Účastníci zájezdu

Druhé město (2006) 80-7227-245-4 350
Petrov (2003) 80-7227-176-8 350
Petrov (2001) 80-7227-090-7 350
Petrov (1996) 80-7227-245-4 352

Mladá průvodkyně cestovní kanceláře, několik manželských párů, dvě studentky, dva homosexuálové, poslanec, spisovatel a přinejmenším čtyři literární kritici - to jsou hlavní postavy úspěšného románu Účastníci zájezdu, který vychází již ve třetím vydání. Toto dosud nejrozsáhlejší dílo z pera vyhledávaného českého autora je svižně napsanou melancholickou groteskou, tentokrát o lidech dočasně proměněných v turisty, jejichž zcela neturistické životní příběhy se během týdenního pobytu kdesi u italského Jadranu nejrůznějším způsobem tragikomicky proplétají.

Introvert
  10. 2. 2014, 10:29
Účastníky zájezdu jsem nejdříve viděla v televizi, film se mi líbil a proto jsem sáhla i po knize. Mně se knížka líbila; některé situace jsou vylíčeny jinak, bavila jsem se od začátku do konce. Dobré počtení, doporučuji.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 22:54
Perfektní oddechovka pro zasmání, odlehčený příběh s neustále komickými prvky. Rozhodně patří k těm lepším dílům, co Viewegh napsal.
LeaLea
  12. 3. 2012, 20:12
Nedá se upřít, že si umí Viewegh vyprávění pěkně rozvrstvit, pohraje si s charaktery a využije životních zkušeností, které příběhu přidají na věrohodnosti, a spoustě čtenářů zahraje do noty. Na mě to moc neplatí. Obdivuju, jak si s hraje s textem, ale můj šálek čaje to asi nikdy úplně nebude.
Pend
  8. 7. 2016, 20:10
Patřím k těm, kdo nejprve viděl film a teprve potom jsem sáhl po knížce. Ta mě ničím nepřekvapila, proti filmu nenabízí nic navíc. Na druhou stranu se dobře četla.
marta-b
  18. 6. 2010, 14:38
Mně tahle knížka přišla neskutečně trapná nebo spíš doba a příběh, jaký Viewegh popisuje. O té porevoluční trapnosti naší země a toho, jak byli všichni urvaní z toho, že jedou za hranice, nerada čtu. A nezmění na tom nic ani fakt, že ostatní Vieweghovy knížky mám docela ráda.
Elleyne
  1. 9. 2014, 20:12
Další kniha, kde jsem nejdříve viděla film. Taky jsem se na ní dost těšila, takže jsem pak byla popravdě celkem zklamaná. Proti filmu nemá knížka co navíc nabídnout, alespoň tedy podle mě. A tak můžu konstatovat, že zpracování filmu se opravdu povedlo. Tohle totiž zatím byla jedna z těch vyjímek, kdy se mi film líbil víc.
borntolive
  20. 7. 2011, 21:51
Kdybych viděla první film, nikdo by mě nedonutil knihu ani potěžkat... Přes značný odpor velkého procenta čtenářů mně nepřipadla trapná, ani nehodná inteligentního čtenáře, nicméně ano - je lehoučká. Nebude to kniha pro zadumanou náladu. U popisu vynálezu, za kterým se ocitaly 2 ženy v autobuse, skryty před pohledy ostatních, či trenkokraťasů jednoho z účastníků, se mé koutky dotýkaly uší. Ne už tak, když jsem je viděla na obrazovce. Nepomohla ani Květa Fialová a Jana Štěpánková.
LadysR2
  25. 1. 2013, 10:48
Hrozně jsem se bavil a nasmál. Přesně vystižená česká malost, trapnost a hloupost. Nejlepší v autobuse byly bábinky. U těch jsem brečel smíchy. A víc neprozradím. Přečtěte si to :-) Dávám 5/5. Možná proto, že to byla první kniha, co jsem od M.V. četl, ale prostě 5.
ribička
  14. 9. 2010, 21:49
Film byl strašný. Prosím, nenechte se filmem odradit. Je to celkem příjemná humorná kniha, sice většího formátu, přesto dobře čtivá. Nejvíce se mi líbily ty nesexuální pasáže.
Lucie.Terezie
  20. 1. 2012, 10:16
Kniha je obrazem, smutným obrazem české povahy a českých většinových občanů. Naprostý nevkus mě odradil již po 30-ti stránkách. Pan Viewegh mě opět nezklamal, svým literární výplodem mě dokonale znechutil a znudil. Jedna hvězdička vznikla jen díky tomu, že jsem si pak přečetla ještě Román pro ženy, tedy ještě větší hrůzu.
Fešná Bleška
  3. 8. 2015, 21:58
Kniha má snad jen jediný smysl - pobavit. Ten celkem splňuje, ale na Báječná léta to prostě podle mě nikdy neodtáhne. Vieweghův styl jako takový mi taky moc nesedí, takže proto jen tři hvězdy. Filmové zpracování je navíc knize celkem věrné a tak tištěná podoba příběhu nenabídne nic nového, což by možná kdekdo očekával.
kajas1993
  21. 8. 2012, 19:17
Po návštěvě kina jsem se pustila i do knižní předlohy poměrně úspěšného filmu. Nejlépe se samozřejmě čte u moře, ale i v našich končinách jsem byla z prvního setkání s Vieweghem nadšená. Vymyslel zkrátka hnědé podšálky...
Halalí
  25. 6. 2010, 23:45
Tohle se Viewghovi docela povedlo a Vejdělkovy (režisér Účastníků zájezdu) taky:-) I když se v knize vlastně nic neděje, tak takvý exoti na zájezdy k moři do teď (třeba rodinka, co si vaří v hotelovým pokoji na propanbutanovém vařiči).
Noctua
  25. 2. 2013, 21:43
První a poslední kniha kterou jsem četla od M. Viewegha. Kniha mě naprosto odradila od toho abych to s tímhle spisovatelem ještě zkusila. Neskutečná trapnost.
Buřinka
  23. 9. 2016, 12:05
Účastníci zájezdu jsou asi nejlepší kniha kterou jsem od Viewegha četla, všechny ostatní jsou podle mě slabší (samozřejmě jsem nečetla úplně všechny) a Viewegh obecně není můj "šálek kávy". Úcastníci zájezdu osloví čtenáře ještě dnes, více jak 20 let od svého prvního vydání. A i filmové zpracování se vydařilo.
Luci-ye
  4. 9. 2015, 16:09
Čtivé, vtipné, letní čtení...Film mi připadal vtipnější, možná to bylo skvělým podáním herců. Snad v každém autobusovém zájezdu se opakují podobné charaktery - výstižné. Knihy Michala Viewegha jsem dosud nečetla, ale dost možná po některé sáhnu. Jediné, co mě nebavilo, byly občasné "literární" vsuvky, rady účastníků Petrescu - Košťálová; taky mě překvapily četné intimní pasáže. Závěr knihy byl až moc otevřený. 4*
maratach
  19. 7. 2011, 1:33
Příběh je vyprávěn ve třetí osobě.
Spisovatel Max (ne nepodobný Michalu Vieweghovi) chce napsat román odehrávající se na turistickém zájezdu. Nezvyklé prostředí a vztahy různých lidí, kteří jsou dočasně nuceni pobývat společně na jednom místě - to je přece úžasná látka pro zajímavý příběh. Aby načerpal inspiraci, vydal se na obyčejný autokarový zájezd do Itálie k pobřeží Jadranu.
Další účastníci: třicetiletá svobodná Jolana, která zájezd koupila jako dárek svým rodičům, mladý poslanec Hynek s manželkou Zuzanou a synem Jakubem, kamarádky Denisa a Irma - rádoby intelektuální studentky filozofické fakulty, pár homosexuálů Ignác a Oskar, dvě důchodkyně - autoritativní Helga a poněkud senilní Šarlota, ukrajinský dělník Oleg a tajemná dvojice pan Petrescu a paní Košťálová, která sice cestuje společně, ale nikdo o ní nic neví...
Zájezdu velí krásná mladá aktivní průvodkyně přezdívaná Pamela, která je plná entuziasmu. Jak se vzápětí ukáže, je také poměrně hloupá a naivní, ale bohužel si to neuvědomuje. Píše příšerné pohádky, které dala odborně "posoudit" "panu spisovateli" Maxovi. Maxovi se krásná průvodkyně líbila, a tak její tvorbu příliš nekritizoval. To ale neměl dělat! Pamela, povzbuzená "chválou", pohádky s železnou pravidelností účastníkům předčítala...
Každý z účastníků má nějaký osobní problém a Max si ho v duchu rozvíjí a připravuje pro svůj román. Hynek se Zuzanou řeší manželskou krizi; Jolanin otec byl pár let před důchodem propuštěn z práce svým bývalým kamarádem, kterému pomohl k místu ředitele; malý Jakub si o sobě myslí, že je homosexuál; Šarlota chce v Itálii navštívit místo, kde se poprvé setkala se svým manželem a tak dále...
Příběhy jednotlivých účastníků zájezdu postupně gradují a v závěru se buď vyřeší, nebo "vyšumí" do ztracena.
Hynek se sblížil s Denisou, ale manželka jeho nevěru odhalila a rozhodla se, že zažádá o rozvod.
Jolana se zamilovala do Ukrajince Olega a chtěla si ho vzít.
Jolanina matka sepsala pro Maxe příběh svého manžela a nabídla mu ho jako námět na román.
Poslední den zájezdu se Max sblížil s Pamelou, ale v tom okamžiku si uvědomil, že už po ní netouží.
Po návratu ze zájezdu domů sepsal svůj román!
Sweed
  18. 3. 2011, 12:37
Super knížka, opravdu vtipné a oddechové čtení, které člověka občas donutí k zamyšlení. Ale ten film??? WTF?! Divím se, že M.V. dovolil, aby podle jeho předlohy natočili něco tak strašného!
Sylvie
  27. 4. 2014, 22:23
Stejně jako mnoho dalších jsem nejprve viděla úžasný film a teprve potom jsem sáhla po knize. Styl pana Viewegha mě nikterak neoslovil, nicméně přečetla jsem poctivě až do konce, vracet už se k ní nebudu.
mirabl
  24. 4. 2011, 23:16
Viewegh je ostudou české literatury, ale spíše obrazem českého (ne)vkusu. Stydím se za to, co v tomto veledíle pan "spisovatel" provádí českému jazyku. Potřeboval by pořádně napráskat někým, kdo řemeslo ovládá. Uprostřed té ubohosti se totiž v tunách sraček utápí nepopiratelný záblesk talentu.
Diyyna
  3. 2. 2014, 15:59
Knížku jsem četla až pár let po zhlédnutí filmu. Musím říct, že jsem byla nesmírně zklamaná. Báječná léta pod psa mě nadchla a věřila jsem, že s partou lidí všeho druhu na zájezdu to bude podobné, ale bohužel. Kniha se mi nečetla dobře a dost jsem se nudila. Žádná z postav mi nebyla sympatická. Všechny jsem odsuzovala a modlila se, ať už je po dovolené.
Lucii9
  15. 7. 2013, 16:48
I po shlédnutí filmu jsem se do knihy chtěla začíst. Některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a tzv. nic nepodávající. V tom jsem se zase začetla do vtipné a zároveň hluboké myšlenky. Příjemná četba.
spujice
  11. 4. 2013, 14:24
Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, takže za postavami jsem až na výjimky viděla tváře herců. Akce s podšálky mi ve filmu přisla mnohem lepší. Naopak některé knižní postavy mi byly sympatičtější než filmové. Tak jako tak musím přiznat, že náruživá fanynka M.V. ze mě asi nebude, byť pokládám Účastníky zájezdu za celkem zdařilou oddechovou četbu.
Thessaloniki
  16. 1. 2013, 20:03
Inteligentní, svižná, velmi vtipná kniha; mám ji rád, na rozdíl od filmu, který považuji za katastrofální.
Andy737
  11. 6. 2012, 2:51
Podle mě celkem zbytečná kniha...
Absolutně mě nezaujala, nedočetla jsem jí.
Nezajímavé, nudné... Škoda mluvit.20%
makulkaaaa
  20. 2. 2012, 6:44
Po nepodařeném filmu jsem se odhodlala a sáhla raději po knížce. A vyplatilo se. Vtipná, čtivá a hlavně pravdivá..
criss16
  29. 1. 2012, 16:38
Oblíbená kniha, ke které se ráda vracím. Dokáže postihnout všechny věkové kategorie a lidské povahy jen na jednom zájezdu. Vtipný film, který je knihou jen ispirován, celkovou zájezdní atmosféru dotváří.
Samantha
  18. 6. 2010, 14:01
Každý, kdo byl v devadesátkých letech na autobusovém zájezdu k moři, při čtení této knihy určitě živě uvidí všechny postavičky, které sám na akci podobného druhu potkal. Je trochu škoda, že druhá polovina se točí jen okolo sexu, přesto za pestrou paletu figurek ze zájezdu dávám 4 hvězdičky.