Před velkým třeskem

Originální název: Before the Big Bang

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0445-5

Argo (2011) 978-80-257-0445-5 328

Pojem velkého třesku je všeobecně známý, i když o podrobnostech mají laikové jen mlhavou představu. Clegg ve své knize sleduje, jak se proměňovaly představy lidí o vzniku vesmíru - počínaje mýty o božském stvoření až po převratnou ideu vesmíru vzniklého nepředstavitelným výbuchem "z ničeho". Rekapituluje i hypotézy, které tuto zažitou představu přehodnocují, a pokouší se odpovědět i na otázku, která asi leckoho trápí - co vlastně bylo před velkým třeskem? (Založil/a: al-ma)

L_O_U_S
  9. 2. 2016, 8:10
Užitečná, zajímavá, nepříliš komplikovaná publikace (byť kvantovou teorii si budu muset ještě nastudovat). Bohužel jsem i v ní narazil na minimálně jednu nepřesnost (poloměr pozorovatelného vesmíru není 13,7 ly, ale díky rozpínání prostoru je mnohem větší). Rád jsem si ale četl o tajemstvích, která se nám možná nikdy nepodaří rozluštit.
Fuzik
  16. 2. 2013, 20:56
Díky názvu knihy jsem k ní přistupoval s velkou podezřívavostí. Autor ale hned na začátku přiznává, že neodpoví na titul. Popisuje historii tvorby jednotlivých hypotéz o vzniku a charakteru našeho vesmíru. Popisuje i metody, které se používají k získání nových dat k podpoře dané hypotézy. Ukazuje, která naměřená data danou hypotézu vvyvracejí a která jsou s ní v souladu. Hypotézy porovnává a popisuje její "oblibu" ve vědecké komunitě. Kniha je psána čtivě a srozumitelně. Kniha je vhodná pro ty, kteří mají rádi historii kosmologie, chtějí se dovědět o hypotézách o vzniku a fungování našeho vesmíru, a jsou zvědaví, co bylo před velkým třeskem.