Konec stříbrného věku

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1362-9

Odeon (2011) 978-80-207-1362-9 192

Konec stříbrného věku je sžíravá satira plná černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Z rozkazu Ministerstva zdravotnictví má být učiněno následující: všichni japonští občané starší 70 let se zúčastní programu vzájemného vyvražďování, v jehož rámci bude tato obtížná část populace značně redukována, a tím pádem odpadne současné vládě alespoň jedna nepříjemná starost. Kuničiró Utani z města Mijawaki rovněž překročil sedmdesátku a společně se svými přáteli musí čelit skutečnosti, že podzim jejich života nebude zdaleka tak klidný, jak si představovali. Nesourodá skupinka přátel z dětství, nyní však v poměrně pokročilém věku, mezi nimiž nechybí bývalý armádní důstojník, profesionální zápasník na odpočinku či kněz, se připravuje na svou zřejmě poslední bitvu. (Založil/a: petuushkaaa)

Jasutaka Cucui Jasutaka Cucui
*24.09.1934

barbiegrrrl
  24. 3. 2015, 20:41
Velice dobrý námět, přestože ne zrovna moc originální, v podstatě se totiž jedná o "důchodcovskou" variaci na (podle mě o dost lepší) Battle Royale. Přesně jak píše Franny_Glass, to téma má mnohem větší potenciál, takže pro mě to bohužel bylo spíše zklamání. Přestože se člověk pochopitelně neubrání úvahám o tom, jak by se v takové situaci zachoval on, do postav se nedá zrovna moc vžít, takže je čtenář celou dobu hodně nad věcí a jen tak vychutnává ty absurdní jatka. Humor mi taky zrovna moc nesedl, občas tam sice vtipné situace byly, ale většinou jsem v těch "černohumorných" pasážích měla spíš pocit znechucení nebo trapnosti. Na druhou stranu tu autor docela dobře vystihl mnohé aspekty lidské společnosti, samozřejmě hlavně ty negativní. Až z toho mrazí...
Franny_Glass
  28. 3. 2012, 14:44
Pro mě zklamáním. Jsou tam sice zajímavý momenty (společná sebevražda stárnoucích manželů apod.), ale celkově si myslím, že se z tohoto tématu dalo "vytřískat" víc. Takhle je to jen změt x osudů, postav, který se ukáží, aby v zápětí zase odešly.. a nic víc. To téma má mnohem větší potenciál.
Ale musí se nechat, že je to zdařilej překlad a tak je to velmi čtivý.
Kaci.chan
  25. 10. 2011, 20:33
Je to šílené, zvrhlé, zvrácené, ale tak nějak ne nepředstavitelné. Což je na celé té věci nejšílenější. Čtete o tom, jak se senioři navzájem masakrují s větším nebo menším potešením, říkáte si, že to by se přece v civilizovaném světě nemohlo nikdy stát, ale malý hlodavý hlásek vám říká: "Vážně? Vážně je to zcela, úplně, stoprocentně nemožné? Jsi si tím jistá?" A to je na celé té knize to nejlepší. Ten tichý hlásek pochybností.
Michaela90CZ
  14. 1. 2013, 19:35
Hodnotím ji podobně jako Franny_Glass. Mohlo to být více "černohumorné". Tak že absurdita tam samozřejmě byla, tu a tam se objevila zajímavá scéna, která pobavila. Kniha také odráží současné problémy (nejen v Japonsku) a může být mrazivé pomyšlení, zda by lidé toho fakt byli schopni i v reálu. Popravdě jsem však čekala od této knížky více, ačkoliv jsem se na ní těšila.
daisy miller
  12. 10. 2011, 22:48
Opravdu nevšední pojetí problému stárnoucí populace. Kniha je napsaná velice svižně, s vtipem a velice na mě zapůsobila...ale několik nocí po jejím přečtení jsem měla dost divoké sny:-)