mohl být trochu konkrétnější.
HPL
  3. 9. 2013, 13:36
Jako spousta dalších jsem přišel ke knize skrze (geniální) hru. Dokonce jsem ji dostal jako dárek - moje posedlost zónou byla asi až moc markantní. Velmi mě bavila, i když jsem od ni čekal něco uplně jiného. Každopádně bratrům Strugackým patří velký dík za zrození tohoto fenoménu, který se za ta léta rozrostl jako černobylské houby. Přirovnání návštěvy mimozemšťanů k tomu, že lidé zastaví u cesty a vyhodí tam své odpadky do trávy mě velmi pobavilo (když jsem si představil jak lidé koukají na anomálie tak, jako zvířata v lese koukají na obaly od jídla a pití), ale zároveň jde hodně do hloubky. Konec byl naprosto takový jaký měl být a i jaký bych u tohoto díla čekal. Velmi povedené, originální, kultovní dílo. Palec nahoru.
Archangel_P
  14. 8. 2015, 13:51
Knížka, která by rozhodně měla mít pokračování, z témata šlo vytěžit rozhodně víc než co bylo vytěženo. Nicméně jde o jednu z lepších sci-fi a post-apo knížek. Místy jsem se kvůli dlouhým kapitolám trošku ztrácel, ale celkově se mi vše (aspoň doufám) podařilo pochopit správně, takže i konec jsem si mohl domyslet sám. Musím se ho společně s s-readerem a Skřítkem zastat, lépe to udělat prostě nešlo!
Jde o - dle mého - zásadní kámen post-apokalyptické literatury. Dávám pět hvězd, do oblíbených ale nezařazuji.
G8
  5. 3. 2013, 19:56
Klasika žánru od neprávem trochu opomíjených bratrů Strugackých. Ruský minimalismus v celé své kráse.
HeM
  27. 7. 2014, 15:20
Četl jsem knihu viděl jsem film, ale musím říci, že kniha byla dle mého názoru horší. Dle mého má kniha co nabídnout více v žánru sci-fi, což film nemůže. Navíc kniha se zabývá více mimozemskou civilizací a nastiňuje zajímavou situaci se spoustou myšlenek a názorů okolo ní, což se mi opravdu líbilo, ale prostě už to nebyl ten můj Stalker.
SGS
  1. 8. 2010, 21:11
Osobne povazuji cely napad teto knihy za jeden z nejoriginalnejsich z zanru sci-fi. Mrzi me ze jde pouze o povidku protoze namet - pasmo/zona je skvely a dala by se o nem napsat minimalne cela kniha, ne-li serie, potencial na to urcite ma.
kusetka
  2. 1. 2016, 12:29
Mě to dostalo, taková ta kniha, která mezi spoustou dalších přečtených knih silně zarazí a vytvoří mezník, po kterém navíc člověk hledá něco, co by mu přineslo stejné pocity, stejnou atmosféru, a tak pátrá, ale už to pak nikdy není v tom smyslu ono. Pásmo svou originalitou a strašidelnou zábavností silně zahýbalo s mou představivostí, takový děsivý lunapark plný neviditelných krabiček s překvapením.
A předestřené existencionální myšlenky strachu z nedůležitosti a bezvýznamnosti naparujícího se lidstva. „Možná si nás nevšimli“ je pro nás ale přijatelnější, než „co když ano, a prostě pro ně nejsme ničím zajímaví“. A osoba šinoucí se trhavými pohyby směrem k městu…
Myslím, že jasný konec by toho spoustu zkazil, dopřemýšlel by to za nás. Právě tady ta jistá úspornost se mi líbila, je dán prostor čtenářovi. Atmosférická bublina mi tím nesplaskla a rezonovalo to hodně dlouho.
Pro mě je navíc umocněno vše tím, že jsem od knihy vůbec nic neočekávala, po filmu už se mi do ní nechtělo, protože jsem nečekala nic nového a ejhle! Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četla, nadčasová záležitost.
Sedmikráska
  28. 9. 2011, 23:34
To nejhorší, co jsem ze sci-fi přečetla. Chápu, že Asimov nasadil laťku hodně vysoko, a navíc jsem na základě pochvalných názorů měla přehnaná očekávání ... ale něco tak poplatného době, těžko čitelného, s tolika banálními rozhovory, tolika cigaretami, lahvemi alkoholu, rozdělením zeměkoule na "jejich" a "naši" část atd. ... to jsem skutečně nečekala. Jedna hvězdička je víc než moc.
RedDuck
  9. 8. 2013, 1:36
Jelikož jsem před pár měsíci u filmu nepřekousnul prvních deset minut a Stalker tak byl odložen na neurčito, měl jsem z knihy obavy. Ty se nakonec celkem potvrdily, i když nakonec v jiné než očekáváné podobě. Základní námět ok, ale co ten banální děj? Na to jak je ta kniha krátká, tak bylo v takto chudém ději velmi obtížné nějaké myšlenky neminout. Kromě těchto myšlenek obsažených často pouze v souvětí nesmím zapomenout na povedenou čtivost, která mě dokázala do Pásma řádně vnořit...Pro pány intelektuály naštěstí, pro mě možná škoda autoři nešli více dobrodružným směrem.
Bruffie
  2. 10. 2014, 21:27
Nejlepší nápad - piknik u cesty, úžasné podobenství. Otevřený konec nechává tolik prostoru k domýšlení a kniha tak může dlouho doznívat. Jo, líbilo se mi to - rozhodně doporučuju :-)
eugeene
  11. 3. 2013, 16:05
Nezlobte se na mě, mám rád sci-fi, ale tohle mě opravdu nudilo. Začátek mě zaujal, zbytek místy taky, ale jinak jsem počítal každou stránku do konce a chvílemi jsem si říkal, jestli čtu tu správnou knihu :/ A to jsem se na knihu dost těšil...
Methat
  10. 6. 2015, 10:31
Na túto knihu som sa strašne tešil. Nie je tlustá, takže nevyžaduje veľa času na čítanie. Veľmi dávno som hral hru Stalker, ktorá čerpala podľa knihy, a tak som mal možnosť porovnávať. Herný Stalker mal hutnejšiu atmosféru, pretože mohol byť konzumentovi podaný obrazne a bol usadený do ukrainskej oblasti černobylskej elektrárne. V knihe sa nachádzame niekde v Severnej Amerike, takže si nemôžeme presne urobiť obraz, ako to tam vyzerá. Je jasné, že FPS musí byť akčné, no kniha akčná nie je. Ľudia tu bojujú len s "pascami", ktoré tu nechala mimozemská rasa pri ich "návšteve". Herný Stalker pracuje s výbuchom elektrárne, kde následne radiácia zmenila faunu a flóru podľa svojho gusta. V knihe sa mi páčili preklady na anomálie, no čitateľ zistil až po čase, čo robia. Ničmenej hlavná úloha Stalkerov zostala - hľadať artefakty. A o tom je aj celá kniha. Aby som zavŕšil všetky druhy umenia (ano, hry považujem za umenie), dám si ešte film od Tarkovského. 90%!
Zhabza
  26. 4. 2011, 20:08
Jako mnozí další jsem se k této povídce propracoval až skrze hru (a film). Po dlouhé době mě zase něco opravdu nadchlo. Doufám, že i další díla bratrů Strugackých jsou stejně dobrá, protože si je řadím do fronty k přečtení.
wroclav
  6. 12. 2015, 19:24
Zásadní sci-fi kniha, se Dnem trifidů a Gateway naprostý vrchol žánru. Tarkovského filmové zpracování je taky úchvatné, ale úplně jiné. Kniha je přímočařejší a zábavnější.
mumin
  27. 8. 2015, 21:28
Skvělá kniha mých oblíbených autorů. Strugačtí originálně zpracovali téma kontaktu s mimozemskou civilizací. Setkání s návštěvníky z hvězd, které člověk nikdy nespatřil, je pro lidstvo smrtelnou hrozbou i nadějí zároveň. Piknik u cesty mísí vědecké poznání s magičnem, udivuje nápaditým popisem Pásma a udržuje čtenáře v neustálém napětí. A závěr? Ten je přesně takový, jaký má být. Jenom nechápu střídání ich- a er-formy.
dollyk
  10. 9. 2016, 0:06
Obsahuje spoiler spoiler O tom, co se stane a jak lidstvo ovlivní návštěva mimozemské civilizace, která se zdrží jen na chvíli. Bylo to fajn čtení, taková psychologická sci-fi. Příběh se točí okolo pásma, které blízko města vytvořil dopad jakéhosi mimozemského tělesa. Není jasné, jestli se jednalo o dopad havarované kosmické lodi či o zvláštní meteorit, jedna z postav vyslovuje myšlenku, že jsou to zbytky mimozemské civilizace, která si uspořádala jakýsi piknik u cesty (odtud název knihy), a zanechala po svých radovánkách docela slušný nepořádek. Postava dál rozvíjí svou teorii, totiž že stejně jako lesní zvěř, která se po lidském pikniku podivuje věcem, které po sobě lidé zanechají – zapalovač, žvýkačka, olej z auta či alternátor, mají lidé v pásmu co do činění s jevy, které si dobře neumí vysvětlit: místa se zvýšenou gravitací, bouře rozžhaveného "peří", jakési "skořepiny", mezi nimiž se nachází super-statické pole a další libůstky. A stejně jako zvířata v lese jsou přítomností předmětů ohroženi na životě. O jevy a předměty v pásmu projevuje zájem kromě vědecké veřejnosti také skupina lidí, kteří nelegálně vnikají do pásma a vynášejí z něj věci na vlastní pěst. Kniha vrcholí částí, v níž hlavní hrdina vyrazí do pásma ke kouli, která je podle legendy schopna splnit nejtajnější přání, ve filmu se předchozí kapitoly přeskakují a hrdina je na této cestě doprovázen profesorem a spisovatelem. V knize vše skončí dobře, i přes celkovou atmosféru duševní vyprahlosti jejích hrdinů si tajemná koule z hlubin duše hlavní postavy najde to nejlepší – přeje si zdánlivě fádní „štěstí pro všechny a nikdo ať neodejde s prázdnou“.
DRALI
  27. 1. 2014, 20:32
Stalkera jsem poznal díky hře (která je výborná), takže jsem se na knihu moc těšil. Ani trochu mě nezklamala - naopak. Příběh Roderika je správně temný. Strach, beznaděj a respekt ze zóny tu je cítit neustále a tak to má být. Jemon škoda, že autoři zónu nepopsali detailněji, i výprav do středu mohlo být více - kniha měla být o mnoho delší. Díky Stalkerovi jsem poznal bratry a těším se až si přečtu jejich další díla.
Budulman
  27. 8. 2013, 10:03
I dnes velice potěší, že na knize není vůbec znát, že je napsaná v roce 1971.
Děj má spád, rozdělení do kapitol, která má každá svoje kouzlo.
Čtenář má vždy prostor použít svoji fantazii, nic není vnuceno, takže spokojenost.
Konec přišel z ničeho nic, trochu mě překvapil, ovšem co se stalo potom, je už jen na každém z nás... :o)
A samotná myšlenka by se dalo říct... vyrazila dech :o)
Co když to bylo opravdu jen tak triviální a byl to celé jen "Piknik u cesty" :o)
KapitankaNemo
  23. 12. 2011, 14:30
Nebylo to vůbec špatný... Myslím český překlad :) Samozřejmě ruský originál byl úžasný, stejně jako jiná díla bratrů Struhackých. Myslím, že je to úplně úžasná kniha. Skoro stejně úžasná jako fantasy - Pondělí začíná v sobotu.
Líbil se mi celkově ten nápad.... Líbily se mi skořepiny, černé kapky, ježibabí rosol... (Jsem ráda, že tuto knihu zařadili do edice časopisu Pevnost.)
jorick
  27. 4. 2011, 9:58
nestárnoucí klasika žánru sci-fi s výrazným přesahem do obecně lidských otázek a problémů. Doporučuji i těm, kdo sf "nemusejí". Přesto, že dnes už sf skoro nečtu, je v tomto žánru více knih, které mne posunuly dopředu a dodnes je považuji za myšlenkově závažné. Piknik k nim patří. I ostatní knihy Strugackých doporučuji (Les), jen s těmi prvními jako Tachmasib... je problém, ty jsou dnes spíše kuriositou pro znalce kvůli své atmosféře poplatné době svého vzniku. Totéž se týká třeba raného Lema...
roso.mák
  22. 9. 2015, 20:38
Piknik u cesty je naprosto dokonalá kniha. Nechápu jak to, že jsem se k tomu nedostala dříve, přestože volné a mimochodem výborné zpracování od Tarkovského mám zhlédnuté už dávno. Stalkeři jsou přesně těmi hrdiny/dobrodruhy, kterými by člověk chtěl být. Někdo, kdo se dokáže pohybovat tam, kde jiný člověk nemůže, tam, kde je to smrtelně nebezpečné. Možná to je ten důvod, proč Vás příběh natolik chytne.
Babette
  28. 1. 2015, 20:18
A pak, že z Ruska (potažmo Sovětského svazu) nikdy nic dobrého nevzešlo! Vzešlo. Bratři Strugačtí jsou toho zářným důkazem. Knížka, po jejímž přečtení člověku pro mnohé nekoukatelný film Stalker připadá daleko srozumitelnější - knížka, která dodá pojmu Zóna (nebo chcete-li pásmo) zcela jiný rozměr. Nepovím vám stoprocentně, čím mě tak moc uchvátila, že jsem ji přečetla již třikrát v krátké době, protože každý den to vidím jinak. Ale rozhodně donutí k nejednomu zamyšlení a hlavou se honí po jejím přečtení moc myšlenek. A mimochodem, dávám si pořádný pozor, abych v lese zvířátkům nenechávala žádné zbytky svých pikniků...
Ravi
  14. 8. 2014, 18:18
Je to kniha zvláštní, ale to, co je třeba říci, poví a zbytek nechá na čtenáři. Osobně mám rád takovou literaturu, protože podporuje představivost, což je snad základní podmínka pro podstatu tohoto žánru. Piknik u cesty je stručný, jasný a obsahuje více, než se na první pohled zdá. Dlouho mi bude ležet v hlavě.
hysteric.widow
  19. 1. 2014, 21:49
Nenáročná a čtivá novelka, možná místy víc slušný horor než sci-fi. Styl jejího napsaní je opravdu jednoduchý, takřka bez nulové umělecké hodnoty, nicméně je jasné, že u "Pikniku u cesty" jde především o originální a skutečně poutavý příběh. A nejednou vás z něho zamrazí v zádech.
piknik
  19. 1. 2014, 12:16
Kniha, jež je pro mě naprostým klenotem, společně s Tarkovského filmem, převyšující tehdejší i současnou tvorbu o několik tříd. Ne nadarmo nazývám se piknikem. ;-) A konec? Sám o sobě se cítím býti přemýšlivým chlapcem, který většinu času nepotřebuje od autora dostat přes ksicht hadrem, nasáklým všemožnými vysvětleními, aby hlavinka měla pokoj
Vaclavka
  13. 6. 2012, 14:53
Moje první kniha od bratrů Strugackij, snad dokonce první sci-fi. Četl jsem asi ve věku 14, pak ve 20 a nakonec ve 25, pokaždé jako kdybych to četl nanovo (asi taky ta zapomnětlivost :)). Nemá to chybu, napětí, čtivé, vynikající, představivost jede na plné obrátky. Pro milovníky sci-fi povinnost.
jegor
  18. 5. 2012, 0:12
Zacatek a prvni vyprava do pasma to bylo neco. Od zatceni a epizodky s mrchozroutem to ale melo vcelku sestupnou tendenci. Nekteryma vecma clovek proplul, vubec nevedel proc se staly a konec to je skoro tristni. Celou knizku z pasma sel strach, tu atmosferu drseli autori skvele ale na konci mohlo pasmo vydat svoje tajemsvi a ne takhle lacine nechat zblbnout hlavniho hrdinu a nazdar.
GlaDOS
  26. 12. 2011, 20:20
Piknik je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Vůbec nesouhlasím s tím, že konec byl zklamání. Naopak. Dopadlo to přesně tak, jak jsem čekal. Mám rád knihy, co ke konci donutí čtenáře zapnout trochu mozek a uvažovat nad tím. Jediné, co mě opravdu štve je to, že Strugačtí se už tématu Pásma dále nevěnovali. Snesl bych další knihu. Nebo i dvě.
tucnacky.obcan
  22. 11. 2011, 12:53
Konec mě taky zklamal, čekala jsem něco víc. Což může být taky jen můj problém, ale prostě se mi moc nelíbil... Jinak super, atmosférické, napínavé a čtivé.
dunky
  26. 12. 2010, 15:54
Knihu jsem doslova zhltnul jedním dechem. Jak již zmínili kolegové příznivci sci-fi jedná se skutečně o perlu žánru. Akorát mi přišlo že konec jako by přišel příliš brzy, děj se dal ještě hodně rozvést...
Eraziel
  31. 7. 2010, 16:27
Knihu jsem poznal až díky hře (Stalker) a bylo zajímavé si jí přečíst, ale závěr mě sklamal a rozhodně by ho šlo mnohem víc rozvést, takhle pro mě celý děj vyzněl spíš do prázdna.