Originální název: The Lady in the Lake

Albatros - 2005
ISBN: 80-86221-29-6

Albatros (2005) 80-86221-29-6 215
Riopress (2000)

Čtvrtá kniha série Philip Marlowe.

Tentokrát si detektiva najal obchodníček, aby pro něj vypátral jeho zmizelou ženu. Popsal ji jako mladou blondýnku, která je tak trochu živel – je totiž kleptomanka a nymfomanka. Během dvou dnů narazí naše očko na dvě mrtvá těla, ale není si jist, jestli ho některé vlastně vůbec zajímá. Za to ho totiž jeho klient neplatí. Jenže odhalený rozvod po mexicku a svatba s gigolem ho nenechávají v klidu. (Založil/a: Martina)

jehlaspichlas
  20. 5. 2016, 23:29
Je to asi jedna z nejlepších a nejzamotanějších detektivek, které jsem kdy četl s překvapivým koncem, bezvadným vylíčením přírody i míst a postav na základě dialogů, kde se Phill Marlow při pátrání vražd nacházel. To byla devíza Raymonda Chandlera udělat z obyčejné klasické laciné detektivky opravdu poutavé čtení, snad i proto se řadí mezi klasiky jako jsou Agatha Christie nebo Dorothy Leigh Sayersová. Když to řeknu klišérně, četla se jedním dechem a měl jsem z toho dobrý požitek. Někdy si ji určitě znovu vypůjčím a přečtu.
Trina1
  10. 6. 2013, 19:06
Knížka se mi zdála místy docela zdlouhavá, přiznám se, že jsem občas něco přeskakovala. Dočetla jsem ji jen proto, že jsem byla opravdu hodně zvědavá, jak to dopadne. Dost rušivě působilo obrovské množství chyb a překlepů a občas nepovedený překlad.
porky
  9. 8. 2016, 12:37
Ale jo, je to dobrá detektivka. Spíše se podobá klasickým britským detektivkám než americké hardboiled škole. Na Chandlerovy poměry je zde poměrně málo akce a důraz je tentokrát kladen na velmi spletitou zápletku. Místy ale Chandler svůj složitý příběh nedokázal úplně ukočírovat a tak se v něm objevují menší či větší logické nesrovnalosti. Také nejsem zrovna fanoušek těch detektivek, ve kterých na závěr hlavní hrdina z ničeho nic vybalí v jednom dlouhém monologu, jak že to všechno bylo, aniž bychom mohli v předchozím průběhu sledovat jeho myšlenkové pochody. Ale chápu, že to byl ve 30. a 40. letech víceméně standartní přístup. Jinak je ale Dáma v jezeře velmi svižná a chytrá detektivka, která stojí za přečtení.
Zuna1719
  10. 2. 2014, 13:04
Prvá kniha, ktorú som čítala od tohto, pre mňa úžasného, autora, a prvá kniha, kde som sa stretla s mojou platonickou láskou, Philipom Marlowom :) ... práve kvôli tejto knihe som siahla aj po iných jeho knihách, takže mám k nej citovú väzbu... inak ako 5 hviezdičiek jej teda ani nemôžem dať :)