Hlasy z hořících domů

Hlasy z hořících domů

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-518-2

XYZ (2011) 978-80-7388-518-2 300

Poslední výstřely druhé světové války dozněly na evropských a zanedlouho i na asijských bojištích před šestašedesáti lety, v roce 1945. Lidé na celém světě vydechli úlevou. Skončila do té doby největší a nejkrvavější válka, která stáhla do svého ničivého soukolí téměř dvě miliardy lidí a stála lidstvo 50 milionů mrtvých a 35 milionů raněných a zmrzačených. Zvlášť bolestnou součástí této války je utrpení a smrt bezbranných obyvatel obcí a měst, které se v jeho rámci staly oběťmi nacistických barbarů a vrahů. Patří k nim i sedm českých obcí - Lidice, Ležáky, Český Malín, Ploština, Prlov, Zákřov, Javoříčko. Za každým z těchto názvů se skrývá vzrušující válečný příběh, bolestné osudy desítek a stovek lidí, mužů, žen i dětí. Odehrály se v průběhu války za různých okolností a každý z nich i všechny v souhrnu, jak následovaly po sobě jeden za druhým, jsou pro nás nepomíjivou výzvou, abychom si v bezpečí a pohodlí mírových časů uvědomovali cenu obětování životů prostých lidí a abychom těmto padlým hrdinům prokazovali nepomíjivou vděčnost tím, že na ně nezapomínáme. To je důvod, proč se skupina zkušených autorů literatury faktu, Roman Cílek, Karel Richter a Přemysl Veverka, inspirována trvale platným odkazem hrdinných obcí, ujala vytvoření souborného uměleckodokumentárního literárního obrazu závažných odbojových událostí s nimi spjatých. Autoři znovu prozkoumali známá historická fakta z nadhledu současnosti a doplnili je novými poznatky, jež umožnily prohloubit dramatičnost a výstižnost jejich zobrazení. (Založil/a: petuushkaaa)

Roman Cílek Roman Cílek
*04.03.1937

Karel Richter Karel Richter
*15.06.1930

Přemysl Veverka Přemysl Veverka
*13.01.1940

Jiří Felsenberg
  12. 7. 2014, 10:54
Skvělá kniha o nevinných zmučených obyčejných lidech, kteří ničím neprovinili. Jsou zde i postavy nelidsky brutálních a zvrácených Němců, zrádců i obyčejných hrdinů, o kterých dnes nikdo neví, ale kteří své hrdinství prokázali tak obyčejně na hraně smrti. Fascinující je, jak se někdo někdo mohl dopustit takových brutalit na starých lidech, těhontných ženách, dětech, lámáním všech steheních kostí mužům vesnici, probodávání dětí bajonetem, házení živých do ohně a po akci to bujaře slavit. Neuvěřitelné. Skvělé kniha. Vřele doporučuji k přečtení a děkují pánům Cílkovi, Richterovi a Veverkovi za tuto knihu