Podtitul: Upíři odvedle

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-897-1

Jota (2011) 978-80-7217-897-1 352
Jota (2011) 978-80-7217-910-7 352

Zdá se, že manželé Radleyovi, lékař Peter a jeho žena Helen, žijí naprosto normálně - bydlí na poklidném anglickém předměstí v krásném domě, klábosí se sousedy, navštěvují pravidelný čtenářský kroužek a zažívají obvyklé krize manželského páru středního věku. Jejich dospívající děti, Klára a Rowan, prožívají své teenagerské bolístky, stud a zlobu stejně jako většina jejich vrstevníků. Ale přece je na Radleyových něco zvláštního. Proč kolem jejich domu utichá zpěv ptáků a bzukot hmyzu? Proč se všichni členové rodiny pečlivě mažou opalovacím krémem 60+? Radleyovi jsou upíři. Manželé se snaží žít naprosto obyčejně, aby ani jejich děti neodhalily tohle strašné tajemství. Bez krve se totiž klidně obejdou - je to pro ně jen silná a lákavá droga umocňující jejich nadpřirozené schopnosti, jíž se snaží vyhýbat stejně jako lidé alkoholu nebo kávě. Jsou přísnými abstinenty i na poli milování, protože to je bez sání krve jen „objímání v pohybu“. Podle pokynů Příručky abstinenta dělají prostě všechno pro to, aby i nadále zůstali co nejvíc „normální“. Život v utajení probíhá celkem hladce a ordinérně, dokud jejich dceru Kláru nenapadne opilý spolužák a ona jej neroztrhá na cucky. Zavedené rodinné pořádky se obracejí vzhůru nohama a příjezd strýčka Willa, tradičního a krvelačného upíra, pohromu ještě znásobí. Následuje série zábavných a šílených událostí, které testují rodinné vztahy a s černým humorem odpovídají na otázku: Stojí za to popírat svou vlastní přirozenost? (Založil/a: Barborelka)

Matt Haig Matt Haig
*1975

alča87
  3. 8. 2014, 16:46
Vcelku příjemné čtení o upírské rodince, která chce žít normální, až maloměstský život - ale krev není voda a tak to není vždy snadné.
Když beru knihu jako určenou pro mládež, jejím hlavním cílem je cesta k abstinenci - pokud se neudržíš a porušíš pravidla, nic dobrého to nepřinese.
Pokud bych ji brala jako čtenář, který už se nemůže nazývat mládeží, je to oddychovka, která obsahuje lásku a i sex, trochu napětí, krev a snad by se dalo říct, že i dobrý námět. Líbila se mi a splnila to, co jsem očekávala.
Kele De
  10. 8. 2013, 8:33
Kniha se čte dobře, volným tempem jsem ji přečetla za dva dny. Trošku něco mezi lehce psychologickou sondou a morálním dilematem v otázce odpovědnosti za činy a jejich důsledky - samozřejmě v oddychové formě. Prostě zase trošku jiný pohled na upíří téma. Vše se točí kolem starého dobrého tématu - láska. Nicméně nejde o červenou knihovnu v tom pravém slova smyslu. Jak už napsala Ruxandra - najít něco vyloženě, co tu o upírech ještě nebylo je těžké, přesto má kniha něco do sebe a najdete v ní neotřelé postřehy a místa.
Co mi vadilo je styl jazyka. Místy trochu moc šroubovaný. Jako kdyby se překladatel bál použít obyčejná slova a tak místy věty působí zbytečně afektovaně(když na jedné straně najdete cca 5x slovíčko "již", místo toho, aby využil staré osvědčené "už", které by působilo přirozeněji, lehce vás to otráví:)
Nicméně neberu to jako ztrátu času - příběh, který sice vyloženě nenadchne (tedy mně osobně), ale také neurazí. Příjemná oddychovka
Ruxandra
  12. 7. 2011, 9:12
Na tuhle knihu jsem si neudělala jednoznačný názor. Chvíli mě bavila, chvíli mi připadala vyloženě mimo. Ano, v příběhu bylo něco lehce nového, ale jinak stará známá upířina (i s "jedovatým" česnekem). V průběhu čtení se dá docela dobře dopředu říci jak bude příběh pokračovat a zhruba v polovině víte i jak to skončí. Označila bych to za oddechovku. Vyloženě špatná kniha to není, čte se dobře, jen je to už dokola pořád to samé, i když v dnešní době napsat originální upířinu... no, nadlidský úkol. Nebo jsem prostě jen moc náročný čtenář:) Dokonce to má být zfilmováno (přes přebal knihy, je takový ten dlouhý uzoučký lísteček - mimochodem, jsem jediná komu tak strašně vadí? - a na něm je napsáno, že právo na zfilmování zakoupil Alfonso Cuarón), musím upřímě říct, že jsem zvědavá jak tohle pojmou...
Betty96
  10. 9. 2013, 15:08
Děj knihy je celkem pěkný, ale není tam nic napínavého, záhadného. Je to spíše na takové pohodové čtení, když nechce moc přemýšlet nad tím co se v té knize vlastně děje.
drinni
  28. 9. 2014, 11:18
Kniha na oddych...Dobrý příběh přenesený na papír. :). Nenapadlo mě, že ji dokážu přečíst za pár večerů. Člověk začal číst a musel dál aby se dozvěděl co se stane. Bylo to tak chytlavé, zábavné a někdy zapeklité. Srandovní způsob řešení rodinných sporů mě bavila. Palec nahoru :)