Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera

Originální název: J´étais garde du corps d´Hitler 1940-1945

Volvox Globator - 2007
ISBN: 978-80-7207-630-7

Volvox Globator (2007) 978-80-7207-630-7 192

Rochus Misch se v této knize rozhodl podat poslední přímé svědectví o pádu Třetí říše. Narodil se v roce 1917. V roce 1936 se při berlínské olympiádě setkal s Adolfem Hitlerem. Byl opojen jako statisíce dalších a poprvé zatoužil patřit k nacistické elitě. V roce 1937 byl odveden a dobrovolně se přihlásil do Verfügungstruppe, speciální jednotky SS. Poté co byl na polské frontě raněn, se roku 1940 stal příslušníkem Begleitkommanda, Hitlerovy osobní stráže. Na pět let se tak ocitl v těsné blízkosti Adolfa Hitlera - ať již to bylo v berlínském kancléřství, v Berchtesgadenu, na nejrůznějších polních velitelských stanovištích a posléze i v berlínském bunkru, kde nejvyšší pohlaváři nacistického Německa trávili poslední hodiny. Jako očitý svědek vypráví o útěku Rudolfa Hesse, o atentátu hraběte Stauffenberga, o posledních Hitlerových narozeninách, jeho testamentu i sňatku s Evou Braunovou a jejich společné sebevraždě. Berlínský bunkr opustil Misch jako poslední německý voják a byl také poslední, komu Joseph Goebbels podal ruku před svou dobrovolnou smrtí. - Nicolas Bourcier, který s Rochusem Mischem svědectví připravil, je novinářem listu Le Monde. (Založil/a: ell.rose)

MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 14:05
Knihy o druhé světové válce a převážně o jejich aktérech mě velmi baví. Četla jsem několik knih z bunkru a tato je velmi zajimavá. Rochus Misch se ocitl v blizkosti člověka o kterém toho bylo napsáno a natočeno tolik, že najít něco nového o něm bývá velmi těžké.