Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nevadský plyn

80%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nevadský plyn Originální název: Nevada Gas

Nejnovější vydání:
BB art - 2001
ISBN: 80-7257-469-8
Počet stránek: 192
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2001) 80-7257-469-8 192

"Vytvořil jsem si soukromou teorii, že čtenáři se jenom domnívají, že jim v knize nejvíc záleží na akci, že ve skutečnosti, i když si to třeba ani neuvědomují, jim o akční děj jde pramálo. Usoudil jsem, že nejvíc jde jim stejně tak jako mně o vyvolání emocí prostřednictvím dialogů a popisů"
Tahle slova napsal Raymond Chandler (1888 - 1959) už jako zkušený autor. Slova povídek, které leží před vámi, jsou naopak vytvořena autorem zkušeným ještě velice málo, byť už mu bylo čtyřicet let. Stačí se však jen letmo do nich začíst, aby bylo každému jasné, že Chandlerovov autorské krédo bylo pevné a v průběhu let neměnné. Jeho rané, předmarlowovské povídky, jejichž výběr vám nabízíme už ve druhém svazku, to dokazují.
Ani ve svých nejzralejších románech neprokazoval Chandler nikterak oslňující schopnost vytvářet ohromující zápletky. Jistě by to dokázal, ale ani tehdy, stejně jako v počátcích psaní, mu o ně nešlo: "Vytváření zápletky může být nuda i pro toho, komu to jde," poznamenal jednou. Namísto toho vnesl do detektivní literatury do té doby nebývalý cit pro slovo a schopnost s ním zacházet. Ani dlouhé popisy, ve kterých si občas liboval, v jeho podání nenudily, protože byly poskládané z citlivě volených slov autorem, který si uvědomoval jejich váhu, dokázal vychutnat jejich zvuk a liboval si v jejich skládání na papír. "Autor, který nenávidí samotný proces psaní, pro mě není autorem, vyjasnil svůj postoj k této věci.
Už z Chandlerových raných povídek vysvítá, že vedle toho měl i velmi dobrý pozorovací talent a schopnost přetvářet jej ve zkratce do vět. Neméně vyvinutý měl i sluch k odposlechu charakteristických dialogů, jimiž dokázal vykreslit postavy i situace lépe než jiní autoři dlouhými popisnými pasážemi. To není málo na člověka, který se pustil do psaní v pozdním věku a prakticky jen ze zvědavosti: "Usoudil jsem, že by nebylo marné naučit se tímto způsobem psát a zároveň si tím vydělat i trochu peněz," přiznal zcela otevřeně na sklonku života.

Povídky:
- Přehnaně rafinovaná vražda (Smart-Aleck Kill)
- Perly jsou jen pro zlost (Pearls Are a Nuisance)
- Král v žlutém rouše (The King in Yellow)
- Nevadský plyn (Nevada Gas)
- Počkám na tebe... (I'll Be Waiting) (Založil/a: Martina)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace