Pátrání po dvojité šroubovici

Originální název: In Search of the Double Helix, Quantum physics and Life

Columbus - 2007
ISBN: 978-80-7249-193-3

Columbus (2007) 978-80-7249-193-3 421

Ve velmi reálném významu jsou lidé jakýmisi lidoopími nezletilci. Rodíme se nezralí. To nás jako novorozence činí bezmocnými a od dospělých to vyžaduje, aby se starali o své děti.

Nezralost při narození je klíčový faktor. Dovoluje, aby se nám mozek dále vyvíjel a rostl ještě dlouho po dosažení bodu, ve kterém by už hlava plodu byla pro matku příliš velká, než aby porod přežila. Většina ostatních savců se vyvíjí v děloze, dokud nedosáhnou stavu, kdy jsou plně zformováni, a okamžitě po narození doslova dokážou stát na vlastních nohou a utíkat se stádem. Novorozené lidské bytosti naproti tomu představují plody, jež před sebou stále mají určitý vývoj, i když už se nalézají vně dělohy.

S tím, co nyní víme o zapínání a vypínání genů, je jasné, že klíčovým faktorem evoluce lidí z lidoopí linie bylo zpomalení vývoje jedince – proces zvaný neotenie. (Založil/a: Drosera)