Budování státu - sv. 1

Budování státu - sv. 1 Originální název: Budování státu - sv. 1

Nakladatelství Lidové noviny - 1991

Nakladatelství Lidové noviny (1991) 444

Budování státu, které vycházelo v letech 1932 – 1938 nejdříve sešitově a v letech 1933 – 1936 knižně, je stěžejním dílem Ferdinanda Peroutky, politického publicisty, literárního kritika, esejisty a spisovatele, jednoho z nejvýraznějších představitelů české kultury 20. století. Budování státu je nepostradatelné pro každého, kdo chce blíže poznat historii vzniku a počátků československého státu. Autorovi se podařilo vyzdvihnout dramatické události a situace, jimiž se doba let 1918 – 1922 vyznačovala, vykreslit výstižné portréty významných osobností politického života té doby a vytvořit působivý obraz velice složitého a nesnadného období. (Založil/a: modi)

vladislaus
  2. 3. 2016, 15:40
V tomto díle Peroutka popisuje okolnosti vzniku republiky a její první dva měsíce života. Čte se to skoro jako dobrodružný román. Peroutkův styl je sice trochu staromódní, ale mně se celkem líbí. Dnes chápeme naši republiku jako samozřejmost, ale ono to dalo dost práce, aby byla uznána v hranicích, jak je známe. Já Karvinský rodák jsem mohl být také Polák.
zeus
  22. 11. 2015, 11:48
Zajímavá kniha, některé části je dobré číst někdy znova , popřemýšlet o přečteném a vrátit se k tomu. Velmi důležité je všimnout si, jak některé ožehavé situace řešili naši předkové obezřetně a s rozmyslem .