Názory na vraždu

Petrov (2003) 978-80-7227-284-6 127
Petrov (1996) 80-85247-83-6 131
Český spisovatel (1995) 80-202-0561-6 131
Český spisovatel (1990) 80-202-0223-4 131

Novela Názory na vraždu je tragikomickým příběhem s polodetektivní zápletkou. Odehrává se v malém českém městě, kde zdánlivě všichni všechno vědí, ale to nejdůležitější jim přitom uniká. Záminkou k nahlédnutí do života maloměšťáka je autorovi vražda mladé učitelky, k níž každý z protagonistů vyjadřuje svůj názor, aby tak bezděky odkryl především sám sebe.

Alaglesia
  5. 7. 2014, 9:49
Tak začátek knihy vypadal slibně, v závěru jsem byla spíše zklamaná. Jednalo se spíše o vykreslení charakteru obyvatel Sázavy, než o samotnou vraždu. Její rozuzlení a jak se to vlastně celé stalo, byl věnován asi tak odstavec.
Patolog
  20. 7. 2011, 9:13
Prvotní publikaci M. V. „Názory na vraždu“ bych zařadila mezi slabší díla tohoto autora. Některé pasáže v knize byli natolik nudné a nezáživné, že jsem reálně přemýšlela o odložení knihy. I přesto, považuji M. V. za výborného spisovatele.
jana80
  19. 1. 2012, 9:15
Já osobně tuto knihu řadím k těm nejlepším, které Viewegh napsal. Kniha mě vůbec nenudila. Myslím, že Vieweghovy knihy z rannějšího období jsou kvalitnější, než ty pozdější.
jorick
  28. 4. 2011, 18:49
považuji za dost špatnou knihu, je to ovšem autorova prvotina (?), na mnohé má nárok. Cítím, jak strašně moc chtěl, aby kniha byla vydána, aby ji lidé četli a souhlasili s autorem. Takže to, co kniha vykresluje, děj, názory, postavy, jsou tím, co autor předpokládá, že s tím lidé budou souhlasit, bude se jim to líbit a že je to přesně to, jak má mladý autor psát. To nevadí. Totiž nevadilo by, kdyby se mnohé z toho nerozvinulo do obřích rozměrů v knihách pozdějších a současných.
Lucii9
  27. 5. 2013, 21:54
Pocit celkové rozervanosti, která se dostaví při čtení této prvotiny. Pasáže povrchní a nudné, zničehonic poutavé a hluboce propracované. Celkově spíše spokojená, chválím provázanost, chvilky napětí, propracovanou psychologii a logičnost.
Nicollette P.
  15. 9. 2011, 10:52
Vůbec nechápu zdejší nízká hodnocení. Podle mého, je to jedno z jeho nejvydařenějších děl. Lehce poetické, promyšlené, skvělá psychologie postav - prostě Viewegh. Celkově mám pocit, že ještě neopadla ta hysterie okolo jeho psaní, kdy panuje názor, že je to spisovatel "lehkého", komerčního čtiva, které nemá žádnou hloubku... Právě naopak. A to nejsem nějaký extra velký fanoušek. Jenom zásadně nesouhlasím.