Co je život? Duch a hmota. K mému životu.

Co je život? Duch a hmota. K mému životu. Originální název: What is Life? & Mind and Matter

VUTIUM - 2006
ISBN: 80-214-2612-8

VUTIUM (2006) 80-214-2612-8 254

Kniha přináší poprvé v českém jazyce tři spisy Erwina Schrödingera, nositele Nobelovy ceny za fyziku: fyzikálněbiologické dílo Co je život? (1944) proslulé jasnozřivou předpovědí struktury a funkce genetického kódu, rozsáhlý filozofický esej Duch a hmota (1958) založený na přírodovědném přístupu k odvěkému problému lidského bytí a koncepčně originální nástin životopisu K mému životu (1960).

Myšlenkovou provázanost celé trojice reflektuje i Doslov Václava Pačesa s výstižným přehledem zrodu a vývoje molekulární genetiky od čtyřicátých let dvacátého století až po současnost, osvětlující jak samotný Schrödingerův intelektuální výkon, tak jeho inspirativnost pro molekulárněbiologický výzkum.

Tuto stále znovu vydávanou knihu ocení nejen fyzik, biolog, filozof a historik vědy, ale každý, kdo se zajímá o zdroje poznání a o metodologii vědy.

Čtenář je vtahován do vytváření logické výstavby formulací problémů a do nacházení způsobu jejich řešení. Nemá tedy k očekávání jen faktografické poznatky a z nich plynoucí nejvýše povšechnou obeznámenost s tematikou, ale je svědkem způsobu, jímž se dochází ke zdůvodněným zákonitostem tvořícím ucelený systém. Proto kniha nachází cestu k tak početným čtenářům nejrůznějších zaměření a zájmů.

A pokud jde o studenty, uvádí-li se, že by měla být povinnou četbou pro všechny bez ohledu na jejich studijní obor, je to sice nadsázka, avšak nadsázka, která význam knihy dobře postihuje (Založil/a: Drosera)

Myrddin33
  12. 4. 2013, 16:18
Knihu jsem začal číst spíš z fyzikálního zájmu ( Schrödingerova kočka) a v tomto směru jsem příliš nepochodil. Kniha je spíše biologická a filosofická. Ale každopádně se jí povedlo ve mne probudit zájem o biologii, za což jsem jí celkem vděčný. V části "Co je život" mne velmi zaujala kapitola "mutace". A v eseji "Duch a hmota" to byla kapitola "princip objektivace". Shrnuto, není to jednoduché dílo a některé části mi nepřišli příliš zajímavé, ale celkově mi kniha byla přínosem.