Nekonečná, téměř průzračná modř

Nekonečná, téměř průzračná modř
Originální název: Kagirinaku tómei ni čikai burú

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0419-6

Argo (2011) 978-80-257-0419-6 132

Oceňovaná próza japonské literární hvězdy Rjú Murakamiho popisuje život mládeže v japonském městečku ovlivněném přilehlou americkou základnou. V knize najdete sex, drogy a rokenrol po japonsku.
Samotný příběh je ponurý, nihilistický, obsahuje řadu násilných scén, popis předávkování drogami i sebevraždy a vyjadřuje celkovou deziluzi mladé generace.

Za tuto knihu Murakami obdržel v roce 1976 jak cenu v literární soutěži časopisu Gunzó pro nové autory, tak i prestižní literární cenu Akutagawa šó. (Založil/a: al-ma)

Rjú Murakami Rjú Murakami
*19.02.1952

jatox
  22. 9. 2012, 14:45
Myslela jsem si, že se to aspoň v něco vyvine, ale bohužel. Mohla jsem tuhle knihu odložit i po 40 stranách, jako jsem o tom uvažovala. Nestalo by se vůbec nic, kromě toho, že bych neměla to svědomí sem psát komentář:-D

Mám obdivovat autora za to, že kdysi pořádal hromadný drogový a sexuální orgie, a že to tak malebně uměl popsat? Ty Japonci jsou fakt dost zvláštní. Dát cenu něčemu takovýmu, jen za to, že není jako zbytek národa, kterej se na všechny usmívá a působí tím nejvyrovnanějším dojmem, a pak se doma ožere, nebo podřeže, v horším případě sjede, nebo perverzně vyžije... divný.

Zvláštní je, že ty pasáže, kdy se autor snažil o nějakou poetičnost, nebo vůbec nějaký hlubší spisovatelský vyjádření, bylo to strašný. Snad ještě horší, než popisování scén plnejch zvratek, smradů a krve.

Děj veškerej žádnej, co mi ale vadilo mnohem víc, postrádala jsem myšlenku. Pokud je to autorovou zpovědí na nevalnou minulost, ať si to užije. Pro mě to kromě nechutnýho porna byl ledatak depresivní a nudnej popis zdegenerovanejch feťáků, který se nezajímaj o nic, natož o sebe. Bylo to fakt hrozně málo, i na to, co z tohohle tématu moh autor vytřískat. Je to pořád stejný, a konec žádnej.
Murakami se prostě snaží šokovat. Tohle mi přijde ale jako dost plytkej a povrchní způsob. Velká škoda. A ještě chci dodat, že mi nevaděj surový/syrový scény atd. a taky nemůžu říct, že by to Rjú fakt neuměl, jelikož při Polívce jsem se dobře bavila. Ale tohle se fakt nepovedlo.
TomToman
  10. 1. 2014, 18:40
Snesu v knihách cokoli, ale nějak mě tohle šílenství neuchvátilo. Nevím, co bych si z toho měl jaksi vzít. Jen obrazy vrstvené na sebe. Poetika hnusu a odporností...
Přečetl jsem jen díky tomu, že jsem příznivec Haruki Murakamiho... Chtěl jsem vědět, jak píše tento japonský autor. Knihu jsem dočetl jen ze setrvačnosti :))
G8
  31. 1. 2013, 16:58
Dokážu si představit, že tahle kniha nemusí v řadě lidí svým poněkud kontroverzním zaměřením vyvolávat zrovna nadšené ovace. Nihilismus v množství větším než malém, drogy, celkem otevřené sexuální scény (jestli se to dá vůbec takhle nazvat), násilí a trochu zvrácený pohled na vzájemné mezikulturní obohacování. Za mě je to OK. Ještě teď se mi vybavuje scéna se zkaženým ananasem.
Topka
  27. 11. 2016, 7:54
No...komentuji asi po týdnu, co jsem knihu přečetla. Je útlá, tak vám nedá moc zabrat. Ale je v ní téma, které bylo jednu dobu velmi populární, ale pro mě už tak zajímavé není, myslím tím drogovou závislost, hippie...I tak kniha nabídla šokující momenty. Berte to spíše jako takovou jednohubku bez většího děje. Ono je to svým způsobem i logické, protože hlavní postavy moc cílů a snů neměli a žili ze dne na den.
waltrk
  23. 2. 2012, 8:24
Nechutny, nechutny, nechutny, dobry! Pokud se nepozvracite na strane dvacet, tak se nepozvracite nikdy, teda myslim. Jinak je to furt na jedno brdo, od zacatku do konce. Kdo se nejvic naslehal, kdo koho nejvic ojel, kdo se probudil s cizim prstem v zadku, hehehe.
MajkyMan
  3. 3. 2012, 7:26
Haruki a Rju , nech sa na nich kukam ako len chcem , pri tom mnozstve odlisnosti sa najdu veci , kde si mozu obaja s cistym svedomom placnut:)