Marie Luisa

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-249-1470-1

Ikar (2011) 978-80-249-1470-1 240
Ikar (1997)

Životopis nás provede nesnadnou cestou Napoleonovy druhé ženy Marie Luisy od jejího narození roku 1791, života jako rakouská arcivévodkyně, svatby s francouzským císařem, jemuž porodila korunního prince, roků u dvora v Paříži, až po další léta strávená s titulem vévodkyně z Parmy a smrt v roce 1847. (Založil/a: boudicca)

janeicka
  6. 12. 2013, 18:59
Vždycky jsem Marii Luisu litovala pro její nelehký osud a jako oběť sňatkové politiky. V mládí se na rakouském dvoře neustále opakovalo, jaký je Napoleon netvor, největší nepřítel Rakouska a pak Marii Luise prostě oznámili, že se za toho netvora má provdat. Ve Francii ji dobře nepřijali, trochu úcty získala teprve po porodu syna Orlíka, který byl ale po Napoleonově porážce vychováván na dvoře svého dědečka císaře Františka I. ve Vídni, zatímco jeho matka žila v Itálii, kde se ještě dvakrát provdala. Knihu doporučuji všem, co se chtějí více dozvědět o životě Marie Luisy, její ne moc konzervativní život v Parmě po Napoleonově porážce není příliš známý.