Cesta k Wigan Pier

Poprvé vydáno celosvětově: 1937

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0385-4

Argo (2011) 978-80-257-0385-4 228

Na návrh svého nakladatele strávil George Orwell v roce 1936 několik měsíců v severoanglickém hornickém městečku Wigan, aby zde dokumentoval otřesné podmínky, v nichž zdejší dělníci žijí a pracují. Po této zkušenosti napsal reportážní prózu Cesta k Wigan Pier, v níž přesně a živě popisuje bídné ubytování, nuzné výdělky a ubohou hygienu, jakož i nemoci a podvýživu, jež místní horníci často zakoušejí. Po tomto soupisu bídy a beznaděje přechází autor k abstraktním úvahám o povaze socialismu, jeho výhodách či nástrahách, a dochází k názoru, že socialismus by měl usilovat spíše o obyčejnou lidskou slušnost a podílnictví než o politicky rigidní stranické hnutí či neprůstřelný filozofický systém. (Založil/a: ell.rose)

janeicka
  18. 10. 2013, 11:00
Nikdy bych nevěřila, že se ještě v roce 1936 můžou mít horníci v Anglii jako na počátku průmyslové revoluce, perfektní popis jejich života i bydlení. Z druhé části jsem měla trochu obavy, nemám moc ráda úvahy a filosofická pojednání, ale Orwell začal líčením svého života, jak se dívá na nižší vyšší střední třídu (ze které pochází), jaký na něho udělal dojem pobyt v Barmě a další události, socialismus chápal především jako protiklad k nebezpečnému fašismu.
jehlaspichlas
  10. 1. 2016, 18:34
Bezvadná kniha, která hovoří o sjednocení lidí usilující o zničení tyranie a jednou cestou je právě socialismus, sjednocení mnoha vrstev, využívající jak vědeckotechnického pokroku, tak i rozvoj umění apod. Pokud se do toho přimíchá bolševismus a špatní lidé (omezenci, lidé s jednoduchým myšlením), může je pak jít celý socialismus do háje a vznikne z toho totalitní stát, který je velmi ale trochu jinak podobný fašismu. (po roce 1948 k tomu bohužel ves střední Evropě došlo). Na díle se mi líbil jeho neosobní pozorovatelský nadhled, ačkoliv se považoval za socialistu. První myšlena socialismu se rovnala relativní svobodě - nikoliv totalitě, kdy člověk neměl právo říci názor nebo systém zkritizovat, zkrátka vysocí státníci nesnesli jakoukoliv krytiku, a to bylo špatné. Zaujal mne i popis horníků v Anglii (psal o tom i A. J. Cronin v románu: A hvězdy mlčí), v jaké žili bídě ale i jeho vlastní zkušenosti, když žil několik let v Barmě,... A díky svým životním zkušenostem mohl stejně jako Jack London napsat takovou knihu, neboť veškeré informace a vykreslení reality, nemá vycucáno (jako coby rádo pisálků té doby) z prstu. Vše je napsáno na základě prožitých argumentů a přečtené literatury. A protože jsem si knihu oblíbil, určitě si přečtu další jeho díla.
mosem
  8. 9. 2015, 22:56
Orwell psát jednoznačně umí. A to dokládá nejen notoricky známá díla jako Farma zvířat nebo 1984, ale i tahle knížka o životě horníků v Anglii ve 30. létech 20. století. V téhle knize přešel od reportážní roviny v první polovině do rozviny sociálně-politické v polovině druhé, a osobně si myslím že první polovina se mu vyvedla víc. Má větší spád, má jistou míru napětí, čtenáře šokuje drsným popisem života horníků v době ne tak nedávné. Ve druhé polovině knihy se zaměřuje na oblast politiky. Pokud by si někdo přečetl jen tuhle jeho knížku, mohl by jej vnímat jako zarytého propagátora socialismu. Nicméně, většina čtenářů zná i jiná jeho díla, a tak ví že jeho přístup je úplně vyvážený.
jarcek88
  19. 11. 2012, 12:08
Neuvěřitelný novinářský a literární počin. Vřele doporučuji všem, kteří se zajímají nejen o život horníků, ale i o společenský život, lidské hodnoty nebo sociální a politické systémy.