Španělská krev

Španělská krev

BB art - 2001
ISBN: 80-7257-470-1

BB art (2001) 80-7257-470-1 180

Povídky, které obsahuje tento výběr, pocházejí z pera mistra detektivního žánru, který pro něj stvořil Phila Marlowa, všechny však vznikly před jeho zrozením, k němuž došlo roku 1939. Raymond Chandler (1888 - 1956) si uvědomoval zdánlivou pokleslost prostředí, v němž publikuje, přesto se od něj neodvrátil. Naopak - už v oněch raných letech, před sérií svých velkých románů, se rozhodl, že dokončí dílo, které ve stejném prostředí začal Dashiell Hammett, a povznese detektivku na vyšší úroveň. Což se mu v hodnocení z odstupu mnoha desetiletí podařilo.
Čtvrt století po svých prvních literárních úspěších a dva roky před smrtí mohl Chandler s klidným srdcem napsat v jednom ze svých dopisů: "Vzít podřadný literární žánr a udělat z něj skutečnou literaturu, to je samo o sobě jistý úspěch. Netvrdím to na základě vlastních informací, ale zdá se, že stovky spisovatelů si dnes jakž takž vydělávají na živobytí psaním detektivek, protože jsem se přičinil o to, aby tento žánr získal uznání a dokonce i úctu."

Povídky:
- Horký vítr (Red Wind)
- Opona (The Curtain)
- Španělská krev (Spanish Blood)
- Výstřely u Cyrana (Guns at Cyrano's) (Založil/a: Martina)