Originální název: Knife of Never Letting Go
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-909-1

Jota (2011) 978-80-7217-909-1 374

První kniha trilogie Chaos.

Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních. Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější – svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá. Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi „díru" a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh. (Založil/a: Santa666)

Patrick Ness Patrick Ness
*1971

Magyana
  13. 2. 2015, 10:06
Výborný nápad - planeta, kde všechno živé "mluví", mě nadchla. Souhlasím s drinni, že slovo páč je otřesné, ale když se přes to přenesete, uvidíte, že jste se začetli do další hodně slušné série, ve které děj ubíhá, ba přímo sviští.
Hlavní hrdina je kluk, kterému to zatím moc nemyslí, ale ono se to časem poddá...
psychoklara
  24. 8. 2014, 10:00
Že nejsem cílová skupina jsem si uvědomila až s knihou v ruce a tak jsem i přes zařazení do sekce "pro mládež" začala číst. Nedávno jsem přečetla Volání netvora od tohoto autora, což byla vlastně kniha pro děti a ta mě vysloveně nadchla, takže proč to nezkusit...

Trilogie je podle mě pro autora moc velké sousto, které úporně požvýkal (ten boj je patrný na každé stránce), ale úplně ho nezvládl - tedy alespoň první knihu.
Začátek mě hodně zaujal, celý ten Nový svět a jeho systém i postavy se mi docela zamlouvaly a hned první stránka s Mancheeho výstupem byla k popukání. Dál už to šlo bohužel dost s kopce. Kromě pěkné a vypracované scény v chrámu těsně před koncem je zbytek knihy vycpán dost jednotvárnou vatou zhruba tohoto typu - je mi třináct, jmenuju se Todd Hewwit, všechno dělám špatně, cítím se mizerně, moji rodiče mě opustili a nepřipravili na tuhle situaci, atd. Jsou to možná autenticky popsané pocity třináctiletého kluka, ale popravdě vcítit se do kůže puberťáka se všemi těmi myšlenkami prostě není nic příjemného. Hlavní hrdinové celou dobu vlastně prchají před nebezpečím, což by mělo být napínavé a nervy drásající, ale po 200 stranách úprku už se to člověku začne trochu zajídat. Navíc mám dojem, že autor zvolil pro každou zápletku, souboj či konflikt výsledek čtyři (na úrovni, jak ho známe ze školy). Nic nedopadne výborně, chvalitebně, dobře nebo nedostatečně (to by byl příliš rychlý konec příběhu), vždycky je to s bídou dostatečná.
Stále váhám mezi dvěma a třemi hvězdami, ale za ten nápad, vtipný a zajímavý úvod, skvělou postavu Mancheeho a předzávěrečnou scénu u vodopádu musím nad tímto dílem pro mládež přimhouřit oko. Je to vlastně moje hloupost, že jsem se pouštěla do knihy, která pro mě už není určená.
Lucianna
  1. 8. 2015, 2:44
Wow. Prostě wow. Neměla jsem slov po přečtení knihy a nemám ho ani teď. Je neuvěřitelné, čím si tak mladý chlapec musel projít. Patrick stvořil svět tak dechberoucí, že se to nedá popsat. Kniha je neuvěřitelně čtiva, svižna, nenudíte se, něco se tam furt děje a je tak neuvěřitelně realná, že máte pocit, jakoby jste to prožívaly vy. (to, s Aaronem bylo trošku přepískle, ale co už). No, taky jsem u toho samozřejmě bulela jako želva, protože prostě Manchee. Ten pejsek byl tak neuvěřitelný! Miluju strašně moc pejsky a když jsem četla, jak s ním bylo zacházeno na začátku knihy, tak jsem měla chuť Todda zaškrtit, ale věděla jsem, že toho psa miloval! Jakby taky nemohl? Jsem strašně ráda, že tyhle knihy mám ve své knihovničce a těším se na další díl. Taky jsem se neubránila tomu, že jsem to hned vychvalovala kamarádce, ať si to přečte, protože tohle si každý milovník sci-fi či dystopie MUSÍ přečíst! Jo, souhlasím tady s některými komentáři, že se nelíbilo slovo 'páč', ale to jen přidalo na tom, že je to jiný svět a začaly od úplného začátku. Vůbec mi tam to slovo nevadilo a bylo tam zřídka kdy. Na kráse knize vůbec neubralo a když se začtete tak moc jako já, tak nevnimáte blbá slova, ale soustřesíte se na ten děj. Vžijete se do postavy Todda tak, že jim prostě dýcháte. A jste napnuti až do konce knihy, který mě mimochodem hodně naštval.
Ange014
  19. 10. 2012, 20:22
Hned v první knize u mě Chaos Walking překonává všechny série, včetně skvělých Hunger Games a možná i Harryho Pottera.
Elizabeth-Blain
  13. 3. 2012, 22:13
Přesně tohle jsem potřebovala. Něco novéhu, už žádní takzvaní upíři, vlkodlaci či čarodějnice, které jsou teď všude a ztrácí svůj půvab.
Potřebovala jsem HLUK, to byl pro mě tenn správný lék.
Ale hvězdičku dolů, protože mi moc nevyhovoval autorův styl psaní.
margarethcross
  21. 12. 2015, 13:17
Dokud jsem si nepřečetla tuhle knihu, nikdy jsem si nemyslela, že bych snad někdy mohla mít ráda fantasy. Už si vlastně ani nepamatuji jak a kdy se mi do ruky dostala, ale musím říct, že od samého začátku se četla úplně sama. Pravda, na úplném začátku máte chuť Toddovi dát takovou, že by jste se sami divili, kde se to vás vzalo, ale postupem času se vám ten malý protiva stejně vetře pod kůži a je těžké ho jen tak opustit na té obrovské, zdánlivě prázdné planetě.S uslzenýma očima jsem odkládala knihu do poličky a hned sahala po druhém dílu. Každopádně doporučuji všem ,kteří si chtějí trochu odpočinout od každodenní rutiny a odplout daleko za hranice představivosti!
bady199
  3. 4. 2015, 10:35
Neskutečná kniha,hodně napínávé prostě super,akorát co mě naštvalo takže ve zbylích dvou dílech čtete jeden čas za Viollu a pak zase za Todda....
drinni
  19. 10. 2014, 16:09
mám ráda Patrica Nesse, ale tohle se fakt nedá číst! slovo PÁČ!!! skoro v každé větě mě natolik odradilo,že jsem ji musela odložit :-( je to škoda, snad další série knížek od tohoto skvělého spisovatele budou lepší
AndysSsek
  8. 6. 2014, 16:40
Knihu jsem zhltl během pár odpolední, je psaná čtivou formou. Líbí se mi nápad s tím, že nejen lidé, ale i zvířata navzájem slyší své myšlenky a tím pádem, jakmile dojde k tomu, že je v knize popsán určitý myšlenkový pochod určitého člověka, ostatní postavy na něj ihned reagují a děj tak svižně ubíhá. Zároveň se mi líbí odlišení myšlenek od běžného textu, ještě nikdy jsem se s ničím podobným v knize nesetkal. Jako mínus knihy bych však označil prakticky nijaké vykreslení vzhledu postav (někomu by to určitě mohlo vyhovovat, že má volnost při představě hlavních hrdinů, ale mě to moc nevyhovovalo). Další mínus - děj, který se točil jen kolem útěku dál a dál od původní vesnice. Zápletka s Aaronem, který se nechal nachytat psem, který založil oheň, mi přišla poměrně nesmyslná, jak to ve finále knihy s knězem dopadne se též dalo očekávat, ale samotné vyústění bylo opět zajímavé. Na knihu jsem se těšil, že si ji přečtu a trošku mé očekávání zklamala, ale to neznamená, že byla pro mě špatná, pořád hodnotím **** jen proto, že úplně nesplnila moje očekávání.
beba12345
  11. 2. 2014, 0:34
Tato kniha mě opravdu velice chytla. Velice zajímavá zápletka a zajímavé vyvijení děje. Postavy jsou napsané naprosto skvěle. Ness je opravdu originální autor, který se u mě vyrovnává Collinsové a Rowlingové. 100%.
eliiiska
  19. 2. 2013, 20:25
Opravdu nejúžasnější kniha, kterou jsem kdy četla. Snad jedním dechem jsem zhltla fascinující příběh, která mě vážně dostal do kolen... Fandím Patricku Nessovi, ale jako jeho největší a nejlepší dílo bych označila 3. díl této vynikající série: Válka hluku