Írán plný mučedníků

Írán plný mučedníků Originální název: Írán plný mučedníků

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1230-1

Mladá fronta (2006) 80-204-1230-1 208

Dostat se do zákulisí přináší v každé zemi ty nejsilnější, nejméně očekávané objevy. V Íránu, kde se život řídí náboženskou tradicí a islámským právem, je takový úkrok stranou pro cizince o to těžší.
Když se ho člověk odváží a když osud stojí na jeho straně, události se rozeběhnou, a pak už je nejde zastavit. Poutavé, místy drsné a syrové vyprávění Jiřího Sladkého, který zemi mnohokrát navštívil, Vás zavede právě do takových situací. K hrobkám světců, k nimž míří nekonečná procesí. Do hlučných průvodů kajícných věřících i na soukromé duchovní rituály, kam obvykle může jenom pravověrný muslim. Spolu s autorem poznáte, že Írán je skutečně plný mučedníků. (Založil/a: borntolive)

#kultura
Jiří Sladký Jiří Sladký

borntolive
  15. 7. 2011, 22:50
Putování po méně známých místech Íránu. Pan Sladký zná místní prostředí, kulturu i historii a dokáže ji osvětlit bez pocitu nesrozumitelnosti. Některá setkání s místními lidmi nebo situace jsem osobně vnímala jinak - určitě v tom hrají roli roky (ve smyslu datumu), kdy člověk Írán navštíví. V druhé polovině knihy jsem už trochu poposedávala, to když se často opakují cesty k hrobkám, stejně tak popis tradičního bičování. Musely to být silné zážitky.